Skiatlon ve Falunu: Sundby má vítězství v SP, Vrabcová devátá

12:17aktualizováno  15:06
FALUN (Švédsko) - Nor Martin Johnsrud Sundby poprvé v kariéře ovládl celkové pořadí Světového poháru běžců na lyžích. Letošní vítěz Tour de Ski dojel ve skiatlonu ve Falunu těsně druhý za Kanaďanem Alexem Harveyem a pomyslné žezlo krále běžců převzal po krajanovi Petteru Northugovi. Nejlepší český reprezentant Lukáš Bauer skončil ve skiatlonu na 30 km desátý.

Vítěz mužské stíhačky - Martin Johnsrud Sundby foto: ČTK/AP

Až poslední závod sezony rozhodne o vítězce SP mezi ženami. Norka Therese Johaugová porazila ve skiatlonu krajanku Marit Björgenovou a zvýšila před ní náskok v boji o velký křišťálový glóbus na sedm bodů. Do nedělní stíhačky na 10 km volně Johaugová vyrazí s náskokem 15 vteřin na Björgenovou.

Z českých běžců se nejvíce dařilo Evě Vrabcová-Nývltová, která dojela ve skiatlonu devátá. O místo horší byl Lukáš Bauer a Martin Jakš dojel 17.

Vrabcová-Nývltová se držela v přední skupině už v klasické části, v které ujely Johaugová s Björgenovou. Po přezutí bojovala česká olympionička o čtvrté místo, ale ve finiši šesti běžkyň dojela v závěru a skončila devátá s odstupem 1:13,1 za Johaugovou.

Do desítky se Vrabcová-Nývltová vtěsnala popáté v sezoně SP a zaznamenala nejlepší skiatlonový výsledek v kariéře. "Všechny výsledky kolem desátého místa jsou pro mě úžasné, tady na finále bych se nezlobila ani do dvacítky, takže tohle je pro mě super," řekla svazovému webu. V pořadí finále je dohromady s pátečním sprintem desátá a v celkovém pořadí SP čtrnáctá. "Strašně ráda bych tu patnáctku udržela," uvedla.

"Ty tratě tady rozhodně nejsou lehké a já už jsem opravdu unavená. Měla jsem strašně bolavé nohy a v každém kopci trpěla a vyhlížela konec. Pořád se s tím ale dalo jet a doufám, že zregeneruju natolik, aby i ten poslední závod stál za to," řekla k nedělní stíhačce.

Johaugová nasadila k trháku v závěru klasiky a získala si malý odstup. V drtivém tempu pokračovala i v bruslení a trojnásobnou olympijskou vítězku ze Soči Björgenovou setřásla. V cíli byla o 33,6 sekundy dříve. Pokud Johaugová porazí Björgenovou i ve stíhačce, stane se poprvé v kariéře vítězkou Světového poháru.

Ve skiatlonu mužů jela od půlky klasiky v čele čtveřice a v závěru bruslení už jen Sundby, Harvey a Alexander Legkov. Rus měl smůlu, protože krátce před cílem zlomil hůl a nemohl bojovat o výhru. Harvey ve finiši porazil Sundbyho o čtyři desetiny. Bauer byl po polovině závodu šestnáctý, v bruslení se posunul dopředu a bojoval ve skupině o páté místo, ale finiš nepatří k jeho silným stránkám a dojel desátý.

"Závod byl hodně těžký. Výsledkově sice super, ale na klasice jsem s tím dost bojoval, zejména ve druhé půlce. Ve skejtu jsem se zase pral se sjezdy a pořád balancoval na téhle úzké mýdlovaté trati na hranici pádu. Ale startoval jsem ze zadních pozic a dojel desátý, i když se blbě předjíždělo," řekl Bauer.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko)

Muži - skiatlon 2x15 km: 1. Harvey (Kan.) 1:18:07,6, 2. Sundby (Nor.) -0,4, 3. Legkov (Rus.) -5,9, 4. Richardsson (Švéd.) -24,7, 5. Vylegžanin (Rus.) -53,9, 6. Rönning -54,7, 7. Röthe (oba Nor.) -56,0, 8. Gaillard (Fr.) -59,9, 9. Heikkinen (Fin.) -1:07,3, 10. Bauer -1:07,9, ...17. Jakš (oba ČR) -2:48,3.

Průběžné pořadí finále SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Harvey 1:19:47,4, 2. Sundby -26,0, 3. Legkov -26,1, ...11. Bauer -2:29,8, 17. Jakš -4:02,7.

Konečné pořadí distančních závodů SP (po 14 závodech): 1. Sundby 648 b., 2. Legkov 546, 3. Richardsson 389, 4. Jespersen (Nor.) 354, 5. Harvey 342, 6. Poltoranin (Kaz.) 267, ...10. Bauer 204, 36. Jakš 96, 57. Razým 43, 66. Magál (oba ČR) 29.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 28 závodů): 1. Sundby 1334, 2. Legkov 860, 3. Jespersen 739, 4. Harvey 606, 5. Halfvarsson (Švéd.) 579, 6. Northug (Nor.) 539, ...26. Bauer 252, 32. Jakš 222, 61. Razým 100, 111. Magál 29, 165. Kožíšek (ČR) 1.

Ženy - skiatlon 2x7,5 km: 1. Johaugová 41:08,9, 2. Björgenová (obě Nor.) -33,6, 3. Niskanenová (Fin.) -56,6, 4. Wengová (Nor.) -1:07,6, 5. Kallaová (Švéd.) -1:07,9, 6. Steiraová (Nor.) -1:08,9, 7. Wikenová (Švéd.) -1:11,6, 8. Čekalevová (Rus.) -1:12,4, 9. Vrabcová-Nývltová (ČR) -1:13,1, 10. Östbergová (Nor.) -1:32,9.

Průběžné pořadí finále SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Johaugová 43:16,9, 2. Björgenová -15,0, 3. Niskanenová -1:17,3, ... 10. Vrabcová-Nývltová -2:10,9.

Konečné pořadí distančních závodů SP (po 14 závodech): 1. Johaugová 750, 2. Björgenová 705, 3. Niskanenová 502, 4. Kallaová 473, 5. Wengová 448, 6. Jacobsenová (Nor.) 443, ...12. Vrabcová-Nývltová 267.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 28 závodů): 1. Johaugová 1345, 2. Björgenová 1338, 3. Jacobsenová 974, 4. Wengová 831, 5. Randallová (USA) 801, 6. Niskanenová 783, ...14. Vrabcová-Nývltová 425, 102. Nováková 12, 111. Grohová (obě ČR) 3.