Jágrův trenér byl nečekaně propuštěn, Voráček se stal první hvězdou zápasu

7:00aktualizováno  8:48
NEW YORK - Jakub Voráček byl vyhlášen první hvězdou nedělního utkání NHL, v němž se gólem a nahrávkou podílel na výhře hokejistů Philadelphie 5:3 nad Calgary. Jednu asistenci zaznamenal Jaromír Jágr, jehož Florida ale ztratila na ledě Caroliny dvoubrankový náskok, prohrála 2:3 a vedení klubu po utkání nečekaně odvolalo hlavního trenéra Gerarda Gallanta.

Jakub Voráček (usprostřed) byl vyhlášen první hvězdou nedělního utkání NHL. foto: Reuters

Voráček se zapsal do statistik poprvé po šesti zápasech, v nichž vyšel bodově naprázdno. Nejprve v 18. minutě přihrál na vyrovnávací gól na 1:1, když podél levého mantinelu zavezl puk do útočného pásma a zpoza branky našel Michaela Raffla, jenž bekhendem překonal Chada Johnsona.

Hned v první minutě druhé třetiny pak Voráček osmým gólem v sezoně dostal Letce do vedení 2:1 poté, co si v přesilové hře jeho přihrávku před branku srazil do vlastní sítě obránce Mark Giordano. Domácí hokejisté do druhé přestávky přidali ještě další dva góly a získali rozhodující náskok.

NHL: Jágr skóroval a pomohl Floridě k výhře. Mrázek se stal hvězdou zápasu

Solidním výkonem a 29 zákroky přispěl k výhře Flyers při debutu v NHL brankář Anthony Stolarz. Dvaadvacetiletý americký gólman byl v minulosti už desetkrát povolán z farmy v AHL a proseděl 26 zápasů na střídačce jako náhradník, ale teprve v neděli se dočkal premiéry v elitní soutěži.

„Vychytat vítězství hned při úvodním startu je úžasný pocit,“ radoval se Stolarz, který dostal příležitost i kvůli zranění Michala Neuvirtha. „Člověk si hned začne trošku věřit. Jestli si dobře pamatuju, tak v AHL jsem nevyhrál prvních pět zápasů,“ dodal mladík, jehož si Philadelphia vybrala v roce 2012 v druhém kole draftu.

„Byl fantastický. Za stavu 2:1 a 3:1 ve druhé třetině předvedl klíčové zákroky,“ pochválil ho Voráček. Jeho krajan Michael Frolík odehrál v dresu Calgary jubilejní 600. zápas v NHL.

Florida vedla nad Carolinou 2:0 po deseti minutách hry. V 6. minutě otevřel skóre Jonathan Marchessault, který v přesilové hře dorazil do branky puk po Jágrově střele. Český útočník pak v polovině úvodní dvacetiminutovky dobře clonil před brankou při střele Aarona Ekblada, kterou si gólman Michael Leighton nakonec vyrážečkou srazil za záda.

Jenže ve druhé třetině domácí Hurricanes předvedli gólový hurikán a třemi trefami v rozmezí tří a půl minuty otočili skóre. Panteři už ve zbytku utkání nedokázali zareagovat a po zápase přišlo překvapení v podobě odvolání kouče Gallanta. Na střídačku by se měl postavit generální manažer Tom Rowe, jenž ještě v minulé sezoně vedl farmářský tým v AHL.

„Je to zklamání. Celých 55 minut jsme hráli dobrý hokej, ale nestačilo to. Na pět minut jsme polevili a umožnili soupeři zápas otočit,“ litoval Gallant na tiskové konferenci ještě předtím, než vyšlo najevo, že to byl jeho poslední zápas na lavičce Panterů.

Posedmé v sezoně skóroval Radim Vrbata a přispěl k výhře Arizony 2:1 na ledě Edmontonu. Český útočník v 17. minutě otevřel skóre, když střelou z téměř nulového úhlu zaskočil brankáře Cama Talbota.

Domácí vyrovnali v 51. minutě trefou Milana Lucice, čtyři minuty před koncem však rozhodl o vítězství hostů Jamie McGinn. Kojoti tak porazili Olejáře v 25. vzájemném zápase v řadě, což je aktuálně nejdelší série v NHL.

Čtvrtou výhru za sebou oslavili hokejisté Ottawy, kteří vyhráli 2:0 na ledě New York Rangers. Strůjcem triumfu byl brankář Craig Anderson, který zneškodnil všech 33 střel. Čistým kontem se blýskl také Connor Hellebuyck, jenž 42 zákroky dovedl Winnipeg k výhře 3:0 nad Nashvillem.

Výsledky NHL

Boston - Tampa Bay 4:1 (0:0, 3:0, 1:1) Branky: 23. D. Moore, 33. Backes, 38. J. Hayes (Krejčí), 50. Pastrňák - 58. Drouin. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Krug, 3. J. Hayes (všichni Boston).

Winnipeg - Nashville 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) Branky: 36. Stafford, 60. Scheifele, 60. Lowry. Střely na branku: 24:42. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Stafford (oba Winnipeg), 3. Saros (Nashville).

Edmonton - Arizona 1:2 (0:1, 0:0, 1:1) Branky: 51. Lucic - 17. Vrbata, 57. McGinn. Střely na branku: 42:23. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Smith, 2. Ekman-Larsson (oba Arizona), 3. Klefbom (Edmonton).

Philadelphia - Calgary 5:3 (1:1, 3:0, 1:2) Branky: 18. Raffl (Voráček), 21. Voráček, 28. VandeVelde, 28. Simmonds, 50. Ljubimov - 8. Brodie, 49. Tkachuk, 59. Chiasson. Střely na branku: 43:32. Diváci: 19.408. Hvězdy zápasu: 1. Voráček, 2. Simmonds, 3. Stolarz (všichni Philadelphia).

Carolina - Florida 3:2 (0:2, 3:0, 0:0) Branky. 26. Stalberg (Nestrašil), 28. Skinner, 29. Ryan - 6. Marchessault (Jágr), 10. Ekblad. Střely na branku: 27:33. Diváci: 8.124. Hvězdy zápasu: 1. Leighton, 2. Skinner, 3. Tennyson (všichni Carolina).

NY Rangers - Ottawa 0:2 (0:0, 0:2, 0:0) Branky: 22. Pageau, 37. Stone. Střely na branku: 33:20. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Pageau, 3. Stone (všichni Ottawa).