Vokoun vychytal výhru nad New Jersey

12:23
NEW YORK - Brankář Tomáš Vokoun se stal jedním z hlavních strůjců vítězství Washingtonu 3:1 na ledě New Jersey v pátečním utkání NHL. Český gólman zneškodnil 32 z 33 střel Devils a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Brankář Tomáš Vokoun foto: ČTK

Capitals tak dali zapomenout na předchozí dvě porážky s New Yorkem Islanders a Dallasem, při nichž pokaždé inkasovali pět gólů. Vokoun svůj tým podržel zejména v třetí třetině, kterou Ďáblové vyhráli 16:4 na střely, ale na góly ji 0:2 prohráli.

Vokouna překonal pouze v první třetině nechytatelnou dělovkou do šibenice Adam Larsson, který si připsal svůj premiérový gól v NHL. Capitals se podařilo vyrovnat v závěru druhé třetiny, kdy měl příliš času na dorážku před brankou Alexander Ovečkin.

Rozhodující gól zápasu padl v úvodu třetí třetiny. Český útočník Patrik Eliáš, který si připsal asistenci u prvního gólu, neudržel v přesilové hře puk v útočném pásmu, zmocnil se ho Jason Chimera, protáhl se mezi obránci Devils, položil si brankáře Martina Brodeura a zavěsil. V polovině třetí třetiny pak zvýšil na 3:1 Marcus Johansson a domácí už se ne obat nezmohli.

Tomáš Vokoun (vlevo) a Patrik Eliáš

"Jsem rád, že se mi povedlo vrátit do dobré formy po nepovedeném zápase minulou sobotu s New Yorkem Islanders. Tým jsem v tom utkání připravil o body. Jediné, co pak člověk může udělat, je zapomenout a napravit vše dobrým výkonem," prohlásil Vokoun.

Devils v utkání doplatili na nulovou produktivitu v přesilových hrách, kterých promarnili celkem pět. "Myslím, že minimálně ve dvou jsme si zasloužili dát gól," řekl trenér Peter DeBoer. "Bohužel, nepovedlo se. To se s dobrými soupeři stává. Když máte šance a neutečete jim, oni dokážou utkání otočit," pokrčil rameny kouč.

Útočník Jiří Hudler přispěl ve druhém zápase za sebou jednou asistencí k výhře Detroitu, který po úterním vítězství 5:2 nad Coloradem zdolal v pátek na svém ledě 3:0 Edmonton. Po sérii šesti porážek tak Red Wings vybojovali už třetí výhru v řadě.

15 14 (4+10)

Hlavní hvězdou večera byl brankář Jimmy Howard, který zlikvidoval všech 24 střel Oilers. "Společně s Nicklasem Lidströmem je Jimmy v letošní sezoně naším nejlepším hráčem," uvedl obránce Niklas Krönwall, který v druhé třetině po Hudlerově přihrávce zvyšoval ranou od modré na 2:0.

Už na šest zápasů prodloužili svou vítěznou sérii New York Rangers, kteří porazili v tradičně zaplněné Madison Square Garden Carolinu 5:1. Domácí rozhodli o svém triumfu čtyřmi góly v třetí třetině. Klíčová byla zejména 51. minuta, v níž Rangers dvěma trefami v rozmezí 9 sekund získali vedení 3:1.

Rangers vyhráli i navzdory tomu, že se do střelecké listiny nezapsal nikdo z tria elitní formace Marián Gáborík, Derek Stepan a Artem Anisimov, kteří v předchozích třech utkáních posbírali dohromady 19 bodů.

Naopak se poprvé v sezoně trefili Sean Avery, jenž v 10. minutě otevřel skóre zápasu, a Brandon Dubinsky, který ve zmiňované 51. minutě dával třetí gól, když se k němu dostal puk před zcela odkrytou brankou. "Když člověk nemůže dát za žádnou cenu gól, nemůže si přát lepší dárek než puk na své hokejce před zívající brankou. Moc jsem se potřeboval trefit a jsem rád, že se mi to konečně podařilo," radoval se Dubinsky.

Pohádkový začátek sezony prožívá třiadvacetiletý švédský brankář Jhonas Enroth. V brance Buffala dostal popáté příležitost chytat od začátku zápasu a popáté se radoval z vítězství, když jeho tým pokořil 5:1 Ottawu.

Enroth, jemuž kouč Lindy Ruff dal příležitost poté, co se příliš nedařilo týmové jedničce Ryanu Millerovi, si připsal 36 úspěšných zákroků a v pěti zápasech dohromady inkasoval jen osm gólů. "Od chvíle, co se dostal do branky, odvádí skvělou práci. Zápas od zápasu se zlepšuje a drží nás skvělými zákroky," pochválil brankáře útočník Derek Roy.

"Soupeř měl spoustu střel, řada z nich byla ale z velké dálky. Byl to celkem jednoduchý zápas, neměli zase tolik vyložených šancí," prohlásil Enroth, který od loňského listopadu vychytal dvanáct výher ze třinácti zápasů. "Musím zůstat pokorný. V hokeji se může všechno rychle změnit. V každém zápase chci podat co nejlepší výkon a prát se o vítězství, jakoby to byl můj poslední zápas," dodal Enroth.

VÝSLEDKY NOČNÍÉCH ZÁPASŮ

New Jersey - Washington 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky
: 14. Larsson (ELIÁŠ) - 38. Ovečkin, 43. Chimera, 51. Johansson.

Tomáš VOKOUN odchytal za Washington celý zápas, z 33 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97 procent.

NY Rangers - Carolina 5:1 (1:0, 0:1, 4:0)
Branky: 10. Avery, 51. Girardi, 51. Dubinsky, 54. Callahan, 59. B. Richards - 37. Ponikarovskij.

Pittsburgh - Dallas 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 38. a 48. Neal, 50. Cooke - 17. Nystrom (DVOŘÁK).

Anaheim - Vancouver 4:3 (0:0, 4:0, 0:3)
Branky: 21. S. Koivu, 33. Cogliano, 36. Perry, 38. Holland - 50. a 54. Hansen, 45. Bieksa.

Detroit - Edmonton 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 11. Miller, 23. Krönwall (HUDLER), 55. Filppula.

Chicago - Calgary 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 13. Keith, 33. Seabrook, 57. Stalberg, 60. P. Kane - 51. O. Jokinen.

Buffalo - Ottawa 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)
Branky: 3. Roy, 3. Ellis, 15. Leopold, 45. Adam, 45. Leino - 5. Gončar.