Skalp rivala i výhra nad Plzní. Klíčové zápasy, které dovedly Spartu na vrchol

6:00
PRAHA - Jen sedmadvacet zápasů, což je čtvrtý nejmenší počet v historii samostatné české ligy, stačilo sparťanským fotbalistům k titulu. Která utkání byla ta klíčová? Určitě bitvy s Plzní či poslední podzimní souboj v Jablonci. Titul Spartě nakonec přihrála remíza Plzně v Jablonci.

Hráči Sparty se radují z gólu. foto: ČTK

Sparťané v sobotu večer prohráli, ale Plzeň v neděli remizovala v Jablonci 2:2 a už ve svých zbývajících třech kolech ji už nemůže předstihnout.

Právě duely s Teplicemi i Plzní patřily v ročníku k těm nejdůležitějším. Sparťané dosud ztratili  jedenáct bodů za čtyři remízy a jednu porážku. V Liberci a v Ostravě prohru odvraceli v závěrečných minutách. Tyto utkání mezi těmi klíčovými nenajdete.

Plzeň - Sparta 0:0

Sparta už v červenci zpackala druhé předkolo Evropské ligy proti Häckenu, proto během srpna realizační tým i samotní fotbalisté hráli o svou budoucnost. Možné změny mohly nastat v polovině srpna po utkání s Plzní, která loni Spartu předčila v boji o titul a úspěšně bojovala o Ligu mistrů.

"Čeká nás jeden z velmi důležitých zápasů pro další vývoj v soutěži," říkal trenér Vítězslav Lavička.

Do vzájemného duelu šly oba týmy s plným počtem bodů, po bezbrankové remíze poprvé ztratily. Sparta představila poprvé Bořka Dočkala, posilu z Norska. Čtyřiadvacetiletý záložník se později stal jedním z nejdůležitějších hráčů týmu.

Sparta bude v boji o LM mezi nenasazenými

Pražané budou jako český mistr nasazeni do 2. předkola, v cestě do nejprestižnější evropské soutěže tak budou mít tři soupeře. Vždy by však mělo jít o papírově slabší soky, jelikož by Sparta měla zůstat mezi nasazenými týmy až po play off. Připravit ji o to může pouze situace, kdy by v Rumunsku získala titul Steaua Bukurešť a zároveň APOEL Nikósie slavil titul na Kypru.

Momentálně má Sparta v koeficientu UEFA 28,870 bodu a z mistrovských celků v předkolech mají jen čtyři týmy více. A to Salcburk, Steaua Bukurešť, Celtic Glasgow a BATE Borisov. Pokud půjde vše podle předpokladů, tak se právě těmto nejsilnějším týmům vyhne podobně jako v této sezoně Plzeň, která byla rovněž mezi nasazenými týmy a probojovala se až do hlavní soutěže. (ČTK)

V Plzni se zatím jen otrkával, opatrnému utkání chyběly vyložené šance. Největší příležitost měl po hodině hry po chybě Limberského hostující Krejčí, postupoval středem hřiště sám, ale z hranice šestnáctky střílel slabě, navíc brankář Kozáčik mu záměr vystihl.

"Oba týmy chtěly hrát ofenzívně, ale zároveň směrem dozadu jsme byli my i Plzeň zodpovědní. Bylo těžké si vypracovat šance, i když pár jsme jich měli my i soupeř. Bod bereme," řekl Lavička po utkání.

Slavia - Sparta 0:2

Už před derby se Sparta utrhla na čtyři body od Plzně, která remizovala v Liberci a s Duklou. V derby potřebovala náskok potvrdit. I když do něj Slavia šla z předposlední příčky, lídra tabulky zlobila. Nakonec vyrovnaný zápas rozhodl přímý kop, který parádní střelou proměnil Vácha, jenž vyrostl ve Slavii.

Opět chyběly vyložené šance, v poslední minutě byl podruhé žluté karty vyloučen domácí kapitán Kisel a v nastavení Dočkal, další slávistický odchovanec, definitivě výhru Sparty stvrdil.

"Zápas Plzně v Jihlavě jsme sledovali a vnímali její vítězství. Že jsme na její výhru dokázali zareagovat třemi body z derby, to je samozřejmě povzbuzující. Další krůček na cestě sezonou, která pro nás bude, doufám, úspěšná," říkal Lavička po derby.

Sparta - Mladá Boleslav 4:1

Sparťané v předchozím duelu remizovali v Olomouci, předtím ztratili body v Liberci a na utkání 15. kola s Mladou Boleslaví připadly oslavy 120. výročí založení klubu, které před patnácti tisíci diváky nechtěly pokazit. Dost důvodů, aby byli nervózní, Navíc nastoupili ve speciálních černých dresech, které připomínaly ty dobové ze začátku éry.

Hosté šli v 27. do vedení po rohovém kopu, pro domácí bylo štěstí, že v závěru poločasu vyrovnali. Po přestávce už byli lepší, skórovali Costa, Hušbauer a v samém závěru Bednář. "Tyhle krásné oslavy jsme pokazit nechtěli," zdůraznil Lavička.

Jablonec - Sparta 2:3

Úvodní duel odvetné části rozhodl o tom, že do jara šla Sparta s pětibodovým náskokem. Nemuselo to tak být. V Jablonci sice brzy vedla, ale domácí do 25. minuty skóre otočili. Po hodině hry vyrovnal z brejku Krejčí a zápas spěl k remíze.

Jenže dvanáct minut před koncem z pravé strany vápna střídající Matějovský nakopl míč tak šikovně, že skončil u vzdálenější tyče za překvapeným Valešem.

"Chtěl jsem centrovat a ono to spadlo do brány. Šťastný gól," krčil rameny Matějovský. Z gólu se ani neradoval, což vysvětloval tím, že jako náhradník nemůže být šťastný. Později vyšlo najevo, že před zápasem byl jeho bratr hospitalizován na JIP...

Sparta - Plzeň 1:0

Před duelem 19. kola, třetího na jaře, byl rozdíl mezi oběma týmy pět bodů. Pokud by uspěla Plzeň, do zbývajících jedenácti kol by šly týmy z téměř rovnocenné pozice. Jenže souboj prvního s druhým vyzněl výrazně pro Spartu, byť vyhrála jen nejtěsnějším poměrem.

Plzeňský brankář Petr Bolek odráží šanci Sparty

Gól padl už po sedmi minutách, trefil se Přikryl, který v sestavě nahradil zraněnou oporu Krejčího. Další příležitosti Sparta nevyužila, hosté dohrávali bez vyloučených Hořavy s Ďurišem, přesto si v nastavení vytvořili možnosti na vyrovnání. Střílený centr Horvátha prošel přes v pokutovém území přes shluk hráčů a Vaclík míč s námahou vyrazil.

Sparta získala osmibodový náskok, s kterým se jí do zbývajících zápasů šlo v klidu.

"Je to příjemné. Osm bodů je víc než pět, ale pořád ještě zbývá hodně zápasů," říkal Lavička.

Slovácko - Sparta 0:1

O den dřív, než když Sparta nastoupila v Uherském Hradišti, Plzeň vyhrála jasně na Dukle a snížila ztrátu na pět bodů. Slovácko pro sparťany představovalo obtížného soupeře, což se také potvrdilo. Sparta v úvodu druhé půle neproměnila dvě vyložené šance, vzápětí však Krejčí své selhání napravil a skóroval. V závěru pak těsný náskok hosté museli tvrdě hájit.

"Věděli jsme že nás čeká houževnatý soupeř, který hraje na jaře v dobré formě, navíc před výbornou kulisou a naplněným stadionem a jsme rádi, že jsme zápas zvládli," oddechl si Lavička.

Jablonec - Plzeň 2:2

Sparťané měli před sebou první mečbol, pokud by v 27. kole vyhráli v Teplicích, titul by byl jejich bez ohledu na výsledky druhé Plzně. Jenže na severu Čech utrpěli první porážku v sezoně a čekali do druhého dne, jak si rival povede v Jablonci.

Plzeň dvakrát prohrávala, pokaždé dokázala hned vyrovnat, ale na vítězný gól už neměla čas. Z remízy 2:2 se nejvíc radovali sparťané, stali se mistry.