Basketbalisté Golden State slaví pátý triumf v NBA, finále vyhráli 4:1 na zápasy

7:37
OAKLAND - Basketbalisté Golden State Warriors získali popáté v historii titul v NBA. V pátém finálovém zápase porazili Cleveland Cavaliers 129:120 a sérii vyhráli 4:1. Oplatili tak Clevelandu loňskou finálovou porážku a slaví zisk trofeje podruhé za poslední tři roky.

Basketbalisté Golden State slaví mistrovský titul v NBA. foto: ČTK/AP

Nejužitečnějším hráčem finále byl zvolen Kevin Durant, který Golden State pomohl v průměru 35,2 body, 8,4 doskoky a 5,4 asistencemi na zápas. Nastřílel 39 bodů a byl nejlepším střelcem „Válečníků“. Dalších 34 bodů přidal Stephen Curry. „Kavalírům“ nepomohlo ani 41 bodů LeBrona Jamese.

Golden State si připsalo rekord, protože k titulu došlo s jedinou porážkou v play off a bilancí 16:1. Osmifinále, čtvrtfinále i semifinále vyhrálo 4:0, jen s Clevelandem ve finále prohrálo čtvrtý zápas. Podobný obrat jako loni, kdy nevyužilo vedení 3:1 a nakonec 3:4 prohrálo, už ale Clevelandu tým z Oaklandu nedovolil.

„Nemohl jsem dva dny spát, jak jsem byl nervózní. Hrozně moc jsem to chtěl dnes dotáhnout. Hráli jsme opravdu dobře,“ radoval se Durant, který před sezonou přišel do Golden State právě pro svůj premiérový titul. „Musím ale složit poklonu Clevelandu. LeBron James a Kyrie Irving hráli jako nikdy předtím, ale my jsme nakonec byli ještě lepší a jsme mistři. Je úžasné slavit na domácí palubovce,“ dodal osmadvacetiletý střelec.

Fanoušci v Oracle Arena slaví titul Golden State v NBA.
Basketbalisté Clevelandu zvítězili nad Golden State.

Lepší vstup do pátého finále měli hráči Clevelandu, kteří vyhráli první čtvrtinu 37:33. Jenže ve druhé části domácí předvedli šňůru 36:11 a vedli až o 17 bodů.

Hostům se ve druhé půli několikrát podařilo přiblížit až na tři body, jenže domácí pokaždé dokázali jejich nápor odrazit. V poslední čtvrtině se navíc přestalo dařit v útoku Irvingovi, neproměnil v ní šest střel a nedal jediný bod. Naopak na druhé straně Durant za posledních 12 minut nastřílel 11 ze svých 39 bodů a Warriors už si vedení pohlídali.

Duranta v pátém utkání nejvíce střelecky podpořil Stephen Curry s 34 body a 10 asistencemi. Na 20 bodů se dostal náhradník André Iguodala, díky němuž lavička Warriors přestřílela hostující 35:7.

„Mám tu nejlepší práci na světě. Tihle hráči jsou tak talentovaní a zároveň nesobečtí. Chci poděkovat asistentovi Mikeovi Brownovi, že pomohl kormidlovat loď v mé nepřítomnosti,“ řekl trenér Golden State Steve Kerr, jenž kvůli problémům se zády po většinu play off nebyl s týmem na lavičce. Kerr je čtvrtým trenérem v historii, který během prvních tří sezon získal dva tituly.

Cavaliers k prodloužení série nestačilo 41 bodů, 13 doskoků a osm asistencí LeBrona Jamese. Z osmi finálových sérií v kariéře tak zatím vytěžil tituly tři. Svůj nejlepší výkon v letošním play off až v posledním zápase sezony předvedl J. R. Smith: proměnil sedm z osmi trojek a připsal si 25 bodů. Irving dal ještě o bod víc, ale potřeboval na to 22 pokusů z pole.

„Nemám důvod odcházet se svěšenou hlavou. Nechal jsem na hřišti úplně všechno v každém utkání. Loni jsme je dokázali porazit, oni pak přivedli jednoho z nejlepších hráčů soutěže (Duranta) a to se jim samozřejmě vyplatilo. Odvedli dobrou práci,“ prohlásil James.

Golden State - Cleveland 129:120 (33:37, 71:60, 98:93)

Nejvíce bodů: Durant 39, Curry 34, Iguodala 20, K. Thompson 11, Green 10 - James 41, Irving 26, Smith 25, T. Thompson 15. Fauly: 24:22. Trestné hody: 28/23 - 23:15. Trojky: 14:11. Diváci: 19.596. Konečný stav série: 4:1.