Vyrovnal československý rekord. Nevím ani, kolik na mě kopali penalt, řekl Neuer

14:00
BORDEAUX/PRAHA - Osmnáct pokutových kopů v rozstřelu rozhodlo o tom, že Německo postoupilo do semifinále fotbalového Eura a Itálie naopak jede domů. Oba týmy vyrovnaly rekord šampionátu v počtu penalt z roku 1980, který drží Československo a právě Itálie. „Takové drama!“ usmál se německý brankář Manuel Neuer.

Manuel Neuer se raduje z vydřeného postupu přes Itálii. foto: Reuters

V roce 1980 došlo na penaltový rozstřel v zápase o třetí místo. Československo ho tehdy proti Itálii zvládlo poměrem 9:8.

Před šestatřiceti lety byli dlouho stoprocentní všichni střelci a až italský obránce Fulvio Collovati v deváté sérii neproměnil.

Za Československo se trefili Marián Masný, Zdeněk Nehoda, Anton Ondruš, Ladislav Jurkemik, Antonín Panenka, Koloman Gögh, Miroslav Gajdůšek, Ján Kozák a Jozef Barmoš.

Stejný počet pokutových kopů v rozstřelu, čili osmnáct, viděli v sobotu i diváci v Bordeaux. Po nepříliš atraktivním zápase, který skončil 1:1 po prodloužení, následovalo dlouho nerozhodné penaltové drama.

Hector (Něm.) proměnil

„Bylo zvláštní, že se dostalo na tolik střelců. Ani nevím, kolik penalt se vlastně kopalo,“ řekl německý brankář Manuel Neuer. „Bohužel jsme nedokázali vyhrát v normální hrací době ani v prodloužení, a tak musely rozhodnout penalty.“

A pokračoval: „Nebylo to jednoduché. Takové chvíle jsou spíš válkou nervů. Něco takového jsem snad nikdy nezažil. Nakonec si myslím, že jsme si postup do semifinále zasloužili, protože jsme v zápase byli lepším týmem.“

Ale že to bylo napínavé!

Nejdřív ve druhé sérii neproměnil italský náhradník Simone Zaza, jenž přišel na hřiště minutu před koncem prodloužení právě kvůli penaltovému rozstřelu.

Jenomže na něj navázali němečtí reprezentanti Thomas Müller a Mesut Özil, takže Itálie byla po třech kolech ve výhodě.

Pak však své penalty neproměnili Graziano Pellé a Leonardo Bonucci. Německo tedy mohlo rozhodnout v páté sérii, ale Bastian Schweinsteiger vůbec netrefil bránu...

Pak už se pokračovalo vždy po jedné penaltě na každé straně. Ve třech přidaných kolech byli střelci přesní. Až v té deváté... Matteo Darmian neproměnil, čehož využil Jonas Hector.

Jonas Hector právě poslal Německo do semifinále Eura.
Mattia de Sciglio také neproměnil.

„Neměl jsem vliv na to, kdo půjde kopat... Prvních pět hráčů jsme našli docela rychle. Většinou máme dobré střelce, i když tentokrát se jim moc nedařilo. Důležité bylo, že mladí hráči jako Kimmich nebo Hector udrželi nervy a své penalty proměnili,“ popisoval německý trenér Joachim Löw.

Mimochodem, Německo porazilo Itálii v soutěžním zápase poprvé v historii. Podařilo se mu to na devátý pokus.

V semifinále ho čeká buď Francie, nebo Island.