Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Volejbalisté Dukly Liberec jsou českými mistry. V Brně obhájili titul

20:17
BRNO - Volejbalisté Dukly Liberec obhájili extraligový titul. V dnešním šestém finále svěřenci trenéra Michala Nekoly zvítězili v Brně 3:1 po setech 25:20, 25:19, 18:25 a 27:25. Celkově sérii vyhráli na zápasy 4:2. Mistrem české extraligy je Dukla počtvrté, celkově v nejvyšší soutěži triumfovala už poosmnácté. Finálovému vrcholu v hokejové DRFG areně přihlížela rekordní návštěva extraligy 5556 diváků.

Volejbalisté Dukly foto: ČTK

Oba trenéři oproti poslednímu duelu pozměnili základní sestavy. Domácí kouč Ondřej Marek vyměnil smečaře, místo Muroně nastoupil Rus Sucharev. Trenér Dukly Nekola sáhl ke dvěma změnám: jen na lavičce nechal jednu z opor Patuchu a Leikepa. Nahradili je Vencovský se Zajíčkem.

Brňané nedokázali v úvodních dvou setech navázat na předcházející výkony v domácím prostředí. Vstup do zápasu vyšel mnohem lépe agresivnější Dukle, která dostala soupeře pod tlak důrazným servisem a přesnějšími bloky.

Domácí volejbalisté působili nervózním dojmem, nutnost odvrátit finálový mečbol je hodně svazovala. Soupeři umožnili hned v úvodních míčích získat uklidňující pětibodový náskok, který se jim už navzdory střídání nepodařilo zlikvidovat. Do koncovky si Severočeši udrželi šestibodové vedení, které pohodlně proměnili v zisk úvodního setu.

Brňané se z útlumu na chvíli vzpamatovali v úvodu druhého dějství, vyrovnanou partii ale drželi jen do stavu 9:9. Při podání Vencovského se Dukle povedla šňůra šesti bodů, k níž jí dopomohly útočné chyby protivníka.

Po získání náskoku se na liberecké straně rozhostila pohoda. Křečovitě hrajícího protivníka Dukla převyšovala precizní obranou na síti a herním přehledem. V závěru druhého dějství se podařilo svěřencům trenéra Marka odvrátit tři setboly, ale na vyrovnání šanci neměli.

Ve třetím setu se v brněnském týmu chytil levoruký Andrianov, pod jehož útoky i tvrdým podáním se dosud pevná liberecká obrana začala drolit. K ruské opoře se přidal Hrazdira a bojovným výkonem se podařilo domácím hráčům v bouřlivé kulise snížit na 1:2.

Volejbalová bitva vyvrcholila ve čtvrtém setu. Brňanům se podařilo za stavu 15:19 šňůrou osmi bodů otočit stav a dostat hlediště do extáze, Dukla ale odpověděla čtyřbodovou sérií a vyrovnala na 23:23. V dramatické přetahované nejdříve domácí volejbalisté neproměnili setbol, následně Dukla při servisu Vencovského zvládla druhý mečbol a na hrací ploše se rozpoutaly oslavy dalšího libereckého titulu.