Vynikající brankář Buchta vychytal Olomouci bezgólovou remízu v Jablonci

18:04
Jablonec - Fotbalisté Jablonce ve 24. ligovém kole doma remizovali s Olomoucí bez branek. Domácí byli v souboji dvou pohárových aspirantů lepší, ale hostům vychytal bod brankář Miloš Buchta. Sigma závěr dohrávala bez vyloučeného Jiřího Texla. Hanácký nováček se udržel v tabulce na třetím místě o bod před Severočechy. Jablonec po sérii šesti ligových výher z úvodu jara podruhé za sebou jen remizoval.

Jablonec vs. Olomouc. Domácí Jan Chramosta (vlevo) v souboji s Urošem Radakovičem. foto: ČTK

Jablonec byl celou první půli aktivnější, ale nedařilo se mu v koncovce. V několika šancích zbytečně váhal se střelou a v dalších případech Severočechy vychytal olomoucký gólman Buchta.

Domácí Chramosta nastoupil ke 200. utkání v české lize, v první půli mu ale jubileum nevycházelo a zahodil dvě největší šance. Ve 14. minutě jeho střelu Buchta vyrazil na roh a v nastavení první půle si jablonecký útočník neporadil s hostujícím brankářem ani při samostatném úniku.

Mezitím v polovině úvodního dějství pálil v tísni těsně po rohu těsně vedle domácí Holeš. Sigma za celou první půli Hrubého s výjimkou jednoho nebezpečného centru zprava nijak výrazněji neohrozila.

Olomouc na startu druhé půle hru vyrovnala a těžiště se přesunulo do středu pole. V 63. minutě šli domácí do brejku, po přihrávce Zeleného se z úhlu řítil sám na branku Masopust, ale Buchtu opět nepřekonal.

Severočeši s blížícím se koncem na chvíli vystupňovali tlak, Kubista a po něm Chramosta ale v dobré pozici nepropálili obranu. Hostům se díky zvýšené jablonecké aktivitě otevíral prostor na brejky, které však řešili špatně.

Fotbalová HET liga - 24. kolo

• FK Jablonec - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Orel - Kotík, Dresler. ŽK: Považanec, V. Kubista - Jemelka. ČK: 87. Texl (Olomouc). Diváci: 3115.

• Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 2:0 (0:0)

Branky: 52. Fleišman, 59. Pazdera. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Pochylý. ŽK: Pazdera, De Azevedo. Diváci: 8664.

• 1. FC Slovácko - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 58. Juroška. Rozhodčí: Ardeleanu - Blažej, Arnošt. ŽK: Juroška - Vraštil, Polák. Diváci: 5048.

• Dukla Praha - Slovan Liberec 2:0 (0:0)
Branky: 54. Schranz, 82. Holík. Rozhodčí: Hrubeš - Dobrovolný, Pfeifer. ŽK: Schranz, Holík - Pulkrab, Ševčík. Diváci: 2796.

V 87. minutě postupoval do brejku domácí Hanousek, bez úmyslu hrát ho zezadu sestřelil Texl a rozhodčí Orel bez váhání olomouckého záložníka vyloučil. Kouč Sigmy Jílek byl kvůli protestům vykázán na tribunu, ale jeho svěřenci už bod ubránili. Bezbrankovou remízou skončil i podzimní vzájemný ligový duel v Olomouci.

Poslední už je Brno

Fotbalisté Slovácka zvítězili v duelu sestupem ohrožených týmů nad Zbrojovkou Brno 1:0. Branku vstřelil v 58. minutě obránce Jan Juroška. Brňané už 490 minut nevstřelili v lize branku a po dnešní prohře klesli na poslední místo v tabulce, kde vystřídali Ostravu. Slovácko bodovalo ve čtyřech z posledních pěti domácích zápasů.

Duel provázela oboustranná nervozita se snahou neudělat zbytečnou chybu. Opatrnost se odrážela hlavně při zakládání útočných akcí. Brňané s výjimkou úvodní čtvrthodiny pouze nakopávali míče na polovinu soupeře.

Dostat se do šance se jim za první poločas podařilo pouze dvakrát. V 10. minutě po trestném kopu Kryštůfka stačil Škodovu střelu pod břevno brankář Heča vytáhnout. Druhou příležitost promarnil ve 33. minutě Bazeljuk, kterému se nepodařilo z bezprostřední blízkosti dostat míč do sítě.

Slovácko kombinovalo přesněji. Většinu akcí vedl po pravé straně aktivní Navrátil. V 17. minutě vyzkoušel brankáře Melichárka střelou z hranice trestného území Daníček. O šest minut později Sadílek mířil jen do hostujících zadáků. V závěru poločasu domácí Petr mířil nad branku a Juroškovu střelu Melichárek vyrazil.

Pasívní výkon Brňanů se pokusil trenér Pivarník rozhýbat poločasovým střídáním, když místo nevýrazného Bazeljuka nasadil na hrot Zikla. Útočná aktivita Zbrojovky se díky tomu zvýšila a právě po akci Zikla se dostal do vyložené šance Juhar, jehož přízemní střela těsně minula branku.

Z následného protiútoku prošel po pravé straně Juroška, který přesnou střelou k tyči vstřelil úvodní gól. I když se Brňané snažili ofenzivní hrou o zvrat, v koncovce se přes pozorné domácí zadáky s brankářem Hečou neprosadili a potvrdili svou střeleckou nemohoucnost, neboť v osmi jarních kolech vstřelili jen dva góly.

V závěru se zapojoval do útočných akcí i brankář Melichárek, ale ani on prohře nezabránil. Brněnský zmar dokumentovala v poslední minutě střela Pilíka z trestného kopu, která jen těsně minula branku.

Zbrojovka tak klesla na poslední místo tabulky a od předposlední Ostravy ji dělí dva body a na na příčky zajišťující záchranu ztrácí tři body. Naopak Slovácko odskočilo pásmu sestupu na rozdíl dvou bodů.