Vršovická Bohemka a Brno uhrály cenné remízy v boji o záchranu

17:54aktualizováno  22:10
PRAHA/LIBEREC - Fotbalisté Bohemians 1905 vezou v 27. kole Gambrinus ligy ze hřiště Liberce cennou remízu 1:1 a opět se přiblížili jistotě setrvání v nejvyšší fotbalové soutěži. Stejně se vedlo v podvečerním duelu v hráčům Brna, kteří zachránili remízu 2:2 v Plzni v samotném závěru zápasu. Ve večerním zápase rozstřílely Teplice 5:0 Kladno.

Teplice - Kladno. foto: ČTK

Aktivněji vstoupili do utkání překvapivě hosté, kteří pod Ještědem ještě nikdy v historii nezvítězili. Ve čtvrté minutě střílel z úhlu aktivní Bálek a domácí zachránil na brankové čáře Dejmek.

Od desáté minuty ale přebrali iniciativu Severočeši, kteří si postupně vypracovali několik brankových příležitostí. Po pár sekundách druhé půle pro změnu promarnil obrovskou šanci Slovan. Bohemians mohli děkovat Jindřiškovi, který na brankové čáře zastoupil Sňozíka a odvrátil Vulinův pokus zpátky do hřiště.

Liberec - Bohemians 1905.

Hosty rychlá liberecká možnost probudila. Zatlačili soupeře před jeho šestnáctku a po sérii rohů udeřili. Na Kaufmanův centr si naskočil Bálek a přesnou hlavičkou na zadní tyč otevřel skóre.

Slovanem inkasovaný gól otřásl. Sňozík byl dlouho téměř bez práce, přesto nakonec lovil míč ze své sítě. Třináct minut před koncem zařídil dělbu bodů hlavičkou zády k brance Kelič. Nic na tom nezměnila ani Nezmarova obrovská šance z poslední minuty.

LIBEREC - BOHEMIANS 1905 1:1 (0:0)

Branky: 77. Kelič - 58. Bálek.
Rozhodčí: Adam - Štěrba, Moudrý. ŽK: Nezmar, Vulin - Moravec, Sňozík. Diváci: 3500.

Liberec: Hauzr - Zeman, Kelič, Dejmek, Janů (76. Vojta) - Dočkal, Vácha, Bosančič (64. Papoušek), Vulin - Kerič, Nezmar. Trenér: Petřík.

Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Lukáš, Rychlík - Moravec, Cissé, Kaufman, Róth (90. Pávek) - Škoda (56. Slezák), Bálek (81. Ibragimov). Trenér: Hoftych.

Fotbalistům Brna se podařilo vyrovnávací brankou Dostálka v poslední minutě zápasu uhrát remízu s Plzní 2:2 a tím ukončili sérii pěti zápasů bez bodového zisku. Brňané sice vedli od 12. minuty brankou Rabušice, aktivnější Plzeň však góly Rezka a Koláře výsledek otočila. Na obou brankách měl finální přihrávkou podíl Horváth.

Finalista Poháru ČMFS Plzeň už v šestém ligovém zápase nevyhrála. Hosté nastoupili aktivně a zraněními oslabení Brňané čelili jejich výpadům jen s velkými obtížemi. Pokoušeli se hlavně o rychlé protiútoky, první se jim vydařil ve 12. minutě. Technicky vybavený Kalabiška unikl po levé straně a akci dokončil Rabušic, jenž trefil míč do protipohybu brankáře Daňka a otevřel skóre.

Srovnat skóre se podařilo Plzni ve 34. minutě. Horváth z pravé strany vystřelil, míč přizvedl obránce Trousil hlavou na břevno, od kterého se míč odrazil přímo před Rezka, jenž jej pohotově vrátil do sítě. Také po změně stran měla Plzeň režii zápasu ve svých rukou.

V 50. minutě Pernica v tísni odkopl míč pouze k Horváthovi, po jehož přesném centru přidal hlavou Kolář druhou branku. Brňané se probrali z úderu až v závěrečných dvaceti minutách, v záblescích šancí Oklešťkovi i Rabušicovi chyběla lepší orientace. V závěru vrhli domácí fotbalisté všechny síly do útoku a z tlaku se podařilo Dostálkovi vyrovnat.

1. FC BRNO - VIKTORIA PLZEŇ 2:2 (1:1)

Branky: 12. Rabušic, 90. Dostálek - 34. Rezek, 50. Kolář.
Rozhodčí: Kovařík - Urban, Santarius. ŽK: Dostálek, Husár - Rada. Diváci: 1821.

Brno: Doležal - Pernica, Križko, Trousil, Husár - Dostálek, Huška (75. Borák), Polách (65. Okleštěk) - Rabušic, Šural (81. Dvorník), Kalabiška. Trenér: Beránek.

Plzeň: Daněk - Rajtoral (66. Ševinský), Hájovský, Bystroň, Limberský (70. Lecjaks) - Petržela (87. Navrátil), Kolář, Horváth, Rada, Jiráček - Rezek. Trenér: Vrba.

Fotbalisté Teplic se dál drží ve hře o titul. V dnešním zápase 25. kola smetli Kladno 5:0 a dotáhli se bod za vedoucí Ostravu se Spartou. Kladno přitom nezačalo špatně, jenže jeho šance vychytal brankář Slavík, a pak už se zápas pomalu změnil v teplickou exhibici. Dvakrát se trefil Vachoušek, po jednom gólu přidali Rosa, Stožický a Kalivoda. Kladno bude muset o záchranu bojovat až do konce.

Kladno mělo v dubnu parádní formu, ze čtyř zápasů vytěžilo tři výhry a deset bodů ho katapultovalo nad čáru sestupu. A v úvodu zápasu se zdálo, že by ho mohla dobrá fazona provázet i v květnu. I bez nemocného trenéra Procházky totiž přijelo s otevřeným, běhavým fotbalem a postupně si vypracovalo herní převahu.

Teplice - Kladno.

V 19. minutě hlavičkoval po Strnadově rohu na malém vápně Beneš a míč padal přesně pod břevno, jenže teplický brankář Slavík se střelhbitě položil do vzduchu a míč vyškrábl. Ještě víc mohli Tepličtí velebit reflexy svého brankáře za dalších sedm minut, to když od tyče vytáhl Grossovu hlavičku.

Slavík v posledních zápasech chytá v excelentní formě a mění teplická trápení ve výhry. Ani Teplice rozhodně nebyly v první půlhodině lepším týmem, přesně po jejím uplynutí ale zatlačily a fotbalové štěstí se jim hned vzápětí odměnilo vedením. Na roh malého vápna přiletěl Vachouškův táhlý nákop z levé strany, Došek ho přiklepl stoperu Rosovi, a ten už míč dostal do sítě.

Celý zápas se tím naprosto změnil. Teplice se probudily, přidaly na pohybu a dostávaly se do dalších šancí. Stožický v 35. minutě pálil z hranice šestnáctky těsně mimo, ale hned poté dostal po narážečce s Mahmutovičem šanci na reparát a ze skoro totožné pozice ho využil. Přesná rána k pravé tyči znamenala vedení 2:0.

Kladenští v poli nehráli špatně a zprvu se v Teplicích prezentovali mnohem lépe než třeba Ostrava, jenže také dělali chyby v obraně. A tu nejhorší si schovali na samý závěr poločasu. Zdánlivě ztracený míč pro Teplice vydoloval ve vápně Došek, prostrčil na Vachouška, který krkolomným obloučkem obstřelil brankáře Kostolanského potřetí.

I když Kladno o pauze zareagovalo dvojím střídáním v záložní řadě, jeho výkon už byl jen horší. Teplice na hřišti jasně dominovaly a brzy vedly už o čtyři branky. Verbíř rozjel na pravé straně rychlý brejk, jeho pas prodloužil patičkou Mahmutovič a Vachoušek se zpoza vápna nemýlil.

Drobný déšť, který se už od odpoledne snášel na Krušnohoří, během zápasu hodně zhoustl a začal hráčům komplikovat pohyb, nakonec však obstaral i gólovou tečku. Kalivoda v 83. minutě prošel od půlky až před vápno, z dobrých 25 metrů vyzkoušel brankáře Kostolanského, který poměrně lehkou střelu neudržel a pustil ji do sítě.

FK TEPLICE - SK KLADNO 5:0 (3:0)

Branky: 42. a 51. Vachoušek, 32. Rosa, 39. Stožický, 83. Kalivoda.
Rozhodčí: Matějek - Večeřa, Peřina. Bez ŽK. Diváci: 3648.

Teplice: Slavík - Vidlička, Lukáš, Rosa, Siva - Verbíř (67. Kalivoda), Matula, Vachoušek (78. Zoubele), Stožický - Došek, Mahmutovič (60. Veverka). Trenér: Plíšek.

Kladno: Kostolanský - Mráz, Gross, Beneš, Procházka - Bartoš, Strnad (46. Rada), Novotný, Cigánek (46. Zachariáš) - Zoubek, Holub. Trenér: Hejkal.