Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Voráček zařídil výhru Flyers, Chicago otáčí sérii se St. Louis

7:53aktualizováno  10:35
NEW YORK - Hokejový útočník Jakub Voráček vstřelil v pátečním utkání 1. kola play off NHL vítězný gól Philadelphie, která porazila New York Rangers 2:1 a srovnala sérii na 2:2. Třetí výhru v řadě vybojovali obhájci Stanleyova poháru z Chicaga, kteří zvítězili 3:2 v prodloužení na ledě St. Louis a otočili stav série z 0:2 na 3:2.

CLAUDE GIROUX, KANADA. Voráčkův kumpán z Philadeplhie. V NHL má z posledních pěti sezon nejvíc bodů ze všech. foto: ČTK/AP

Voráček se prosadil ve 28. minutě v přesilové hře. Navzdory pádu udržel puk v útočném pásmu, najel si před branku a úspěšně tečoval střelu Braydena Schenna. Zlomil nerozhodný stav 1:1 po první třetině. "Snažil jsem se zavést puk do třetiny, ale někdo mě podrazil. Puk se dostal zpátky na modrou čáru, Schenn výborně zvedl hlavu a poslal mi to na teč. Snažil jsem se puk nasměrovat pod horní týčku a povedlo se," popsal Voráček rozhodující moment zápasu.

Hokejový útočník Jakub Voráček vstřelil v pátečním utkání 1. kola play off NHL vítězný gól Philadelphie, která porazila New York Rangers 2:1 a srovnala sérii na 2:2.

Philadelphia vůbec poprvé v celé sérii využila přesilovou hru na domácím ledě, v předchozím duelu jich promarnila pět. "Myslím, že jsme líp hráli s pukem a vytvořili si několik dobrých šancí. Kolik jsme dnes měli přesilovek? Dvě? Takže máme padesátiprocentní úspěšnost, to není špatné," smál se Voráček, který skóroval v letošním play off už podruhé. Další gól už nepadl a český útočník byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu za brankářem Flyers Stevem Masonem, který zneškodnil 37 z 38 střel Rangers.

Pětadvacetiletý kanadský gólman přitom vychytal své premiérové vítězství v play off NHL. Naposledy se ve vyřazovacích bojích radoval z výhry ještě jako devatenáctiletý junior v roce 2008 v dresu Kitchener Rangers v mládežnické Ontario Hockey League. Od té doby chytá v play off teprve podruhé. Před pěti lety v brance Columbusu prohrál všechny čtyři zápasy, letos naskočil do vyřazovací části se zpožděním kvůli zranění a na ledě se poprvé objevil až v závěru třetího utkání (1:4), které stejně jako ty dvě předchozí odsloužil Ray Emery.

Sestřih z utkání Philadelphia - Rangers

"Je to skvělý pocit," liboval si Mason po první výhře. "Čekal jsem na ni hodně dlouho. Ale jedno vítězství v dlouhé sérii ještě nic neznamená," dodal. "Steve odvedl skvělou práci, v brance se dnes mohl postavit na hlavu, abychom vyhráli. Předvedl několik fantastických zákroků," pochválil ho útočník Matt Read, který v 9. minutě vyrovnal na 1:1. "Je fascinující, že dva týdny nechytal a vůbec to nebylo znát. Hned se vrátil do své obvyklé formy," dodal Read.

Chicago prohrálo s Blues oba úvodní duely v jejich aréně v prodloužení a zdálo se, že poslední vítězové Stanley Cupu budou letos rychle ze hry. Blackhawks ale dvakrát zabrali na domácím ledě a nyní dokázali poprvé zvítězit i v St. Louis. Mají tak postupový mečbol, který mohou proměnit v neděli před vlastními fanoušky.

O jejich páteční výhře rozhodl Jonathan Toews, který se v 8. minutě prodloužení dostal do samostatného úniku a brankáře Ryana Millera překonal kličkou do bekhendu. "Seběhlo se to hrozně rychle. Naskočil jsem na led, najednou jsem měl puk na hokejce a jel sám na bránu. A pak už jsem jen začal slavit, i když jsem si nebyl jistý, jestli je to skutečně pravda," smál se Toews.

Sestřih z utkání St. Louis - Chicago

Naopak v kabině soupeře legrace dávno skončila a začínají převládat obavy, že Blues podruhé vstoupí do stejné řeky. Loni rovněž v 1. kole vedli nad Los Angeles 2:0 na zápasy, pak ale prohráli čtyřikrát v řadě a byl konec. A stejně jako nyní St. Louis tehdy ztratilo čtvrtý a pátý zápas v prodloužení. "Nedá se nic dělat, musíme zpátky naskočit na koně. Pořád je to série na čtyři vítězství, my máme dvě, soupeř tři. Teď musíme vyhrát v Chicagu, tak se tam, pánové, uvidíme," shrnul lakonicky situaci útočník Alexander Steen.

Postupový mečbol vybojovali také hokejisté Anaheimu, kteří si jako nejlepší tým Západní konference udrželi stoprocentní úspěšnost na domácím ledě. Po dvou prohrách v Dallasu "Kačeři" rozstříleli soupeře 6:2 a to zejména díky vydařené třetí třetině, kterou vyhráli 3:0.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 4. zápas:

Philadelphia - New York Rangers 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 9. Read, 28. Voráček - 5. Moore. Střely na branku: 25:38. Diváci: 20.132. Stav série: 2:2.

Západní konference - 5. zápasy:

St. Louis - Chicago 2:3 p (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 32. Oshie, 42. Pietrangelo - 17. Hossa, 38. B. Smith, 68. Toews. Střely na branku: 29:30. Diváci: 19.796. Stav série: 2:3.

Anaheim - Dallas 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)
Branky: 6. Bonino, 11. Rakell, 22. Perreault, 42. Silfverberg, 45. Getzlaf, 47. Perry - 11. Jamie Benn, 29. Horcoff. Střely na branku: 23:36. Diváci: 17.334. Stav série: 3:2.