Vydřený triumf. Češi porazili Švýcary 2:1 v prodloužení, rozhodl Vincour

22:54
BIEL - Čeští hokejisté zvítězili v Bielu nad Švýcarskem 2:1 v prodloužení a oplatili soupeři středeční porážku. V duelu seriálu Euro Hockey Challenge skórovali Petr Holík a Tomáš Vincour, který se trefil 16 sekund před koncem prodloužení. Domácí tým vyrovnal v 59. minutě, kdy Pavla Francouze překonal Felicien Du Bois.

Ilustrační foto foto: ČTK

Zatímco domácí Švýcaři udělali oproti předešlému duelu ve Vispu jen dvě změny v sestavě, kouč Vůjtek nasadil do hry pětici jiných hráčů. V brance dostal tentokrát šanci Francouz. A gólman Čeljabinsku musel hned od začátku dokazovat, že je ve formě.

Již v první minutě se před ním zjevil osamocený Romy, skóre však otevřít nedokázal. Domácí se neprosadili ani v úvodní přesilovce, v 6. minutě Francouze nepřekonal ani z dobré střelecké pozice Martschini.

Havířovský rodák Mayer v brance Švýcarů moc práce neměl, přesto kapituloval jako první. Při Schneebergerově vyloučení jej překonal Holík. Poté se však hra přenesla zpět před Francouze. Nepřekonali jej ale Genazzi ani aktivní Martschini, jenž se v 18. minutě dostal do dvou slibných šancí v rychlém sledu. Celkem si plzeňský odchovanec připsal v první třetině 18 zákroků.

Vyrovnání minutu před koncem

Do druhé části vstoupil hostující tým aktivněji, větší šanci si však vypracoval až při Trachslerově vyloučení Kašpar. Mayera ale nepřekonal. Neujal se pokus Červenky, v polovině zápasu po rychlém protiútoku a přečíslení neuspěl ani Zaťovič.

Jeden z nejzkušenějších českých hráčů v sestavě však v 35. minutě fauloval a na trestné lavici doplnil Jarůška. Švýcaři dostali 49 sekund dlouhou výhodu přesilové hry pět na tři, kterou však i díky pozornému Francouzovi nevyužili. Vyrovnat nedokázali Du Bois, Romy ani už při plném počtu hráčů na ledě Schäppi.

Švýcaři v solidně zaplněné Tissot areně nepolevovali ve snaze překonat Francouze a srovnat s Čechy krok, hosté však těsný náskok udrželi i při Holíkově vyloučení. Zlínský útočník navíc v 51. minutě mohl přidat druhý gól, tentokrát však Mayera nepřelstil. Vzápětí se to nepodařilo z dobré pozice ani Urbanovi.

Domácí se však nakonec vyrovnávací trefy dočkali. Při power play připravil Francouze o čisté konto Du Bois. Zápas se tak musel prodlužovat. Velkou šanci rozhodnout měli Ambühl s Marcem Wieserem, Francouz však předvedl další skvělé zákroky. Z vítězství se nakonec radovali Češi, 16 sekund před sirénou překonal Mayera Vincour.

Hokejová Euro Hockey Challenge v Bielu:

Švýcarsko - ČR 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 59. Du Bois (D. Wieser) - 7. Holík (Kempný), 65. Vincour. Rozhodčí: Harnebring (Švéd.), Wiegand - Fluri, Kovacs (všichni Švýc.). Vyloučení: 3:7. Využití: 0:1. Diváci: 4593.

• Sestavy:

Švýcarsko: Mayer - Rathgeb, Schlumpf, Du Bois, Geering, Loeffel, Grossmann, Schneeberger, Genazzi - Baltisberger, Haas, Schäppi - Ambühl, Romy, Hollenstein - M. Wieser, Cunti, Bieber - Martschini, Trachsler, D. Wieser. Trenér: Patrick Fischer.

ČR: Francouz - Rutta, Voráček, Kundrátek, Kempný, Zámorský, M. Doudera, Trončinský, Hrabal - Červenka, Urban, Vincour - Kašpar, Holík, Zaťovič - Gulaš, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek, J. Hruška, Červený. Trenéři: Vladimír Vůjtek, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.