Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Volejbalisté bez zraněného Konečného podlehli na ME i Rusům

19:40aktualizováno  22:18
GDYNĚ (Polsko) - Čeští volejbalisté podlehli na mistrovství Evropy olympijským vítězům z Ruska 0:3 a ztratili reálnou šanci na postup ze skupiny. Navíc v polské Gdyni přišli o klíčového hráče Davida Konečného, který si poranil kotník jen po pár minutách hry. Češi zůstali ve skupině D poslední bez bodového zisku, v neděli nastoupí proti neporaženým Němcům.

Čeští volejbalisté na ME proti Rusku. foto: ČTK

Ruští reprezentanti v čele s 219 cm vysokým blokařem Muserským po loňském triumfu v Londýně vyhráli letos i Světovou ligu, ale Euro zahájili v pátek debaklem s Německem 0:3. Dnes postupně jejich hra nabírala na obrátkách a po relativně vyrovnaném prvním setu oslabený český tým suverénně přehráli. Pro Konečného, nejlepšího univerzála francouzské ligy z celku Tours, skončil zápas o uchování naděje už za stavu 1:3.

Při dopadu z dvojbloku si zvrtnul kotník. "Byl to pro nás trošku šok, ale i tak se dalo hrát," řekl nahrávač Ondřej Boula Radiožurnálu. Místo Konečného musel do hry debutant Finger. Hráč ČZU Praha se pral s ruským blokem, na hřiště se postupně dostali i smečaři Hýský a Baránek. Češi ztratili první set 22:25. "Po dobrém úvodu náš nadšený výkon klesl dolů, oni se zlepšili, pak jsme udělali chybu a dostali jsme se pod tlak," řekl Boula.

"První set byl přijatelný, ale ve druhém a třetím jsme měli problém se prosadit v útoku a nedělali jsme důležité body. A to se pak volejbal hraje těžko," dodal nizozemský kouč Stewart Bernard. Konečného zranění přimělo trenéra vrátit Štokra z postu smečaře na jeho tradiční místo univerzála, ale ani tam nenašel formu. Čeští volejbalisté ve snaze co nejvíce riskovat servis často kazili a statečně ruské síle čelili snad jen blokaři. Na hřišti se vystřídali všichni tři - Široký, Holubec i Král.

"Máme pořád šanci, ale není jen v našich rukách"

Od střední pasáže druhé sady, kdy řádil na podání Muserskij, Rusové poprvé výrazně bodově odskočili a v posledním setu se čeští volejbalisté zmohli jen na deset bodů. "Jak jsme byli pod tlakem, tak se nakupilo hodně chyb. Jsou tam znát nesrovnalosti ve hře a ke konci už to vypadalo beznadějně," řekl Boula. Stejně jako před dvěma lety na ME v Karlových Varech Češi nevzali ruským favoritům ani set a jejich šance na postup do play off po páteční prohře s Bulharskem (1:3) už je pouze v rovině teorie.  "Rozhodně nepůjdeme do utkání s tím, že to je ztracený. Chce to vletět na Němce a zkusit to, jak jsme si řekli před turnajem, že chceme něco urvat," dodal Boula.

"Máme pořád šanci, ale není jen v našich rukách," upozornil Bernard. Jeho tým potřebuje porazit Němce 3:0 a zároveň, aby Rusové prohráli s Bulhary 0:3. Naopak další porážce jen těsně unikli obhájci titulu Srbové. Po blamáži se Slovinskem prohrávali s Nizozemskem už 0:2 na sety, ale vývoj otočili a zahnali hrozbu vyřazení z MS už po skupině. Stejný obrat předvedli Slováci proti Turecku a díky dramatu se šťastným koncem se posunuli na postupovou pozici skupiny B v Gdaňsku.