Voráček dal vítězný gól, Sobotka si připsal dva body

7:10aktualizováno  9:07
NEW YORK - Český útočník Jakub Voráček se v sobotním utkání NHL podílel gólem a asistencí na vítězství Philadelphie, která na ledě Phoenixu otočila skóre z 1:3 na konečných 5:3. Stejnou měrou přispěl Vladimír Sobotka k výhře hokejistů St. Louis 6:2 nad Columbusem.

Jakub Voráček (vlevo) slaví gól. foto: ČTK/AP

Philadelphia rozhodla zápas třemi góly v poslední třetině. Nejdříve se v přesilové hře po přihrávce Voráčka, nejlepšího hráče zápasu, prosadil před brankou Wayne Simmonds a vyrovnal. Nerozhodný stav zlomil v 52. minutě kladenský odchovanec, jenž v útočném pásmu obral o kotouč Keitha Yandlea a střelou mezi betony vsítil vítězný gól. Výhru pečetil kapitán Claude Giroux gólem do prázdné branky.

"Jsme tým, co tvrdě pracuje. Na začátku sezony jsme se složili, když jsme v utkání prohrávali. Ale teď věříme, že jsme silní a můžeme otočit jakýkoli výsledek. Dnes jsme měli dvoubrankovou ztrátu proti houževnatému týmu, který doma neprohrává často, ale nevzdali jsme se," řekl Voráček.

Sobotkův vyrovnávací gól

Také St. Louis dohánělo dvoubrankové manko. Columbus vstřelil v úvodní části první dva góly zápasu, hráči Blues ale ovládli zbývající dvě třetiny a v každé z nich nasázeli soupeři rovnoměrně po třech brankách. Vyrovnávací gól zařídil Sobotka, který dorazil svou bekhendovou střelu z mezikruží. Po dobré práci českého útočníka u mantinelu ještě domácí vstřelili na začátku závěrečné třetiny uklidňující čtvrtý gól.

"V první třetině to vypadalo, jakoby hráči čekali, že jim někdo pomůže. Možná doufali, že nebude Columbus hrát tak dobře. Potřebovali jsme změnit přístup. Od druhé třetiny jsme už předváděli konkurenceschopný hokej a vytvořili si hodně šancí," řekl trenér St. Louis Ken Hitchcock.

Bilance českých gólmanů

Do sobotních zápasů zasáhli i čeští brankáři Marek Mazanec a Ondřej Pavelec, kteří dosáhli shodné bilance - čtyři inkasované branky z 29 střel. Zatímco Pavelec podlehl s Winnipegem 1:4 v Bostonu, Mazanec získal s Nashvillem na ledě Floridy alespoň bod za prohru 4:5 po nájezdech.

"Inkasované branky se mi nelíbily. Dávali je až příliš snadno," uvedl trenér Nashville Barry Trotz ke gólům v Mazancově síti, které všechny padly z předbrankového prostoru. "Na druhou stranu se mi líbila bojovná atmosféra na střídačce. Kluci prokázali vnitřní sílu, když soupeře v závěru utkání zatlačili a dvěma góly si vynutili prodloužení. I v něm jsme hráli dobře," dodal. V rozstřelu uspěl jen jeden z šesti hráčů Predators, zatímco Mazanec inkasoval dvakrát.

Po první třetině, po níž Montreal prohrával s Ottawou 1:3, posunul trenér Michel Therrien ze čtvrté řady Daniela Briera do útoku Tomáše Plekance a tah se mu vyplatil. Nově složené trio vstřelilo ve třetí třetině dva góly, přičemž český hokejista u obou branek asistoval. V prodloužení se ale nakonec z výhry 4:3 radovala Ottawa.

"Na začátku sezony jsme spolu odehráli okolo deseti dvanácti zápasů a šlo nám to celkem dobře," připomněl Briere. "Měli jsme dost šancí, dali několik gólů. Pozitivní je, že jsme si vytvářeli spoustu šancí." Hokejisté New Jersey nastoupili podruhé za sebou bez zraněného Patrika Eliáše a podlehli v Buffalu 1:2. U jediné branky Devils asistoval Marek Židlický, zatímco Jaromír Jágr nebodoval popáté z posledních šesti utkání. "Prohráli jsme, protože jsme se neprosadili při hře pět na pět. Měli jsme tam přečíslení, která jsme měli dotáhnout," řekl kouč Peter DeBoer.

Nathan MacKinnon, jednička posledního draftu, zařídil dvěma góly vítězství Colorada 4:3 nad San Jose a v bodování nováčků přeskočil Tomáše Hertla. Český útočník i přes zranění stále ještě vede s 15 góly tabulku střelců mezi nováčky, druhý MacKinnon na něho ztrácí tři zásahy.

Potupa pro Toronto

Toronto utrpělo na vlastním ledě potupnou porážku 1:7 od New Yorku Rangers a fanoušci tým za předvedený výkon vypískali. "Zasloužili jsme si to. Nebyli jsme dobří vůbec v ničem," komentoval debakl Joffrey Lupul, autor čestného úspěchu poražených. New York Islanders podlehli Carolině 2:3. Hosté vyhráli i bez kapitána Erica Staala, který se zranil a ve druhé třetině odstoupil.

Ryan Suter vstřelil jako první obránce v historii Minnesoty hattrick, kterým pomohl k vítězství 5:3 nad Washingtonem. Hráči Wild byli velmi efektivní, když jim na pět branek stačilo pouhých 11 střel (soupeř je přestřílel 30:11). Jako první tým od sezony 1973/74, kdy se tato statistika začala sledovat, dali pět branek, přestože v utkání vyslali méně než 12 střel.

Výsledky NHL:

Boston - Winnipeg 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 24. a 28. Krug, 15. Paille, 50. R. Smith - 11. Byfuglien. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval čtyři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,21 procenta. Střely na branku: 29:37. Diváci: 17 565.

Colorado - San Jose 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)
Branky: 16. a 26. MacKinnon, 25. McGinn, 26. E. Johnson - 29. Pavelski, 31. Marleau, 46. Couture. Střely na branku: 21:33. Diváci: 17 154.

Buffalo - New Jersey 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 40. Moulson, 52. D'Agostini - 48. Ryder (Židlický). Střely na branku: 22:22. Diváci: 19 070.

Toronto - NY Ranges 1:7 (0:2, 1:3, 0:2)
Branky: 38. Lupul - 16. a 37. Moore, 7. Hagelin, 31. Pouliot, 35. Kreider, 50. B. Richards, 57. Boyle. Střely na branku: 26:50. Diváci: 19 362.

Montreal - Ottawa 3:4 v prodl. (1:3, 0:0, 2:0 - 0:1)
Branky: 12. a 42. Briere (na druhou Plekanec), 45. Gionta (Plekanec) - 1. Greening, 14. Stone, 15. Condra, 61. MacArthur. Střely na branku: 29:34. Diváci: 21 273.

Florida - Nashville 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 18. a rozhodující sam. nájezd Kopecký, 12. Boyes, 38. Bergenheim, 42. Goc - 7. C. Smith, 37. Fisher, 55. Jones, 60. Gaustad. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval čtyři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,21 procenta. Střely na branku: 29:42. Diváci: 15 796.

NY Islanders - Carolina 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
Branky: 28. Tavares, 60. Vanek - 27. Malhotra, 34. J. Staal, 35. Sutter. Střely na branku: 40:30. Diváci: 14 208.

St. Louis - Columbus 6:2 (0:2, 3:0, 3:0)
Branky: 28. a 41. Berglund (na druhou Sobotka), 36. Sobotka, 38. Lapierre, 49. Schwartz, 55. Pietrangelo - 4. Anisimov, 12. Letestu. Střely na branku: 37:24. Diváci: 19 611.

Dallas - Detroit 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)
Branky: 13. Peverley - 8. a 53. Zetterberg, 19. Andersson, 19. Miller, 32. Tatar. Střely na branku: 45:27. Diváci: 17 232.

Minnesota - Washington 5:3 (0:2, 4:1, 1:0)
Branky: 27., 28. a 48. Suter, 23. Niederreiter, 38. Zucker - 13. a 38. Green, 13. Johansson. Střely na branku: 11:30. Diváci: 19 022.

Phoenix - Philadelphia 3:5 (0:0, 3:2, 0:3)
Branky: 22. Klinkhammer, 23. Korpikoski (Hanzal), 27. Boedker - 24. Hartnell, 38. B. Schenn, 45. Simmonds (Voráček), 52. Voráček, 60. Giroux. Střely na branku: 29:28. Diváci: 14 875.

Los Angeles - Vancouver 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky: 53. a 60. J. Carter, 42. Brown - 13. Kesler. Střely na branku: 49:28. Diváci: 18 118.