Vrbata dal opět dva góly, uspěl i Jágr

8:08aktualizováno  9:29
DENVER - Hokejový útočník Radim Vrbata vstřelil v zámořské NHL podruhé za sebou dva góly a pomohl Phoenixu k vítězství 4:1 na ledě Colorada. Po jedné asistenci si v utkání připsali jeho čeští spoluhráči Martin Hanzal a Rostislav Klesla.

Jaromír Jágr střílí gól do sétě Caroliny. foto: ČTK

Vrbata poprvé skóroval v 38. minutě, když opakovanou střelou zvýšil vedení Kojotů na 2:0. O 26 sekund později sice snížil Ryan O'Reilly, jenže hned v první minutě třetí třetiny vrátil hostům dvoubrankový náskok Lauri Korpikoski. V 59. minutě pak Vrbata uzavřel skóre trefou do prázdné branky při power play Colorada a zaznamenal tak pátý gól v sezoně.

Formace s Vrbatou, Hanzalem a Rayem Whitneym tak v posledních třech zápasech posbírala dohromady 17 bodů za sedm gólů a deset asistencí. "Je mezi námi dobrá chemie. Rozumíme si, vytváříme si šance a zatím nám to tam padá," pochvaloval si Vrbata.

První hvězdou večera byl ale vyhlášen brankář Mike Smith, který zlikvidoval 39 střel domácích Avalanche a vychytal Phoenixu třetí výhru za sebou. Díky ní Kojoti ztrácejí pouhé dva body na první místo v tabulce Západní konference.

Devětadvacetiletý gólman podepsal v létě s Phoenixem kontrakt jako volný hráč a zatím naplňuje představy šéfů klubu, že na pozici týmové jedničky nahradí Ilju Bryzgalova, který odešel do Philadelphie. "Nehráli jsme dnes úplně nejlépe, ale pomohl nám skvělý výkon gólmana," pochválil Smithe kouč Dave Tippett.

Smithovy kvality museli ocenit i hráči Colorada, kteří marně hledají recept na úspěch před vlastními fanoušky. Zatímco na hřištích soupeřů vyhráli Avalanche šest ze sedmi zápasů, doma z pěti utkání zvítězili jen jednou. "Je to skličující. Nevíme, čím to je. NHL je plná skvělých gólmanů a vypadá to, jako by všichni chtěli zazářit zrovna u nás," posteskl si útočník Matt Duchene.

Jágr a Voráček asistovali

Jaromír Jágr a Jakub Voráček se jednou asistencí podíleli na výhře Philadelphie 3:2 v Buffalu. Letci měli raketový nástup do utkání, když všechny tři góly vstřelili během úvodních sedmi minut a vyhnali z branky Ryana Millera.

Gólman Buffala během té doby čelil jedenácti střelám. Poprvé inkasoval už v druhé minutě po střele Seana Couturiera, o pouhých 13 sekund později přidal James van Riemsdyk druhý gól a na 3:0 zvýšil v čase 6:23 Scott Hartnell. Sabres pak sice dokázali snížit na rozdíl jediného gólu, vyrovnat už se jim ale nepodařilo.

"Rád bych chytal lépe a víc pomáhal týmu," konstatoval po utkání Miller, jehož tým prohrál poslední čtyři zápasy a on sám má průměr téměř čtyři obdržené góly na utkání. "Nejvíc frustrující je fakt, že jsme se v posledních dnech bavili o tom, že se musíme soustředit na začátky zápasů, a zase to dopadne takhle," zlobil se kapitán Jason Pominville.

11 10 (5+5)

Jágr díky asistenci u třetího gólu bodoval v pěti zápasech za sebou, během nichž získal dohromady osm bodů za pět gólů a tři asistence. V tabulce kanadského bodování už ztrácí pouhý bod na nejproduktivnějšího českého hráče Milana Michálka z Ottawy.

Málo platné jsou góly Patrika Eliáše pro New Jersey. Český útočník v duelu s Torontem skóroval už počtvrté během posledních šesti zápasů, Ďáblové z nich ale pět prohráli. Tentokrát podlehli Maple Leafs 3:5 a zasloužil se o to především Joffrey Lupul, který vstřelil hattrick.

Ďáblům nepomohl ani návrat Martina Brodeura, který se znovu postavil do branky po téměř třítýdenní přestávce, zaviněné zraněním ramena. V třetí třetině sice zkušený gólman předvedl fantastický zákrok, když hokejkou zastavil střelu Phila Kessela do prázdné branky, v konečném účtování ale z 23 střel inkasoval pět gólů.

"Nezáleží, jestli je to Brodeur nebo někdo jiný, ale jakmile se brankář vrací po dlouhé pauze, je potřeba ho pořádně otestovat. V první třetině nám připadal nejistý, tak jsme se rozhodli v druhé třetině zasypat ho sprškou střel a vyplatilo se nám to," uvedl Lupul, který všechny tři góly vstřelil právě v prostřední dvacetiminutovce.

Hosté se díky nim dostali do vedení 5:3 a v třetí třetině výsledek bez problémů ubránili. "Když prohráváte o dva góly, musíte napadat, vynutit si tlak a zkoušet co nejčastěji střílet. Jenže my jsme za celou třetinu vystřelili čtyřikrát nebo pětkrát na branku, a to je sakra málo," prohlásil Eliáš, který byl podle zámořských novinářů nejlepším hráčem v dresu Devils.