Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Voráček už je čtvrtý v bodování NHL, Jágr musel spolknout osm gólů

10:28
FILADELFIE - Jakub Voráček v NHL potřetí za sebou přihrál na dva góly a přispěl k výhře Philadelphie nad Los Angeles 3:2 v prodloužení. Pětadvacetiletý odchovanec Kladna byl ve druhém zápase v řadě vyhlášen první hvězdou utkání.

Útočník Philadelphie Flyers Jakub Voráček. foto: ČTK/AP

S 13 body za dva góly a 11 asistencí patří Voráčkovi už čtvrté místo v kanadském bodování, přičemž na vedoucího Tylera Seguina z Dallasu ztrácí dva body.

Voráček se podílel na obou gólech Flyers v první třetině. Nejprve v 6. minutě přihrál zpoza branky Claudu Girouxovi, jehož nepovedenou střelu dopravil do sítě Michael Raffl, v poslední minutě úvodního dějství pak nabil do palebné pozice mezi kruhy Chrisi VandeVeldemu. Kings ale ve třetí třetině vyrovnali a vítězství pro domácí zařídil ve třetí minutě prodloužení Brayden Schenn, který při samostatném úniku dotlačil puk do branky i s couvajícím brankářem Jonathanem Quickem.

Kanadské bodování NHL:

1. Seguin (Dallas) 9 15 (7+8) 2. Crosby (Pittsburgh) 8 14 (7+7) 3. Toffoli (Los Angeles) 9 13 (5+8) 4. Voráček (Philadelphia) 9 13 (2+11) 5. Perry (Anaheim) 10 12 (9+3) 6. Nelson (NY Islanders) 9 12 (6+6) 7. J. Carter (Los Angeles) 9 12 (5+7) Johansen (Columbus) 9 12 (5+7) 9. Burns (San Jose) 11 12 (4+8) Marleau (San Jose) 11 12 (4+8) ... 17. Vrbata (Vancouver) 9 11 (5+6) 33. Plekanec (Montreal) 10 9 (5+4) 37. Krejčí (Boston) 8 9 (3+6) 57. Tlustý (Carolina) 8 7 (5+2) 71. Palát (Tampa Bay) 10 7 (3+4) 80. Jágr (New Jersey) 9 7 (2+5) 81. Hudler (Calgary) 10 7 (2+5)

Hlavní rozhodčí nejprve rozpažil a gól neuznal, nakonec ale po konzultaci s kolegou u videa branka platila. Schenn si tak připsal druhý vítězný gól v řadě. „Dát rozhodující gól je vždy hezké. A když se vám to navíc povede proti týmu, který vás draftoval, je to ještě lepší,“ smál se Schenn, jehož si Kings vybrali v roce 2009 jako pátého hráče v celkovém pořadí, o dva roky později ho ale vyměnili do Philadelphie.

Také Voráček se mohl zapsat mezi střelce, ale v polovině třetí třetiny jeho ránu zastavila tyčka. Šest minut před koncem základní hrací doby ho zase ve velké šanci vychytal Quick, před něhož se prosmýkl mezi dvěma obránci Kings.

„Letci“ nicméně oslavili třetí vítězství v řadě a čtvrté z posledních pěti zápasů. Dávno dali zapomenout na nepovedený vstup do sezony, kdy prohráli úvodní čtyři utkání. „Cítíme se dobře. Za poslední týden nebo dva jsme začali hrát mnohem lépe a teď jenom musíme dál makat, abychom v dobrých výkonech pokračovali,“ řekl útočník Wayne Simmonds.

Philadelphia - Los Angeles

Dvě asistence zaznamenal v úterý také obránce Jan Hejda a v duelu se San Jose pomohl Coloradu k zisku bodu za prohru 2:3 po samostatných nájezdech. V sedmém utkání po sobě bodoval David Krejčí, který přihrál na první gól Bostonu v souboji s Minnesotou. Bruins nakonec podlehli 3:4, když hosté otočili skóre třemi góly v závěrečné třetině.

Hokejisté Wild si tak spravili chuť poté, co o den dříve prohráli 4:5 s New York Rangers, přestože ve třetí třetině vedli 3:0. „Samozřejmě jsem nečekal, že se nám podobný obrat povede hned o 24 hodin později,“ radoval se útočník Zach Parise, který ve 45. minutě snížil na 2:3. „Ale takový je hokej. Stane se to nám, stane se to i Bostonu, nejlépe bránícímu týmu v lize. Prostě dáte gól, najednou se cítíte dobře a začne to tam padat. O přestávce mezi druhou a třetí třetinou jsme si řekli nějaké taktické pokyny a vyplatilo se to,“ dodal Parise.

Česká show v Tampě

Hned šest českých hokejistů se představilo v zápase mezi Tampou Bay a Arizonou a pět z nich bodovalo. Na výhře Lightning 7:3 se podíleli jednou asistencí Radko Gudas, Ondřej Palát i Andrej Šustr, jeden gól Coyotes vstřelil Martin Erat po přihrávce Martina Hanzala. Naprázdno vyšel pouze obránce Zbyněk Michálek, který však nebyl na ledě ani u jednoho ze sedmi inkasovaných gólů.

Hlavním hrdinou večera byl domácí útočník Nikita Kučerov, který dal svůj první hattrick v NHL. „Když začaly padat na led čepice, bylo to něco úžasného. Zažil jsem to poprvé a budu si to asi navždy pamatovat,“ rozplýval se jednadvacetiletý Rus, který hraje v NHL druhou sezonu.

Druhou výhru v řadě vychytal Ondřej Pavelec, jehož Winnipeg zvítězil 4:3 na ledě New Yorku Islanders. Český gólman si připsal 18 úspěšných zákroků a svůj tým podržel zejména ve třetí třetině, kdy zlikvidoval všech sedm střeleckých pokusů domácích, včetně nájezdů Caseyho Cizikase a Michaila Grabovského.

Vítězný gól vstřelil ve 44. minutě Andrew Ladd, asistenci si u něj připsal Michael Frolík. Ladd byl také autorem první branky Jets, když ve 22. minutě využil dlouhou pětiminutovou přesilovku, v níž ho pak ještě napodobil Paul Postma.

Jágr dostal naloženo od Pittsburghu

Hořkou porážku musel spolknout Jaromír Jágr s New Jersey, které schytalo debakl 3:8 v Pittsburghu, kde legendární český útočník prožil nejlepší léta své hokejové kariéry. Devils přitom začali skvěle, už po devíti sekundách hry i díky Jágrově asistenci slavili úvodní gól a ještě na začátku 29. minuty vedli 3:1.

Pittsburgh - New Jersey

Pak ale Pittsburgh předvedl velký sedmigólový obrat. Ještě do druhé přestávky „Tučňáci“ otočili skóre čtyřmi góly a ve třetí třetině, do níž už místo Coryho Schneidera nastoupil v brance „Ďáblů“ Scott Clemmensen, přidali další tři. Do střelecké listiny se zapsalo hned sedm různých hráčů Penguins, pouze Sidney Crosby skóroval dvakrát.

Jaromír Jágr v dresu New Jersey Devils.

Jedním z klíčových momentů utkání byla dvojnásobná přesilovka krátce před polovinou druhé třetiny, v níž Jevgenij Malkin snížil na 2:3. Za čtyři minuty vyrovnal Patric Hornqvist, vedení na svou stranu pak Penguins strhli v závěru druhé třetiny dvěma góly v rozmezí 74 sekund.

„Porazili jsme se sami,“ litoval trenér New Jersey Peter DeBoer. „Nerad to říkám, ale proti týmu, jako je Pittsburgh, doplatíte na to, když nehrajete naplno celých šedesát minut. A my jsme bohužel nehráli.“

Svůj pátý gól v sezoně vstřelil Jiří Tlustý, měl z něho ale jen pramalou radost. Carolina totiž prohrála ve Vancouveru 1:4 a po osmi zápasech stále čeká na první vítězství. Na jeden gól Canucks přihrál Radim Vrbata, jenž bodoval v osmi z devíti zápasů a s bilancí pět gólů a šest asistencí mu patří 17. příčka v produktivitě soutěže.

Statistika NHL:

Boston - Minnesota 3:4 (1:1, 2:0, 0:3)
Branky: 19. a 26. Griffith (na první Krejčí), 37. Lucic - 5. Niederreiter, 45. Parise, 47. Fontaine, 55. Scandella. Střely na branku: 28:42. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Griffith (Boston), 2. Scandella (Minnesota), 3. Lucic (Boston).

NY Islanders - Winnipeg 3:4 (1:0, 2:3, 0:1)
Branky: 2. Nelson, 35. Tavares, 36. Grabovskij - 22. a 44. Ladd (Frolík), 25. Postma, 32. Trouba. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 21 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 21:30. Diváci: 11.508. Hvězdy zápasu: 1. Ladd, 2. Little (oba Winnipeg), 3. Nelson (Islanders).

Philadelphia - Los Angeles 3:2 p (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 6. Raffl (Voráček), 20. VandeVelde (Voráček), 63. Schenn - 14. Toffoli, 46. M. Richards. Střely na branku: 43:40. Diváci: 19.873. Hvězdy zápasu: 1. Voráček (Philadelphia), 2. Quick (Los Angeles), 3. Emery (Philadelphia).

Pittsburgh - New Jersey 8:3 (1:1, 4:2, 3:0)
Branky: 39. a 57. Crosby, 8. Comeau, 29. Malkin, 33. Hornqvist, 38. Adams, 46. Dupuis, 54. Downie - 1. Zubrus (Jágr), 23. Josefson, 26. T. Ruutu. Střely na branku: 33:19. Diváci: 18.650. Hvězdy zápasu: 1. Downie, 2. Despres, 3. Määttä (všichni Pittsburgh).

Columbus - Ottawa 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Branky: 6. Savard, 39. Atkinson - 7. a 52. MacArthur, 22. Z. Smith, 44. Karlsson, 51. Chiasson. Střely na branku: 38:34. Diváci: 14.749. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. MacArthur (oba Ottawa), 3. Savard (Columbus).

Tampa Bay - Arizona 7:3 (2:0, 2:2, 3:1)
Branky: 8., 24. a 49. Kučerov (na první Gudas, na druhou Palát), 38. a 50. Boyle, 13. Filppula, 59. Carle (Šustr) - 35. Doan, 39. Erat (Hanzal), 53. Crombeen. Střely na branku: 35:25. Diváci: 17.511. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Johnson, 3. Boyle (všichni Tampa).

Chicago - Anaheim 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 52. Smith-Pelly. Střely na branku: 38:25. Diváci: 21.233. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Smith-Pelly (oba Anaheim), 3. Darling (Chicago).

Dallas - St. Louis 3:4 p (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 14. Oleksiak, 26. Seguin, 44. Daley - 14., 52. a 62. Tarasenko, 27. Lehtera. Střely na branku: 28:27. Diváci: 16.232. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko (St. Louis), 2. Daley (Dallas), 3. Lehtera (St. Louis).

Colorado - San Jose 2:3 sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 34. Tanguay (Hejda), 44. Landeskog (Hejda) - 10. Burns, 46. Couture, rozh. nájezd Marleau. Střely na branku: 33:51. Diváci: 14.552. Hvězdy zápasu: 1. Niemi (San Jose), 2. Varlamov (Colorado), 3. Couture (San Jose).

Calgary - Montreal 1:2 sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 23. Giordano - 33. Gilbert, rozh. nájezd Parenteau. Střely na branku: 38:19. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Price (Montreal), 2. Giordano, 3. Gaudreau (oba Calgary).

Toronto - Buffalo 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Branky: 40. Bozak, 45. Kessel, 46. Van Riemsdyk, 50. Gardiner. Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celý zápas, z 37 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 89,2 procenta. Střely na branku: 37:10. Diváci: 18.898. Hvězdy zápasu: 1. Bozak, 2. Kessel, 3. Rielly (všichni Toronto).

Vancouver - Carolina 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 2. a 60. Richardson, 21. Vey (Vrbata), 39. Hansen - 52. Tlustý. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18.234. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Richardson, 3. Edler (všichni Vancouver).