Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vousatý rekord Kratochvílové zmizí? O 34 let starý zápis přijde nejspíš už v srpnu

Sport

  8:00
ČÁSLAV - Od roku 1983 drží Jarmila Kratochvílová světový rekord v běhu na 800 metrů. Tehdy dvaatřicetiletá půlkařka jej zaběhla v čase 1:53,28 a dosud je nejstarším světovým atletickým rekordem vůbec. Na srpnovém zasedání Mezinárodní atletické federace (IAAF), která se rozhodla zrušit všechny rekordy do roku 2005, však o svůj letitý rekord nejspíš přijde.

Jarmila Kratochvílová pózuje s medailí společně s Imrichem Bugárem. foto: Móda pod olympijskými kruhy; Mladá Fronta 2016Reprofoto

Jsem nervózní, když útočí na můj rekord, přiznala Kratochvílová

Dnes šestašedesátiletá Kratochvílová, která v roce 1999 dovedla k titulu mistryně světa půlkařku Ludmilu Formanovou, se tak přiřadí se svým rekordem k dalším čtyřiačtyřiceti vytvořených pod širým nebem, které budou rovněž z tabulek už v srpnu smazány.

Například legendární americká sprinterka Florence Griffith Joyner tak přijde o rekordy jak na trati 100 metrů (10,49 s), tak na starti 200 metrů (21,34), které zaběhla v roce 1988.

Všeobecně se předpokládá, že IAAF tak učiní na srpnovém zasedání během mistrovství světa v Londýně na základě návrhu Evropské atletické asociace (EAA).

Norský prezident EAA Svein Arne Hansen k tomu řekl: „Překonávání rekordů, které ukazují limity lidských schopností, je jednou z nejhezších stránek sportu. Nemají však smysl, pokud jejich „čistému“ provedení lidé nevěří,“ nebral si servítky Hansen.

„Je to krok správným směrem. Máme dobrou šanci vrátit zpátky důvěryhodnost našemu sportu,“ poznamenal šéf IAAF Sebastian Coe. Bývalý britský mílař, olympijský vítěz z let 1980 a 1984, přitom v té době sám vytvořil osm světových rekordů.

Zuzana Hejnová (vlevo) a Jarmila Kratochvílová

Kratochvílová však poukazuje na to, že vymazáním rekordů vlastně IAAF říká, že byly vytvořené za pomoci dopingu. A nařčení z něj se Kratochvílová dlouhá léta brání. „Nikdy jsem nevzala zakázané látky,“ řekla listu The New York Times.

„A pokud mi rekord vezmou, nic se nezmění. Bude dál v mých vzpomínkách a ve vzpomínkách všech ostatních,“ dodala.

„Už ve 12 letech už byla schopná házet seno na strom, stejně jako každý dospělý farmář,“ uvedl její bývalý trenér Miroslav Kváč.

„Musel jsem ji zamykat v pokoji, protože nechtěla spát a chtěla pořád běhat,“ podotkl.

Kratochvílová musela dlouhá léta stejně jako například koulařka Helena Fibingerová čelit podezření z pomoci dopingu, především kvůli mužskému vzezření obou atletek.

Například bývalá americká půlkařka a dnes profesorka univerzity Duke Doriane Lambeletová Colemanová zpětně Kratochvílovou kvůli její postavě lituje.

„Nikdo by sám sobě tohle neudělal. Vždycky mi ji bylo líto. Vždycky jsem věděla, že je jen pěšcem v té hře s jejím tělem. Byla to opravdu velmi milá osoba,“ poznamenala Lambeletová Colemanová.

Sama Kratochvílová je však při otázkách na doping nyní rezignovaná. „Zvykla jsem si na to, že mi to pořád někdo předhazuje. A už je mi to vlastně jedno,“ přiznala.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...