26. srpna 2017 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Všechno je proti ní. Podaří se Plíškové uhájit trůn proti velké přesile?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Karolína Plíšková bude hájit světový trůn proti velké přesile. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Plíšková bude hájit světový trůn proti velké přesile. | foto: Twitter/FILA Tennis

NEW YORK Karolína Plíšková jako první česká tenistka vstupuje do dvouhry grandslamového turnaje jako nasazená jednička. Udrží post čísla jedna na žebříčku WTA i po skončení US Open, které začíná v pondělí?

Z českých rodáků jen Martina Navrátilová a Ivan Lendl začínali grandslamový turnaj jako nasazené jedničky. Bylo to však v barvách Československa či USA. Nápis Czech Republic však bude u nasazené jedničky ve dvouhře v pondělí na US Open poprvé.

I když Karolína Plíšková disponuje jen titěrným pětibodovým náskokem před Rumunkou Simonou Halepovou, má pětadvacetiletá tenistka jistotu, že bude světovou jedničkou ještě minimálně dva týdny.

Tedy do té doby, než boje v areálu Flushing Meadows druhou zářijovou neděli skončí.

Karolína Plíšková v šatech pro US Open.
Karolína Plíšková na turnaji v Cincinnati.

Rodačka z Loun, která si v prvním kole zahraje s Polkou Magdou Linetteovou, 82. hráčkou žebříčku WTA, půjde oproti Halepové a dalším dvěma adeptkám na post světové jedničky Španělce Garbině Muguruzaové a Ukrajince Elině Svitolinové ve zřetelné nevýhodě.

Obhajuje totiž účast v loňském finále, což dělá rovných 1300 bodů. Ve výsledku tak Plíšková nemá post světové jedničky ve svých rukou, protože i kdyby na US Open triumfovala, nemuselo by jí to k udržení ženského trůnu stačit.

Halepová narazí na Šarapovovou

„Jsem zpět ve městě, ze kterého mám z loňska krásné vzpomínky. Snad to bude ještě lepší,“ řekla Plíšková po svém příjezdu do New Yorku. Z jejích slov zní, že myslí na celkový triumf.

Pokud by se jí to povedlo, navázala by na Hanu Mandlíkovou, která turnaj ovládla roce 1985. Martina Navrátilová v New Yorku slavila čtyřikrát jako Američanka.

Wimbledon 2017: Simona Halepová ve čtvrtfinále proti Johanně Kontaové.

Wimbledon 2017: Simona Halepová ve čtvrtfinále proti Johanně Kontaové.

Halepová bude za loňskou účast ve čtvrtfinále obhajovat 430 bodů, což však proti Plíškové není nikterak moc a zdá se, že má nejlepší výchozí pozici. Jenže páteční los si s pětadvacetiletou Rumunkou nepěkně pohrál.

V prvním kole si zahraje se soupeřkou z nejtěžších, Ruskou Marií Šarapovovou, kterou díky divoké kartě od pořadatelů čeká po dopingovém trestu první grandslamový start po roce a půl.

Favoritka Muguruzaová na US Open neumí

Ideální výchozí pozici má Španělka Muguruzaová, která se zkraje turnaje utká s Američankou Varvarou Lepčenkovou.

Třiadvacetiletá tenistka s rodištěm ve venezuelském Caracasu je největší favoritkou na triumf v celém turnaji, má ze všech čtyř tenistek nejlepší formu, protože suverénně ovládla i poslední společný turnaj všech hráček ze špičky v Cincinnati, když v semifinále smetla Plíškovou a ve finále povolila Halepové jediný gem. Navíc za účast ve 2. kole v minulém ročníku odečítá pouhých 70 bodů.

I tady to má však jeden háček. V pěti předchozích případech Muguruzaová ani jednou nepřešla právě přes druhé kolo, takže by mohla mít v kombinaci s rolí jasné favoritky psychický blok. Přesto si po povedené betonové letní části v Severní Americe věří.

Wimbledon 2017: Španělská tenistka Garbiňe Muguruzaová slaví titul ve dvouhře.

Wimbledon 2017: Španělská tenistka Garbiňe Muguruzaová slaví titul ve dvouhře.

„Na US Open se těším moc. Už jako holka jsem snila o velkých zápasech. Když je hraju, jsem šťastná, tohle jsem já,“ hecuje se Španělka.

Čtvrtou vzadu je Ukrajinka Svitolinová, která usiluje o stejný primát, kterého se povedlo po Wimbledonu dosáhnout Plíškové. Stát se první světovou jedničkou ze své vlasti, v případě Svitolinové z Ukrajiny.

Ta odečítá 130 bodů za účast ve 3. kole, ale i v jejích silách je dosáhnout na premiérový grandslamový titul, díky němuž by se mohla stát světovou jedničkou. V 1. kole ji však nečeká snadná soupeřka – 41. hráčka světa Kateřina Siniaková, krajanka Plíškové.

  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz