Vůjtek chce zůstat v Moskvě: Tlak musíme zvládat, jinak nemáme ve špici co dělat

12:00
MOSKVA (od našeho zpravodaje) - Pětkrát se po tiskové konferenci Vladimír Vůjtek při rozhovoru spokojeně usmíval. Pětkrát na hokejovém mistrovství světa český tým vyhrál. Až teď nečekaně podlehl Dánům 1:2 po nájezdech a zkomplikoval si boj o první místo ve skupině. Vůjtek tak neměl k úsměvu důvod. „Uvidíme, jak se s tím mužstvo srovná,“ zapřemýšlel zkušený kouč.

Vladimír Vůjtek. foto: ČTK

Jak byste zhodnotil utkání?
První dvě třetiny jsme přestříleli soupeře, dali jsme tyčky a spadnout tam druhý gól jako s Kazachstánem, tak by ten zápas asi dopadl jinak, ale bohužel jsme taky udělali hrubou chybu v rozehrávce před vyloučením za více hráčů na ledě. Stačilo puk vyvézt na druhou stranu ven a při střídání by se to nestalo. Ale na to se nemůžeme vymlouvat. My jsme měli hlavně dát více gólů.

Našel jste i přes prohru nějaká pozitiva na hře českého mužstva?
Myslím, že jsme herně byli trošku lepší než Dánové. Přeci jen jsme těch střel měli o dost víc než soupeř, ale už jsem to říkal na začátku šampionátu, že nejsme mužstvo, které by přehrávalo takzvané slabší soupeře rozdílem třídy jako třeba Rusové. Musíme hrát pořád v plném bruslení a možná i to nám proti Dánům trochu chybělo.

Ustojí hráči první těžkou situaci na turnaji?
Musí to ustát, když to neustojí, tak nemáme co dělat ve špičce této skupiny. Máme ještě jeden zápas, pořád to máme ve vlastních rukách. Mohli jsme si zajistit účast tady v Moskvě, ale teď musíme uhrát zápas se Švýcarskem, nebo čekat na další výsledky.

ČR - Dánsko (Tomáš Plekanec před dánským brankářem).
ČR - Dánsko (Dominik Furch v akci).

Je velká motivace nemuset se stěhovat do Petrohradu, že?

Samozřejmě, ten cíl je jednoznačný. Chceme tady zůstat, protože je to velká výhoda. A je celkem jedno, proti komu bychom ve čtvrtfinále hráli.

Takže pokud Švýcaři neporazí Švédy, může být v úterním utkání na vás velký tlak.
Tlak je celé mistrovství. To už byl na postup do čtvrtfinále, ustáli jsme to i zkraje, když jsme porazili ty silné týmy, i když tam jsme nebyli favorité.

Je dobře, že varování v podobě porážky nastalo nyní?

Rád nejsem, protože kdyby nepřišlo, tak už jsme měli zajištěnou účast tady v Moskvě. Ale samozřejmě se musíme dát do úterka do kupy a zase v plném nasazení nastoupit na Švýcary.

Už jste se rozhodli, koho dopíšete na poslední volné místo na soupisce?
Rozhodnutí nepadlo. Nemusíme spěchat, máme pořád sedm obránců a nevíme, co se stane, když se třeba zraní dva útočníci, tak možná napíšeme útočníka. Pokud bychom potřebovali beka, tak ho dopíšeme.

Poprvé naskočil Radek Faksa z Dallasu, od druhé třetiny hrál místo Jarůška ve čtvrtém útoku. Jaké s ním máte další plány?

Budeme přemýšlet, je v podstatě lepší na centru. Musíme se poradit, mohl by hrát i levé křídlo. Ale samozřejmě jsme od něj nemohli čekat nějaké velké výkony. Dali jsme ho tam, aby nasál atmosféru mistrovství světa a předpokládáme, že v úterý už bude v lepší pozici a v lepším stavu. Jeho cesta se hodně protáhla, přijel ráno v sedm, což je pro hráče složité.

Gólman Furch po prohře s Dány: Tyhle nájezdy si za rámeček nedám

Neprůstřelnost Dominika Furcha na mistrovství světa v Moskvě skončila po 163 minutách a 10 vteřinách a brankář Omsku musel po první inkasované brance ve svém třetím startu na turnaji strávit i prohru po samostatných nájezdech.

Dánům se povedl v rozstřelu skvělý kousek - proměnili všechny tři a připsali si cenný skalp vedoucího týmu skupiny.

Furch zatím v Moskvě odchytal přes tři hodiny hrací doby, v nichž dostal jediný gól. Během nájezdů s Dány ale inkasoval třikrát během pár minut. Postupně ho překonali Lars Eller, Nikolaj Ehlers a Nicklas Jensen.

"Nájezdy pro mě byly nešťastné. Dostat tři góly ze tří nájezdů je špatné skóre. Udělali to sice šikovně, i tak si ale nájezdy za rámeček nedám. Po prvních dvou jsem chtěl udělat něco jiného, rozhodl jsem se pak zkusit vypíchnout puk hokejkou. Ani to ale nevyšlo," litoval Furch.

Připustil, že brankář při nulové úspěšnosti moc dobré pocity nezažívá. "Příjemné to není. Ale v kariéře už jsem asi zažil i tohle, že bych ze tří nájezdů ani jediný nechytil. I to se stane. Ještě se na to chci podívat na videu a přesvědčím se, jestli jsem mohl udělat něco jiného," uvedl Furch.

Dánové i v minulém utkání slavili výhru v nájezdech, když zdolali Lotyšsko. "Některé jejich nájezdy proti Lotyšům jsem viděl, ale zase je provedli moc šikovně. Informace z videa, jak to kdo jezdí, se dá použít pro inspiraci, pevně na to ale stejně spoléhat nejde," podotkl Furch.

Z toho důvodu si nenechal radit ani od kapitána Tomáše Plekance, který s Ellerem hájí v NHL barvy Montrealu. "Chtěl jsem se soustředit na sebe. Ani tak to nevyšlo," mrzelo Furcha.

Český gólman byl přitom opět velkou oporou týmu. I když na něho šlo včetně prodloužení celkem jen 20 střel, předvedl spolehlivý výkon.

"Ze začátku to bylo docela nepříjemné. Dlouho na mě nešla žádná střela a pomaleji jsem se dostával do tempa. Dánové hráli dobře a nepříjemně. V základní době jsme měli šance, bohužel jsme je neproměnili," připomněl.

Šestadvacetiletý gólman při své premiéře na světovém šampionátu přišel o neprůstřelnost, když ho v úvodu třetí třetiny prostřelil Morten Madsen.

"Po pomalejším začátku jsem se dostal do tempa. Dánové tam mezi kruhy tečovali střelu a puk zpomalil. Chtěl jsem ho hokejkou odehrát pryč, jenže to se nepodařilo a puk zůstal v brankovišti. Byla to smůla. Že jsem přišel o neprůstřelnost teď? Prostě to přišlo... Na možnost, že by mohla být zase nula, jsem nemyslel," prohlásil Furch.

Český výběr nepodal optimální výkon, přesto mohl při trochu větší přízni štěstí vyhrát. Dány několikrát zachránila branková konstrukce. "Možná jsme měli trošku smůlu. Ale jednou to od tyčky spadne dovnitř, jindy zase ven," nechtěl Furch hledat výmluvy.

"Dánové umí kousat. Zpětně bych chtěl poukázat na to, jak důležité proti Norsku bylo, že jsme první třetinu vyhráli 3:0. Jinak by se to mohlo vyvíjet podobně jako s Dánskem," doplnil Furch.

Věří, že prohra se na mužstvu nijak nepodepíše a neotřese s jeho sebevědomím. "Porážka může být ku prospěchu věci. Vítěznou sérii jsme sice přerušili, ale ještě je před námi jeden zápas. Všechno máme ve svých rukách," uzavřel Furch. (ČTK)