Volejbalisté skončili na ME v osmifnále

20:12aktualizováno  21:01
KARLOVY VARY - Čeští volejbalisté skončili na mistrovství Evropy v osmifinále. Domácí reprezentanti v dnešním utkání v Karlových Varech nestačili na Poláky a s obhájci titulu prohráli po boji 1:3 po setech 23:25, 25:22, 29:31 a 18:25. Ve čtvrtfinále Poláci narazí na Slovensko, kterému podlehli v pondělí v pražské základní skupině D.

Volejbal Česko - Polsko. foto: ČTK

"Rozhodl třetí set, v kterém jsem vedli o šest bodů, ale prohráli ho v koncovce, a pak nám hned utekl začátek čtvrtého a převálcovali nás," řekl po utkání smutně kapitán českého výběru Ondřej Hudeček. "Celý turnaj jsme nenašli bloky. Když se podíváme do statistik, tak jsme vždy horší, a proti silným týmům je to důležité," dodal.

Poláci si svojí prohrou v posledním utkání ve skupině vybrali Čechy jako snazšího soupeře pro osmifinále a v první sadě jim taktika vyšla. Domácí přitom předváděli v nečekaně málo zaplněné hale s chutí v úvodu dobrou obranu, které dominoval na liberu mrštný Kryštof. Ten skvěle vyškrábl míč nad zemí nebo zkrotil tvrdý servis Ruciaka. Jenomže koncovka vyzněla po třetím využitém setbolu pro Poláky.

Na úvod druhé sady domácí volejbalisté jen s obtížemi překonávali polskou obranu (2:5) a pomohli jim až dva přímé body po servisu nahrávače Ticháčka.

Trojblok Štokr, Veselý, Pláteník zastavil jinak přesného Gruszku a Češi vedli 7:6. Ve druhé sadě se konečně rozjel vítěz Ligy mistrů Štokr, jehož smeče nabraly na razanci a přesnosti.

Volejbal Česko - Polsko.

Češi se s šampionátem, který v úvodu hostila Česká republika, rozloučili brzy.

V dramatickém závěru druhé sady už Češi prohrávali 18:21, ale ukázali skvělý obrat. I se štěstím třeba propadl Hudečkův míč na polskou stranu a pak zaúřadoval na servisu Ticháček. Přidal další dvě esa, přičemž druhým využil setbol.

Dvojice Ticháček, Štokr dál úřadovala a eso Štokra znamenalo vedení již 8:4. Náskok narostl až na rozdíl šesti bodů, jenomže od stavu 22:18 Češi ztratili čtyři míče a bylo srovnáno. Set měl nervy drásající vyvrcholení, čtyři české setboly v řadě Poláci nekompromisně odvrátili, pak se totéž jednou povedlo i Čechům. I pátý setbol domácích volejbalistů skončil neúspěchem, zatímco Poláci druhý proměnili - 29:31.

"Je to škoda, že nás v tom třetím setu dojeli. Oni vystřídali účko (univerzála), to jim začalo hrát na servisu. Vycházela jim hra se středovým hráčem, to jsme nebyli schopni ubránit, a to rozhodlo," řekl blokař Jakub Veselý. "To se stát nemělo. Udělali jsme chyby, oni se tím strašně zvedli a ve čtvrtém setu jsme byli načatí," doplnil libero Kryštof.

Ztracený třetí set se projevil na psychice hráčů a ve čtvrtém pustili Poláky do rychlého vedení. Největší problémy stále dělal české obraně soupeřův útok středem a nedařilo se ubránit výborného smečaře Kureka.

Poláci nedávali body zadarmo a domácím se nedařilo jejich míče zablokovat nebo zatlačit soupeře servisem. Češi už nenašli sílu na obrat a s turnajem se po prohře s Poláky rozloučili.

"Je to blbej konec, protože chtěli jsme si to před fanouškama a rodinama užít, přitom jsme si na Poláky věřili, ale nedá se nic dělat. Je po všem," řekl Kryštof.

ME ve volejbalu mužů v Karlových Varech

ČR - Polsko 1:3 (-23, 22, -29, -18) Rozhodčí: Yener (Tur.), Jovanovič (Srb.). Čas: 123 min. Diváci: 3258.

Sestavy: ČR: Popelka, P. Konečný, Ticháček, Pláteník, Veselý, Štokr, libero Kryštof - Hudeček, Mach, D. Konečný.

Polsko: Kurek, Moždžonek, Gruszka, Kubiak, Nowakowski, Žygadlo, libero Ignaczak - Ruciak, Mika, Jarosz.