Volejbalistky končí. Na Němky byly krátké

18:42
BĚLEHRAD - Snaha českých volejbalistek o další překvapení na mistrovství Evropy skončila ve čtvrtfinále. Svěřenkyně trenéra Jiřího Šillera v Bělehradu podlehly favorizovaným Němkám hladce 0:3 po setech 18:25, 20:25 a 17:25.

Čtvrtfinále ME ve volejbale Německo - Česko, vpravo Kristýna Pastulová foto: ČTK

Přes porážku je postup mezi nejlepší osmičku na evropském šampionátu nejlepším výsledkem týmu od bronzu z mistrovství Evropy v Brně před čtrnácti lety.

Češky na šampionátu porazily Rumunsko a Izrael ve skupině, v osmifinále si poradily s Francií. Na silnější týmy Polsko a Německo ale nestačily. "Ukázaly jsme, že na lepší družstva opravdu nemáme. V těchto zápasech jsme zklamaly úplně ve všem. Němky jsme sice v úvodu dostaly pod tlak, pak jsme ale dostaly obrovskou šňůru bodů a už jsme se z toho nevyhrabaly až do konce," řekla kapitánka Ivana Plchotová.

Trenér Jiří Šiller s ní souhlasil. "Spokojen jsem jen s výsledky zápasů proti soupeřům, se kterými jsme měli šanci, které jsme měli vyhrát. Silným protivníkům jsme ale nebyli dobrým soupeřem. Těm jsme měli vzdorovat víc," prohlásil kouč.

Čtvrtfinále ME ve volejbale Německo - Česko, za sítí Helena Havelková

"Tým má velkou perspektivu. Ukázal to v závěru utkání s Německem, kdy na hřišti byly mladé hráčky," uvedl asistent trenéra Ondřej Marek. Koncovku s Německem dohrávaly Kossanyiová, Kubínová, Svobodníková, Melichárková i Vanžurová. "Uvedly se dobře, ale čeká nás ještě velká spousta práce. Čtvrtfinále nám jasně ukázalo, v čem jsou družstva z evropské špičky dál než my," konstatoval Marek.

Reprezentantky začaly na smeči s osmnáctiletou Kossanyiovou v základní šestce místo Barborkové a dařilo se jim. Díky dobré obraně a chybám soupeřek vedly 12:10, ale pak přišel obrat. Němky přidaly na důrazu a podáním mířily výhradně na novicku Kossanyiovou. Češky začaly špatně přijímat a rázem prohrávaly 13:19.

"Němky jsou připravenějším a víc profesionálním týmem, než jsme my. Celý zápas byl hodně o servisu a přihrávce," řekla nahrávačka Lucie Mühlsteinová. "Mrzí mě, že jsme vypadly právě s výborným Německem, které určitě není nehratelné," doplnila.

Čtvrtfinále ME ve volejbale Německo - Česko, Němky se radují z postupu do semifinále

Kouč Šiller poslal místo Kossanyiové do hry na chvilku Melichárkovou, ale změnu v obraně to nepřineslo. Univerzálka Havlíčková dostávala v první sadě od nahrávačky Mühlsteinové jen minimum příležitostí smečovat a volejbalistky set ztratily.

Němky v duelu hrozily z každé pozice. Nespoléhaly pouze na hvězdy, smečařku Grünovou a univerzálku Kozuchovou, a v útoku získávaly body snadněji. To dokládal fakt, že mezi pěticí nejvíce bodujících hráček utkání byly čtyři Němky.

Volejbalistky prohrávaly v druhém setu brzy o pět bodů. Nahrávku přišla oživit Kubínová a stav 13:13 vypadal nadějně. Opakované chyby na příjmu ovšem srazily české šance v útoku. Havlíčková sice už měla více šancí se ukázat, ale přes bloky se neprosadila, a proto přišla zkusit zabodovat univerzálka Vanžurová.

Volejbalistkám se proti Němkám tradičně nedaří

Druhý set ale dramatickou zápletku neměl. Od stavu 20:22 ztratily české hráčky tři míče po sobě a po šestadvaceti minutách Němky uzavřely sadu blokem.

Německo - ČESKO 3:0 (18, 20, 17)

Rozhodčí: Rodríguezová (Šp.), Hodoň (SR). Čas: 76 min. Diváci: 300.

Sestavy a body
Česko: Pastulová 5, Mühlsteinová, Havelková 13, Plchotová 4, Havlíčková 5, Kossanyiová 5, libero Jášová - Melichárková, Svobodníková, Kubínová, Vanžurová 4, Barborková.

Německo: Weissová 3, Grünová 11, Fürstová 11, Kozuchová 12, Brinkerová 13, Ssuschkeová-Voigtová 9, libero Tzscherlichová - Apitzová, Thomsenová.

I v třetím setu se Němky snažily podáním hledat na příjmu Kossanyiovou, které se přihrávka příliš nedařila. Proto se místo ní snažila zaskočit libero Jášová, ale tím se česká polovina otevřela, čehož dokázala využít hlavně Brinkerová. Kossanyiové se nedařilo na příjmu, ale u sítě dokázala třikrát úspěšně blokovat.

V posledním dějství zkusil český kouč na bloku Svobodníkovou, nechal ve hře univerzálku Vanžurovou, ale síla německého výběru byla příliš velká. Rozdíl v prostřední části setu narostl na osm bodů a semifinálový sen se rozplynul. Konečné osmé místo zároveň znamená nutnost hrát kvalifikaci příštího ME 2013, kam přímo postoupí šest týmů.

Češky podlehly Němkám popáté v řadě. Předloni prohrály na ME v Polsku, stejně dopadly loni v Japonsku na MS a letos dvakrát v přípravě. Během této série získaly jediný set.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...