Výškař Bába získal na halovém ME další medaili, tentokrát bronz

14:58aktualizováno  20:30
GÖTEBORG - Výškař Jaroslav Bába vybojoval na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu třetí místo. Obhájce stříbrné medaile skočil ve finále 231 cm a nestačil jen na Rusy Sergeje Mudrova a Alexeje Dmitrika. Tyčkařka Jiřina Svobodová skončila těsně pod stupni vítězů čtvrtá.

Český výškař Jaroslav Bába foto: Reuters

Bába přidal po pátečním bronzu koulaře Ladislava Prášila na konto české výpravy druhou medaili. Pro osmadvacetiletého výškaře je to čtvrtý cenný kov z velké akce: ve sbírce má i olympijský bronz z Atén a třetí místo z halového mistrovství světa v roce 2004. O centimetr si vylepšil letošní maximum. Lepší byli jen Mudrov (235 cm) s Dmitrikem (233). "Jsem rád, že jsem tu medaili získal. Bojoval jsem, chtěl jsem získat i víc, chtěl jsem vyhrát. Ale už mě to nepustilo," uvedl Bába.

Po nezdaru na 233 si nechal další dva pokusy na 235 cm. "Pokusy to nebyly špatné. Nevím, jestli by to bylo lepší, kdybych byl stoprocentně zdravý, ale jsem rád, že to dopadlo aspoň tak," řekl výškař, kterého tahalo tříslo.¨Ptáčníková skončila výkonem 462 cm čtvrtá a nenavázala na loňské vítězství na letním evropském šampionátu v Helsinkách.

Stejnou výšku zdolala i bronzová Ruska Anželika Sidorovová. Svobodovou o cenný kov připravila jedna oprava na 452 cm, které ruská tyčkařka skočila napoprvé. Zvítězila Britka Holly Bleasdaleová, která až v rozeskakování předčila Annu Rogowskou z Polska. "Pokazila jsem si to sama, i když to je k vzteku. Ale myslím, že je to docela slušné zakončení sezony, která byla jako na houpačce," řekla Svobodová. Do finále běhu na 400 metrů postoupily všechny tři české medailové naděje.

Pavel Maslák suverénně vyhrál první semifinále za 46,18 a zaostal jen o čtyři setiny za svým národním rekordem z loňského roku. V druhém běhu ho předčil Rus Pavel Trenichin, který se výkonem 46,00 posunul do čela evropských tabulek v tomto roce. Dosud nejrychlejší Evropan Ir Brian Gregan bude ve finále chybět poté, co úvodní semifinálový běh nedokončil.

Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová postoupily s přehledem

"Tak snad to je zase starý dobrý 'Máslo'," řekl po rychlém semifinále Maslák, který se při pátečním rozbězích moc dobře necítil. "Nevím, jestli mě včerejší čtvrtka prošťouchla, nebo jsem se teprve rozcvičil. Dneska to bylo o něčem jiném," prohlásil spokojeně. Od začátku vedl a dal ještě víc sil do druhého kola. "Myslím si, že jsem i míň vytuhl než v pátek. Snad to bude ve finále dobré," uvedl loňský šampion z Helsinek, jenž si věří na medaili. "Určitě na zlato a na čas pod 46 sekund. Zvedlo mi to dneska hodně sebevědomí," dodal Maslák.

Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová postoupily také s přehledem. V druhém semifinále obsadily druhé a třetí místo za Britkou Perri Shakesovou-Draytonovou, která se časem 51,03 sekundy dostala do čela letošních evropských tabulek. Hejnová na druhém místě si vylepšila halový osobní rekord o téměř celou sekundu na 51,27. "Říkala jsem si, že formu mám, že bych mohla běžet kolem 51,5, ale tohle jsem opravdu nečekala. Moc hezký závod," prohlásila bronzová olympijská medailistka v běhu na 400 metrů překážek.

Obhájkyně titulu Rosolová byla třetí v čase 52,12, čímž dosáhla svého nejlepšího výkonu v sezoně. "Mrzí mě, že mám třetí nejrychlejší čas z obou semifinále a budu mít první dráhu. Ale budu o medaili bojovat," uvedla. V boji o medaile bude chybět favorizovaná Ruska Ksenija Ustalovová, která přijela do Švédska jako první žena evropských tabulek, ale v prvním semifinále upadla. V pomalejším úvodním běhu zvítězila Rumunka Angela Morosanuová za 52,24. Účast ve finále osmistovky unikla o tisíciny sekundy Lence Masné, která doběhla v druhém semifinále ve stejném čase jako Irka Ciara Everardová, ale cílová kamera ji odsunula na nepostupovou čtvrtou pozici.

Napodobila tak stejně těsné páteční vyřazení Lucie Škrobákové v semifinále běhu na 60 metrů překážek. Ve skoku do dálky obhájila titul z Paříže Ruska Darja Klišinová. Vítězství ozdobila nejlepším světovým výkonem roku 701 cm, jímž si zároveň vylepšila osobní maximum v hale. Do čela světových tabulek této sezony se dostali i nejrychlejší dva muži v běhu na 60 metrů, titul získal Francouz Jimmy Vicaut před Britem Jamesem Dasaoluem. Oba zaběhli čas 6,48.

Český tyčkař Jan Kudlička je ve finále

Český tyčkař Jan Kudlička je ve finále. V první kvalifikační skupině skočil napoprvé 570 cm, což mu bez problémů stačilo k postupu, byť kvalifikační limit byl o pět centimetrů výš. Tento výkon mu zajistil i účast na letním světovém šampionátu v Moskvě, neboť se jedná o přísnější limit A.

Do semifinále běhu na 60 metrů se probojovaly obě české sprinterky. Kateřina Čechová předvedla druhý čas české historie 7,25 sekundy, zaostala jen o setinu za vlastním národním rekordem z letošního domácího šampionátu. Do druhého kola postoupila i Barbora Procházková, jíž časomíra naměřila 7,40 sekundy. Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet skončil v úvodním běhu na 60 metrů časem 7,07 sekundy dvanáctý.

Ve skoku dalekém se díky osobnímu rekordu 749 cm posunul na průběžnou osmou pozici se součtem 1790 bodů. Na průběžné medailové umístění ztrácí 73 bodů. Znalost soupeřů v druhé kvalifikační skupině přiměla Kudličku trochu zariskovat. Protože skočil 570 cm na první pokus a měl během své série jediný nezdařený pokus, tušil, že to bude na postup stačit. Rozhodl se proto šetřit síly a limit 575 cm už nepokoušet. A měl pravdu. "Museli by si všichni naskákat osobáky, což se na velkých akcích moc nestává," prohlásil Kudlička, který měl stejný zápis jako Brit Steven Lewis.

"Tak jsme se spolu domluvili, že bychom přinejhorším seděli na tribuně," usmíval se. "Chtěli jsme pošetřit síly na finále," uvedl tyčkař. Se svým výkonem byl spokojený, protože 570 cm na velké akci nikdy neskočil. "Ale musel jsem se hodně přemlouvat a nutit, abych k tomu vůbec doběhl," tvrdil. Dopolední kvalifikace totiž nemá rád. "To je pro mě nejhorší. Musím vstávat dřív, donutit se najíst, při rozcvičení mám zalepené oči," vykládal.

Tyčkaři mají na šampionátu jednu z nejnabitějších soutěží. "Na finále 570, to je strašný," řekl Kudlička. Na OH V Londýně stačilo na postup 550, loni na ME v Helsinkách 530. "Po olympiádě bych čekal, že všichni halu vypustí, naopak mají nabité baterky. Na medaili bude třeba skočit 580 na první pokus, nebo spíš 585," mínil. Tvrdí, že na to má. "Ale musí se trefit super den," dodal tyčkař s osobním rekordem 577 cm.

Helcelet je v polovině sedmiboje pátý, potěšila ho jen dálka

Na průběžném pátém místě přenocuje sedmibojař Adam Sebastian Helcelet. Po čtyřech disciplínách má 3370 bodů a na třetí místo ztrácí 72 bodů. Vede Srb Michail Dudaš, který nasbíral 3476 bodů. Skutečnost se dost liší od Helceletových představ o povedeném závodu. Přestože zaběhl nejrychlejší šedesátku sezony 7,07 sekundy, nebyl vůbec spokojený. "Letos mi to prostě rychle neběhá, nevím," krčil rameny jednadvacetiletý vícebojař.

Náladu si spravil osobním rekordem ve skoku dalekém (749 cm), ale o průběžný náskok zhruba 30 bodů na své sedmibojařské maximum přišel hned vzápětí při nepovedeném vrhu koulí (14,48). Neuspokojila ho ani výška, kde umí víc než 202 cm. Pokud by chtěl bojovat o medaili, bude muset v druhém dnu atakovat tři osobní rekordy. "Nejsem vůbec spokojený, snad jen s tou dálkou," hodnotil po prvním dnu. "Celou sezonu jsem neměl formu, ale teď jsem se opravdu cítil dobře. Čekal jsem čtyři osobáky," prohlásil.

"Přišel jen jeden v dálce, kde jsem se srovnal až ve třetím pokusu," uvedl. Podle přihlášek neměl mít sedmiboj valnou úroveň, ale většina atletů láme jeden osobní rekord za druhým a na cenný kov bude třeba atakovat hranici 6100 bodů. "Je to neuvěřitelné. Všichni závodí výborně, jen já ne. V kouli mi asi úspěch sebral Láďa a ve výšce Jarda, tak už na mě nezbylo," řekl v žertu na adresu bronzových medailistů Ladislava Prášila a Jaroslava Báby.