Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Vrbata pomohl dvěma góly k výhře Phoenixu. Erat si odbyl svůj debut

7:31aktualizováno  9:43
NEW YORK - Radim Vrbata zpříjemnil premiéru Martinu Eratovi v dresu Phoenixu. Ve čtvrtečním utkání NHL se Vrbata zasloužil dvěma góly o výhru 5:2 nad Montrealem a stal se první hvězdou zápasu. Mladoboleslavský rodák nastupoval s Eratem, jenž debutoval po výměně z Washingtonu, ve druhé lajně.

Radim Vrbata z Phoenix Coyotes' překonává brankáře Peter Budaje. foto: ČTK

Vrbata otevřel gólový účet ve třetí minutě tečí střely Davida Schlemka a podruhé skóroval v závěrečné části, kdy z rychlého protiútoku vstřelil uklidňující branku na 4:2. "Ten gól nám opravdu pomohl. Mohli jsme zase dýchat lépe poté, kdy nás ve druhé třetině zatlačili. Ale ve třetí jsme už zase hráli dobře a nemuseli jsme tolik bránit," řekl Vrbata.

Jeho spoluhráč Martin Hanzal je momentálně zraněný, vynechal druhý zápas v řadě kvůli potížím v horní části těla. Až se uzdraví, je reálné, že české trio vytvoří jeden útok. Mezi českými hráči ve čtvrtek nastoupil Kyle Chipchura a Erat při svém debutu odehrál šestnáct a půl minuty. Jednou vystřelil a zapsal si dva kladné body za účast na ledě při vstřelené brance.

Phoenix - Montreal

"Je to bojovník. Chodí do rohů, tvoří hru. Je to typ hráče, který vám pomůže," řekl na adresu třebíčského rodáka Mike Ribeiro, který s Eratem hrál minulou sezonu ve Washingtonu. "Bude pro nás posilou. Hrajeme podobně jako Nashville, kde se mu dařilo. Jeho příchod bude taky dobrý pro Vrbyho a Hanzala, že mají dalšího krajana a budou spolu mluvit česky," dodal.

Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen i brankář Ondřej Pavelec, který kryl 38 střel. Přesto jeho spolehlivý výkon Winnipegu nestačil a na svém ledě podlehl Los Angeles 1:3. Hosté, za něž poprvé nastoupil Marián Gáborík, dvěma góly v závěru druhé části skóre reagovali na vedoucí trefu Jets a těsný náskok pojistili v 56. minutě třetí brankou.

"Je to jeden z nejlepších týmů v lize. Má propracovaný systém a moc vám toho nedovolí. Hrají pořád stejným způsobem a to je důvod, proč nedávno vyhráli Stanley Cup. Dnes nám ukázali, jak se má hrát. Výborně pracovali s pukem, hodně času trávili v našem pásmu," uvedl Pavelec.

Winnipeg - Los Angeles

Další český brankář Michal Neuvirth, jenž byl ve středu vyměněn z Washingtonu do Buffala, ze střídačky přihlížel, jak jeho nový parťák Jhonas Enroth přivádí k šílenství Tampu Bay. Pětadvacetiletý Švéd kryl 43 střel a dovedl Buffalo k výhře na ledě soupeře 3:1. Znepříjemnil tím návrat uzdravenému Stevenu Stamkosovi, který navíc po odchodu Martina St. Louise vedl tým jako kapitán.

Detroit před začátkem utkání s Coloradem vyvěsil ke stropu haly dres švédského beka Nicklase Lidströma s číslem pět. Hosté ale překazili slavnostní atmosféru vítězstvím 3:2 v prodloužení. U vítězné branky si připsal asistenci nováček Nathan MacKinnon, který bodoval potřinácté v řadě. Jedná se o nejdelší sérii dosaženou osmnáctiletým hráčem a překonal tím rekord Waynea Gretzkého.

U vítězné branky si připsal přihrávku i český obránce Roman Polák, od něhož převzal puk ve středním pásmu Magnus Pääjärvi a individuální akcí z pravé strany zařídil vítězství St. Louis 2:1 v Nashvillu. Tyler Seguin pěti body za tři branky a dvě asistence řídil kanonádu Dallasu, který doma přehrál Vancouver 6:1. Dvaadvacetiletý útočník navíc vyrovnal třetím hattrickem sezony klubový rekord, který drží Mike Modano a Bill Guerin. "Dokud jsem to neviděl na obří kostce, neuvědomoval jsem si to. Je to úžasné," řekl Seguin.

Výsledky NHL

Boston - Washington 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 24. Campbell, 29. Eriksson, 59. Marchand. Střely na branku: 43:16. Diváci: 17.565.

Winnipeg - Los Angeles 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 33. O. Jokinen - 33. D. Brown, 37. M. Richards, 56. Martinez. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 41 střel a úspěšnost zásahů měl 92,68 procenta. Střely na branku: 18:41. Diváci: 15.004.

Tampa Bay - Buffalo 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 58. Johnson - 16. Myers, 30. Foligno, 54. Hodgson. Střely na branku: 44:21. Diváci: 19.204.

Detroit - Colorado 2:3 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 13. Kronwall, 33. Jurčo - 31. Duchene, 46. Parenteau, 65. Benoit. Střely na branku: 37:25. Diváci: 20.066.

Chicago - Columbus 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)
Branky: 17. a 38. Shaw, 28. a 44. Toews, 5. Bollig, 33. Bickell - 8. Johansen. Střely na branku: 33:23. Diváci: 21.179.

Nashville - St. Louis 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 11. Spaling - 5. Cole, 29. Pääjärvi (Polák). Střely na branku: 21:22. Diváci: 16.180.

Dallas - Vancouver 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)
Branky: 8., 12. a 53. Seguin, 3. Jamie Benn, 23. Goligoski, 33. Garbutt - 39. Dalpe. Střely na branku: 22:33. Diváci: 14.634.

Phoenix - Montreal 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)
Branky: 3. a 52. Vrbata, 16. Korpikoski, 20. Ekman-Larsson, 54. Yandle - 8. Markov, 35. Galchenyuk. Střely na branku: 23:26. Diváci: 15.282.

Edmonton - NY Islanders 3:2 pp (0:2, 0:0, 2:0 - 1:0)
Branky: 49. Smyth, 57. Larsen, 63. Hall - 10. Nielsen, 19. Lee. Střely na branku: 29:34. Diváci: 16.839.

San Jose - Pittsburgh 5:3 (0:2, 1:0, 4:1)
Branky: 47. a 60. Burns, 38. Braun, 46. Marleau, 55. J. Thornton - 16. a 46. Määttä, 17. Kunitz. Střely na branku: 47:22. Diváci: 17.562.