Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Vrbovy památné zápasy. Bitvy s Barcelonou či vyřazení Neapole

17:22
PRAHA - Během pěti let, dvou měsíců a dvou dnů fotbalový trenér Pavel Vrba vedl Plzeň v 233 zápasech. Ten poslední koučoval v úterý v Lize mistrů proti CSKA Moskva, který tým vyhrál 2:1 a dovedl klub potřetí za sebou do jarní části Evropské ligy. Nyní přebírá národní mužstvo.

Pavel Vrba foto: ČTK

Připomeňme si Vrbovy památné zápasy.

Ostrý start. Jedenáct dní po příchodu do Plzně čekal Pavla Vrbu první zápas. Bylo 19. října 2008 a v 10. kole přijela Sparta rovněž s novým trenérem Jozefem Chovancem. Zápas dvou týmů, které začátek sezony zastihl v mizerii, skončil 1:1. „Respektuju kvalitu Sparty, ale s trochou štěstí jsme mohli vyhrát,“ říkal Vrba. Z 12. místa vytáhl tým do konce ročníku na osmé.

První trofej. Byla to sláva, když Plzeň ve finále domácího poháru na pražské Letné 18. května 2010 porazila Jablonec 2:1 díky gólům Petržely s Bystroněm. V kvalifikaci o Evropskou ligu ale ztroskotala hned na prvním soupeři, Besiktasi. Bylo to poprvé a naposled, kdy Plzeň nezvládla pohárová předkola. Pro klub to byla historicky druhá trofej, český pohár vyhrál i v roce 1971.

Mistr ligy. Senzace dokonána. Plzeň v ročníku 2010/2011 od začátku vládla, dvakrát porazila Spartu a dvě kola před koncem měla čtyřbodový náskok. Stačilo doma porazit Ostravu... Vyprodáno, sedm tisíc diváků, příjemná květnová sobota jedenadvacátého. Jenže příjemně to pro domácí nezačalo, po čtyřech minutách si dal Limberský vlastní gól. Jiráček s Bakošem však do půle skóre otočili a po hodině hry Horváth jistil výhru 3:1 i historický titul. "Obzvlášť mě těší, že jsem vyhrál s mužstvem, které bylo favoritem asi jako kulhavý kůň na Velké liverpoolské," smál se Vrba.

Plzeň slaví titul z fotbalové ligy.

Dvacet tisíc gratulantů. Úspěšná kvalifikace o Ligu mistrů, pak dvě důstojné partie, byť obě prohrané, s nejlepšímklubem planety Barcelonou. Podzim 2011 vrcholil 6. prosince utkáním proti AC Milán. Plzeňští ještě minutu před koncem prohrávali o dva góly, ale vydřeli remízu 2:2 a stvrdili třetí příčku ve skupině. V ten den Vrbovi bylo osmačtyřicet. "Hodně štěstí, zdraví," zpívalo 20 tisíc hrdel. "Nevím, jestli to ještě někdy zažiju. Ale v tuhle chvíli mě asi víc dojal ten vyrovnávací gól," řekl Vrba.

Tři góly v Maradonově městě. Loni Plzeň hrála jen Evropskou ligu, ale zato skvěle. V konkurenci Coimbry, Hapoelu Tel Aviv a Atlética Madrid vyhrála skupinu. V úvodním kole vyřazovací fáze se postavila Neapoli, v té době druhému týmu italské ligy, kterou v druhé polovině 80. let minulého století proslavil Diego Maradona. Darida, Rajtoral a Tecl zařídili výhru 3:0. "To jsme opravdu nečekali," řekl Vrba. V odvetě jeho tým vyhrál 2:0, postup do osmifinále, kde jej vyřadilo Fenerbahçe, byl skvělým úspěchem.

Hráči Plzně slaví postup

Znovu Guardiola. Druhý titul, parádně zvládnutá kvalifikace o Ligu mistrů a letošní podzim je pro Plzeň znovu sváteční. Ve skupině Ligy mistrů sice dosud všechno prohrála, ale především domácí odveta proti obhájci trofeje Bayernu Mnichov, který je považován za nejlepší tým současnosti, stojí i přes porážku 0:1 za potlesk. "Byl to můj nejtěžší zápas proti Plzni," uznale pokýval hlavou mnichovský kouč Pep Guardiola, který si dobře pamatoval dva roky staré duely, v nichž vedl Barcelonu.

Naposled. Už před úterním zápasem proti CSKA Moskva kouč sliboval: "Udělám všechno pro to, abychom vyhráli a postoupili." Jeho tým musel vyhrát, aby měl šanci hrát poháry i na jaře. Od 65. minuty prohrával, ale drtivým závěrem zápas otočil, vítězný gól dal náhradník Wágner v poslední minutě. "Už dřív jsem vám vyjmenoval sedm osm zápasů, na které se nezapomíná a které nás posouvaly dál. Dneska se přidal další. Je to pro mě sladké loučení, nic hezčího jsem zažít nemohl," prohlásil.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...