Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Vůjtek: Bál jsem se, že nám body s Ruskem protečou proti Lotyšům mezi prsty

15:00
MOSKVA (od našeho zpravodaje) - Ač je trenér hokejový, tak tentokrát musel zápas hodnotit spíš jako ten fotbalový. „Protože jsme předvedli dva odlišné poločasy,“ říkal Vladimír Vůjtek po utkání s Lotyšskem (4:3 po nájezdech). Po divokém průběhu se šťastným koncem přiznal: „Mohlo to dopadnout hůř. Myslel jsem, že nám body ze zápasu s Ruskem protékají mezi prsty.“

Vladimír Vůjtek byl nakonec rád, že Češi zápas s Lotyšskem stihli otočit. foto: ČTK

Češi budou mít na MS jen tři hráče z NHL. Sekáč odjel po otřesu mozku domů

Takže výhru berete jako zisk, že?
Určitě. Po tom konci, když jsme dvě minuty před koncem dostali gól, je to hodně cenné vítězství. Byl to duel dvou poločasů. V tom prvním jsme dali lehké góly, měli tři samostatné nájezdy a tam se zápas měl zlomit. Měli jsme přidat třetí čtvrtý gól. Pak dokonce přišly dvě přesilovky, dohromady na sedm minut, ve kterých se to taky dalo zlomit. Bohužel se Masalskis rozchytal a my ho pak nebyli schopni překonat. Nakonec jsme šťastně vyrovnali.

Mohl za ten druhý poločas zápas s Ruskem? Že by vám docházely síly?
Mohlo se projevit. Ale i Lotyši měli za sebou těžký zápas, hráli prodloužení. Ovšem hráli o čtyři hodiny dřív. Mohli jít do postele v jedenáct, zatímco my ještě v jednu v noci večeřeli. A je pravda, že když se noc probdí, síly ubývají. Ale to není výmluva, v přesilovkách jsme měli rozhodnout.

Pět bodů ze dvou zápasů, to je asi bilance, kterou byste před turnajem bral.
Ano. Ale když jsme dostali ten třetí gól, tak jsem si říkal, že výhra proti Rusku byla zbytečná. Že nám teď body utíkají mezi prsty. Pak se vše naštěstí vrátilo. Proti Rusku jsme nebyli favorité, mohli jenom překvapit. Dnes jsme byli favorité, ale zápas se nevyvíjel v náš prospěch, v konci to bylo skoro prohrané. Jsem rád, že se nám to podařilo obránit, že jsme šli na tu teč před bránu. A dali gól.

Další ruské trápení. Od Kazachů dostali čtyři góly, přesto nakonec vyhráli

Ukázal tým vnitřní sílu?
Ano. Ta v tom mužstvu je. Když si odpočineme, tak ani proti Švédsku nejsme bez šance.

V čem je hlavní síla mužstva?
V soudržnosti a ve vyrovnanosti pětek. Ale třeba dnes obránci byli ke konci unavení a dělali chyby. Jsou to mladí kluci, hrají první mistrovství, a když na ně Lotyši zatlačili, tak se tam chybičky dostaly.

Budou na turnaji pro vás těžší zápasy, kdy musíte tvořit? Kdy jste za favority?
My to čekali. Je to dané z té skladby mužstva. Ono umí bojovat, dát se fyzicky do maxima, ale proti těm teoreticky slabším - i když ti už tady vlastně nejsou - kteří dobře brání, se těžko prosazujeme.

Česká radost, lotyšské zklamání.
Lotyšští fanoušci slaví.

Litoval jste promarněných přesilovek. V čem v nich byla chyba?
Chyběl tlak na bránu. Hráli jsme to za ní, chtěli prostrčit mezi lotyšskými obránci, kteří stáli na brankovišti. Musí to jít na naše beky, kteří by to prostřelili. A taky jsme nešli do zúženého prostoru, hráli jsme to u mantinelu. Kluci z NHL totiž pořád vidí kluziště jak v Americe a chtějí od mantinelu dávat góly. A to je tady daleko.