Vyloučení a penalta ovlivnily zápas Ghana - Austrálie 1:1

15:48
PRAHA - Vše podstatné v zápase Ghana - Austrálie se stalo v prvních třiceti minutách. Nejprve v jedenácté minutě otevřel skóre zápasu Holman, ale po vyloučení Kewella vyrovnal z penalty Asamoah Gyan.

Ghana - Austrálie (červená karta) foto: Reuters

Austrálie nevstoupila na šampionát nijak oslnivě. Německo ji vypráskalo 4:0 a v týmu se začaly projevovat neshody mezi hráči. To Afričané si poradili se Srbskem, které překvapilo výhrou nad našimi západními sousedy. Jak se projevily nesrovnalosti mezi Australany se dozvíte níže...

Do zápasu lépe vstoupili hráči Austrálie a už po deseti minutách zvedali radostí ruce nad hlavu. Přímý kop ze třiceti metrů zahrál Bresciano tak prudce, že Kingson vyrazil střelu pouze pod nohy Holmana, který otevřel střelecký účet zápasu. Od té doby byli Australané na koni a Ghana si koledovala i o druhý gól.

Ve 25. minutě přišel ale šok pro australské fandy, kvůli červené kartě pro Kewella, jenž v pokutovém území rukou zastavil střelu Mensaha, za což přišel trest v podobě penalty. S tou si s přehledem poradil kanonýr Asamoah Gyan a vyrovnal na 1:1. Od té doby na hřišti kralovali afričtí hráči a fotbalisté z Oceánie se jen horko-težko bránili.

Ghana - Austrálie (ruka Kewella)

Velice agilní byl Derek Prince Boateg, svými kličkami motal hlavy australských obránců a dostal se i do velice dobré příležitosti, kterou ale zneutralizoval brankář Schwarzer.

OHLASY

"Všichni mohli vidět, že to byla zasloužená penalta. Ale byla úmyslná? Samozřejmě že ne. Ani jsem se nepohnul po směru střely. Myslím si, že jsme ukázali velkou sílu. Bylo by krásné, kdybychom mohli hrát v jedenácti. Ale je to fotbal, musíme se zvednout a jít dál," řekl po utkání vyloučený Kewell.

"Výsledek je pro nás dobrý. Máme čtyři body a k postupu stačí jeden další proti Německu," uvedl trenér Ghany Rajevac.

Ghaňané přišli po přestávce na hřiště s jasným cílem - využít početní výhodu a připsat si další tři body. Už po pěti minutách se snažil obstřelit brankáře Schwarzera Asamoah Gyan, což se mu nepovedlo. Postupem času byla stále více výraznější nervozita na kopačkách hráčů z Afriky a naopak protinožci hrozili nebezpečnými brejky.

V 72. minutě se před australským brankářem objevil osamocený Wilkshire, ten ale napálil pouze Schwarzerovu hruď a z dorážky neuspěl ani střídající Kennedy. Hráči Ghany působili poněkud zaskočeně a do šancí se nedostávali. Souvislejší tlak si vytvořili až ve tříminutovém nastavení, což už bylo příliš pozdě, a tak utkání skončilo smírně - 1:1. Ze skupiny tak můžou i nadále postoupit všechny čtyři mužstva.

Ghana - Austrálie 1:1 (1:1)

Branky: 25. Gyan z pen. - 11. Holman. Rozhodčí: Rosetti - Calcagno, Ayroldi (všichni It.). ŽK: Addy, Jonathan Mensah, Annan - Moore. ČK: 24. Kewell (Austr.). Diváci: 34.812.

Ghana: Kingson - Paintsil, Jonathan Mensah, Addy, Sarpei - Annan, K. Boateng (87. Amoah) - Tagoe (56. Owusu-Abeyie), Asamoah (77. Muntari), Ayew - Gyan. Trenér: Rajevac.

Austrálie: Schwarzer - Wilkshire (85. Rukavytsya), Neill, Moore, Carney - Culina, Valeri - Emerton, Holman (68. Kennedy), Bresciano (66. Chipperfield) - Kewell. Trenér: Verbeek.