Voráček přihrál na dva góly. Mazanec po měsíci vychytal výhru

8:24
NEW YORK - Hokejový útočník Jakub Voráček přispěl v sobotním utkání NHL dvěma asistencemi k výhře Philadelphie v Edmontonu 4:3 po samostatných nájezdech a prodloužil tak svou bodovou sérii na devět zápasů. Vydařený večer prožil také brankář Marek Mazanec, který se po měsíčním trápení konečně dočkal výhry, když 26 zákroky dovedl Nashville k vítězství 3:2 nad Los Angeles.

Hokejový útočník Jakub Voráček. foto: ČTK

Flyers prohrávali na ledě Edmontonu po první třetině 0:2, ve druhém dějství ale srovnal skóre dvěma trefami Wayne Simmonds a Voráček se na obou podílel. Nejprve ve 24. minutě v přesilové hře nabil Claudu Girouxovi na střelu, kterou Simmonds jemnou tečí usměrnil do sítě, ve 33. minutě pak Voráček znovu v početní výhodě našel svého parťáka před odkrytou brankou a Simmonds pohodlně zavěsil.

Domácí se ve třetí třetině sice znovu dostali do vedení, jenže záhy srovnal Scott Hartnell. V rozstřelu rozhodli o výhře "Letců" Giroux a Michael Raffl, zatímco v dresu Oilers se prosadil pouze Jordan Eberle.

Domácí ale mohli být za zisk bodu rádi, Flyers je totiž přestříleli v poměru 38:16 a byli po většinu utkání lepším týmem. Hlavní postavou zápasu byl brankář Edmontonu Ilja Bryzgalov, který v dresu soupeře odchytal uplynulé dvě sezony a proti bývalým spoluhráčům se vytáhl 35 zákroky. "Chytal neskutečně," zdůraznil útočník Oilers Taylor Hall.

Sestřih zápasu Edmonton - Philadephia

Mazanec se naposledy radoval z výhry 27. listopadu, kdy vynuloval Columbus. Tehdy oslavil páté vítězství z šesti zápasů. Pak si však prožil martyrium a v osmi utkáních za sebou musel strávit porážku, přičemž byl dvakrát vystřídán a dvakrát šel naopak do branky až v průběhu utkání.

Teprve v sobotu si spravil chuť, podal téměř bezchybný výkon a byl vyhlášen třetí hvězdou večera. K výhře proti Los Angeles ale vedla dramatická cesta.

Predators se sice tři minuty před koncem třetí třetiny dostali do vedení 2:1, v čase 59:23 ale vyrovnal ranou z voleje Jeff Carter a zdálo se, že zápas spěje do prodloužení. Zklamání 17 tisíc fanoušků ovšem vzápětí vystřídalo nadšení, když pouhých deset sekund poté skóroval na druhé straně Mike Fisher a zajistil Nashvillu vítězství 3:2.

"Mazanec předvedl v pravý čas několik důležitých zákroků a dodal mužstvu klid," pochválil českého gólmana trenér Barry Trotz. "Z mého pohledu jsme dnes zvítězili díky dobrému výkonu brankáře a dravosti celého mužstva," dodal.

Premiérový gól v NHL vstřelil bývalý slávistický útočník Dmitrij Jaškin a přispěl jím k výhře St. Louis nad Chicagem 6:5 po samostatných nájezdech.

Blues s obhájci Stanleyova poháru třikrát prohrávali o dva góly 0:2, 1:3 a ještě čtyři minuty před koncem třetí třetiny 3:5. Nakonec však dokázali vyrovnat a posléze uspěli v rozstřelu, který vyhráli 3:2.

Dvacetiletý Jaškin, který naskočil teprve do čtvrtého zápasu v NHL a druhého v sezoně, se prosadil v 28. minutě, kdy z dorážky vyrovnal na 3:3.

Sestřih zápasu St. Louis - Chicago

Třináctý gól v sezoně vstřelil útočník Tomáš Plekanec a pomohl Montrealu k výhře nad Tampou Bay 2:1 po samostatných nájezdech. Plekanec v 26. minutě otevřel skóre, za šest minut srovnal Martin St. Louis i díky přihrávce Ondřeje Paláta. V rozstřelu pak zařídil Montrealu bod navíc Lars Eller.

Jaromír Jágr a Marek Židlický měli velký podíl na vítězném gólu "Ďáblů" z New Jersey, kteří porazili New York Islanders 2:1. Sedm minut před koncem třetí třetiny si Jágr v útočném pásmu tak dlouho hrál s pukem, až našel v levém kruhu pro vhazování volného Židlického, který bez přípravy vypálil a jeho střelu tečoval ramenem do branky Travis Zajac.

Nejprve se přitom zdálo, že Zajace trefil puk do tváře. Osmadvacetiletý kanadský útočník se totiž vzápětí skácel na led a místo radosti bojoval s bolestí. "Dostal jsem to do horní části ramene. Možná to vypadalo na první pohled trochu dramaticky, ale za chvíli už jsem byl v pořádku. A teď už se cítím úplně fajn, když jsme získali dva body," prohlásil po utkání Zajac.

Výsledky NHL

Ottawa - Boston 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 8. Wiercioch, 15. Conacher, 21. Z. Smith, 56. Ryan - 13. Paille, 34. Iginla (Krejčí), 47. Warsofsky. Střely na branku: 30:32. Diváci: 20.500.

Tampa Bay - Montreal 1:2sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 32. St. Louis (Palát) - 26. Plekanec, rozh. nájezd Eller. Střely na branku: 24:21. Diváci: 19.204.

Florida - Detroit 3:4 (0:2, 2:0, 1:2)
Branky: 33. a 45. Bergenheim, 35. Bjugstad - 4. Alfredsson, 15. Zetterberg, 41. B. Smith, 42. Nyquist (Kindl). Střely na branku: 33:31. Diváci: 18.932.

Edmonton - Philadelphia 3:4sn (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 1. Hall, 5. Nugent-Hopkins, 52. Perron - 24. a 33. Simmonds (na obě Voráček), 55. Hartnell, rozh. nájezd Raffl. Střely na branku: 16:38. Diváci: 16.839.

St. Louis - Chicago 6:5sn (1:3, 2:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 15. Lapierre, 23. Schwartz, 28. Jaškin, 57. Tarasenko, 58. Berglund, rozh. nájezd Shattenkirk - 8. Sharp, 10. Shaw, 18. P. Kane, 38. Saad, 42. Seabrook. Střely na branku: 25:32. Diváci: 20.082.

Nashville - Los Angeles 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 57. a 60. Fisher, 15. Hornqvist - 28. Kopitar, 60. Carter. Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, z 28 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17.113.

Anaheim - Phoenix 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 18. a 61. S. Koivu, 46. Cogliano - 56. Hanzal, 60. Ribeiro. Střely na branku: 41:25. Diváci: 17.442.

NY Islanders - New Jersey 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 51. Nielsen - 12. Henrique, 54. Zajac (Židlický, Jágr). Střely na branku: 31:25. Diváci: 16.012.