Vodní slalomáři mají z ME čtyři medaile, deblkanoisté na závěr kariéry slaví zlato

15:40
PRAHA - V prvním finálovém dnu mistrovství Evropy v Troji získali čeští vodní slalomáři v individuálních závodech kompletní sbírku medailí a další bronz navrch. Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem se stali vítězi posledního velkého závodu končící kategorie deblkanoí. Vít Přindiš stříbrem a Jiří Prskavec bronzem potvrdili pozici české kajakářské velmoci, třetí skončili také Ondřej Karlovský a Jakub Jáně v C2.

Ondřej Karlovský a Jakub Jáně z ČR se radují v cíli při mistrovství Evropy v Praze. foto: ČTK

Pro deblkanoisty byl závod derniérou po vyřazení této kategorie z olympijského programu. Kašpar se Šindlerem i s jedním dotykem branky zvítězili o 87 setin sekundy před rovněž jednou penalizovanými šampiony z roku 2015 Robertem Behlingem a Thomasem Beckerem z Německa. Získali první zlatou medaili v kariéře, vylepšili loňský bronz a navázali na svého trenéra Ondřeje Štěpánka. Ten v lodi s Jaroslavem Volfem získal tři evropské tituly, ten poslední v roce 2012.

Kašpar se Šindlerem, kteří už před sezonou ohlásili konec kariéry, se tak rozloučili nejlepším možným způsobem. „Chtěli jsme do toho závodu dát všechno, což si myslím, že se nám povedlo. Nic víc jsme si přát nemohli. Vyšlo nám to podle plánu. Chtěli jsme končit na vrcholu a tím jsme skončili. Bohužel trošku dřív, než jsme chtěli,“ řekl Šindler.

Vít Přindiš se raduje ze svého vítězství.
Viktoria Wolffhardtová z Rakouska se raduje v cíli z vítězství při mistrovství...

Prvním vrcholem kariéry pro ně byla olympijská účast v Riu, která ale po chybě v závěru finále skončila nešťastně. Co se týče umístění, je dnešní závod jejich největším úspěchem. „Na seniorskou medaili jsme čekali fakt dlouho. I když minulý rok se nám povedla, ale titul je titul,“ uvedl Kašpar.

Karlovský s Jáněm jako jediní z desítky finalistů předvedli čistou jízdu. „Jsem hodně dojatý, protože poslední závod, poslední šance, poslední naše medaile, konec kariéry. Já k tomu nemám slov. Jsem nadšený a ty pocity si budu pamatovat do konce života,“ řekl Karlovský. Sám pověsí pádlo na hřebík a teď se bude učit na státnice. Jeho parťák se zkusí příští rok prosadit mezi singlkanoisty.

Přindiš coby nový vicemistr Evropy navázal na stříbro z loňského světového šampionátu. Prskavec obhájil třetí místo a na ME přidal třetí bronz ke třem titulům. České reprezentanty porazil Slovinec Peter Kauzer, který se vrátil na evropský trůn po osmi letech.

Kauzer s Přindišem zajeli čisté finálové jízdy a slovinský dvojnásobný mistr světa byl o 51 setin sekundy rychlejší. Prskavec sjel umělý kanál v nejlepším čase dne, ale o čtvrtý primát po letech 2013, 2014 a 2016 jej připravil dotek ve dvanácté z 24 branek. S dvousekundovou penalizací prohrál s Kauzerem o 85 setin.

V patnáctičlenném finále chyběl mistr světa Ondřej Tunka, který neuspěl v semifinále stejně jako třeba obhájce prvenství Mateusz Polaczyk z Polska.

Totéž potkalo obhájkyni stříbra mezi kanoistkami Terezu Fišerovou, která vypadla z postupové desítky po dodatečné padesátisekundové penalizaci za špatný průjezd branky. Kategorii, která v olympijském programu nahradí deblkanoe, ovládla Rakušanka Viktoria Wolffhardtová.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...