Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

NHL: Frk a Hertl skórovali, Hanzal obdržel pětiminutový trest

7:22aktualizováno  9:28
NEW YORK - Hokejový útočník Martin Frk dal ve čtvrtečním utkání NHL už třetí branku v sezoně a přispěl k výhře Detroitu 4:2 v Arizoně. Tomáš Hertl pomohl San Jose premiérovým zásahem v ročníku porazit Buffalo 3:2. Martin Hanzal vyfasoval pětiminutový trest, který sice hráči Nashvillu v první třetině za stavu 0:1 nevyužili, ale nakonec Dallas porazili 4:1.

Martin Hanzal (10) a Pekka Rinne (35) během utkání Dallasu a Nashvillu. foto: Reuters

Frk opět potvrdil slova brankářů Detroitu Jimmyho Howarda a Petra Mrázka, že má jednu z nejtvrdších střel. Český útočník vyrovnal v polovině utkání na 1:1 poté, co si v přesilové hře vyměnil puk s Mikem Greenem a z levého kruhu propálil Louise Dominguea. Red Wings strhli zápas na svou stranu až v čase 56:36, kdy nerozhodný stav 2:2 zlomil Luke Glendening.

„Užívám si každé utkání a vůbec by mě nenapadlo, že vstřelím tři góly ve čtyřech zápasech,“ uvedl Frk, který měl před sezonou na kontě jen dva starty v NHL. V Detroitu ale věřili, že jeho rány pomohou týmu zlepšit přesilové hry, které patřily v minulém ročníku k nejhorším v sezoně. Český útočník si šance váží a den před zápasem byl jedním z deseti hráčů Red Wings, kteří přišli na dobrovolný trénink.

Jágr po vítězné premiéře chválil spoluhráče: Já se musím zlepšit ve všem

Piloval na něm právě střelbu z první z levého kruhu, protože si uvědomuje, že k tvrdosti je potřeba přidat i přesnost a správné načasování. „Snažím se pomoci týmu. Zatím je to dobré a doufám, že to udržíme a ještě přidám další branky,“ dodal český útočník, který je nyní nejlepším střelcem týmu. Branku Detroitu strážil Howard a kryl 33 střel.

Hertl stál v přesilové hře na konci hezké kombinace, při které mu stačilo u pravé tyčky držet hokejku pevně na ledě v brankovišti. Jeho hůl našel křížným pasem Kevin Labanc a český útočník otevřel ve třetí minutě skóre. Sabres dvakrát smazali jednobrankové manko, ale na trefu Tima Meiera ze závěru druhé třetiny už gólově neopověděli.

„Moc jsme chtěli dát první gól zápasu. V předchozích zápasech jsme hráli až moc odzadu, to jsme chtěli změnit. Rychle jsme se dostali do vedení a většinu utkání jsme hráli u nich. To byl velký rozdíl,“ řekl trenér San Jose Peter DeBoer po první výhře v sezoně. Na konci utkání ještě Hertl, který byl vyhlášen největší hvězdou zápasu, neproměnil sólový únik.

Vrbata opět asistoval

Hanzal byl vyloučen za nedovolené bránění, při kterém poslal ve středním pásmu k ledu Yannicka Webera úderem ramenem do hlavy. Obránce Nashvillu sledoval puk, který neměl i kvůli napadání Devina Shorea pod kontrolou, a ránu od českého útočníka nečekal. Weber z utkání odstoupil a větší minutáž skvěle využil devatenáctiletý bek Samuel Girard a k obratu přispěl gólem a přihrávkou.

Radim Vrbata se podílel asistencí na výhře Floridy 5:2 nad vedoucím týmem soutěže St. Louis. Český útočník nejdříve přihlížel v úvodu druhé třetiny z trestné lavice, jak soupeř potrestal jeho faul a otevřel skóre. Florida ale za dvanáct sekund vyrovnala a v polovině utkání už vedla 3:1.

Třetí branku vymyslel právě Vrbata, jehož střílenou přihrávku usměrnil do branky Jared McCann. Mladoboleslavský rodák bodoval ve všech třech zápasech Floridy v této sezoně a pokaždé si připsal jednu asistenci.

V sestavě poražených už nechyběl Dmitrij Jaškin, který před minulým utkáním zaspal na týmovou poradu a trenér Mike Yeo ho proto poslal na tribunu. „Nedopustím, aby se to někdy opakovalo,“ podotkl před utkáním český útočník, který nastupoval v zápase ve třetí formaci a stejně jako jeho spoluhráč Vladimír Sobotka nebodoval.