Vokoun vychytal 11. výhru Penguins v řadě a zaznamenal asistenci

8:29aktualizováno  9:13
NEW YORK - Brankář Tomáš Vokoun byl v pátečním utkání NHL jedním z hlavních strůjců vítězství Pittsburghu na ledě New Yorku Islanders 4:2. Český gólman zneškodnil 33 z 35 střel a vychytal pro Tučňáky jedenáctou výhru v řadě.

Český brankář Pittsburghu Penguins Tomáš Vokoun foto: ČTK

Šestatřicetiletý rodák z Karlových Varů navíc zaznamenal gólovou asistenci, když rozehrál akci, z níž sekundu před závěrečnou sirénou Pascal Dupuis trefou do prázdné branky při power play Islanders uzavřel skóre zápasu.

Vítězný gól předtím v 42. minutě vstřelil Brandon Sutter, který zlomil nerozhodný stav 2:2.

Vokoun si připsal páté vítězství v řadě a v posledních čtyřech zápasech inkasoval dohromady jen čtyři góly. Pro svůj tým byl velkou oporou i tentokrát, když Islanders přestříleli hostující tým v poměru 35:25.

"Občas pomůžete týmu k vítězství a občas pomůže tým vám," konstatoval po utkání Vokoun. "Jako brankář chci samozřejmě zastavit každou střelu, která na mě letí. Pochopitelně to není možné, ale vždy se snažím podat co nejlepší výkon a dovést tým k vítězství. Jsem rád, že se nám to dneska podařilo."

ČTĚTE DÁLE:

Pittsburgh v březnu vyhrál všech 11 zápasů a vyrovnal tak sezonní maximum Chicaga, které od 15. února do 6. března rovněž uspělo jedenáctkrát za sebou. "Prostě jsme schopni najít cestu k vítězství. Myslím, že se pořád můžeme zlepšovat, ale zároveň na naší hře není potřeba příliš měnit," poznamenal autor vítězného gólu Sutter.

Pavelec neměl takové štěstí

Další český gólman Ondřej Pavelec v pátek takové štěstí jako Vokoun neměl. Winnipeg podlehl Washingtonu 1:6 a Pavelec se předčasně poroučel z branky už v 26. minutě poté, co z devíti střel třikrát kapituloval.

Capitals porazili Jets podruhé během dvou dnů, ve čtvrtek zvítězili na soupeřově ledě 4:0 a v tabulce Východní konference poskočili už na 10. příčku se ztrátou tří bodů na osmou Carolinu. Winnipegu pořád patří vedení v divizi s náskokem dvou bodů před Carolinou.

"Máme za sebou úspěšných 48 hodin," prohlásil útočník Brooks Laich, jenž ve 13. minutě prvním gólem v sezoně otevřel skóre utkání. "Tyhle dva zápasy pro nás byly buď anebo. Věděli jsme, že když je nezvládneme, s našimi nadějemi na play off to bude vypadat špatně," doplnil brankář Braden Holtby, který pomohl k výhře 30 úspěšnými zákroky.

"Je to zklamání, nemáme se na co vymlouvat. Ale zítra je další den a v neděli nás čeká další zápas, na který se musíme připravit. Je důležité, abychom se vrátili ke své hře, pak můžeme zase začít vyhrávat," uvedl Pavelec.

Columbus bodoval

Další povedený zápas sehráli hokejisté Columbusu, kteří rozstříleli Calgary 5:1 a bodovali ve dvanáctém utkání za sebou. Blue Jackets rozhodli o svém triumfu v druhé třetině, kdy během 75 sekund vstřelili tři góly.

Cenné vítězství v přetahované o postup do play off vybojoval Detroit, který uspěl na ledě druhého nejlepšího celku Západní konference Anaheimu 5:1.

Kačeři, kteří dva dny předtím porazili lídra celé NHL Chicago, tak prohráli na domácím ledě po třinácti zápasech.

Hlavním strůjcem vítězství Red Wings byl Justin Abdelkader, který vstřelil premiérový hattrick v NHL. Ruský veterán Pavel Dacjuk zaznamenal 250. gól a 500. asistenci v kariéře.