6. září 2010 12:36 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vliv agentů na fotbalovou reprezentaci? Sestavu nediktují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Do kritiky nominace českého národního týmu se pustil hráčský agent Ondřej Chovanec. Hrají ti, kdo si to zaslouží, tvrdí ale manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

Složení fotbalové reprezentace představuje seznam, který zajímá fanoušky i média. Z pochopitelných důvodů je důležitý i pro hráčské agenty. Hodnota každého fotbalisty oblékajícího český dres roste automaticky už tím, že se mezi vyvolenými objeví.

Ne všichni hráčští manažeři jsou ale se současnou podobou

Kdo zastupuje fotbalové reprezentanty?

Pavel Zíka (Sport Invest)Roman Bednář
Petr Čech
Martin Fenin
Roman Hubník
Michal Kadlec
Jan Laštůvka
Zdeněk Pospěch
Jan Rajnoch
Marek Suchý
Jiří Štajner

Pavel Paska (ISM)
Tomáš Rosický
Milan Baroš
Jaroslav Plašil
Jan Polák

Zdeněk Nehoda (Nehoda Sport)
Mario Holek
Tomáš Necid
Tomáš Hübschman

Ondřej Chovanec (Chovanec Sport Agency)
Daniel Pudil

národního týmu spokojeni. "Chcete reprezentovat? Stačí nehrát v klubu a ztratit formu," nadepsal Ondřej Chovanec příspěvek na internetových stránkách své agentury.

Bratranci trenéra Sparty vadí, že do zítřejšího kvalifikačního utkání s Litvou mohou zasáhnout hráči, kteří ve svých angažmá nenastupují pravidelně, případně dorazili na sraz se zdravotními obtížemi. Poukazuje na brankáře Laštůvku a útočníky Bednáře, Fenina či Necida.

To jsou všechno jména fotbalistů, které zastupují Chovancovi konkurenti. Z řad jeho klientů vybral trenér Michal Bílek jen obránce Pudila. "Ukřivděnost to z mé strany ale není. Reprezentace představuje vrchol a měli by se v ní objevovat hráči, kteří jsou v nejlepší formě. A pak klidně ať nepatří k mé agentuře," prohlašuje Chovanec.

Podle manažera reprezentace Vladimíra Šmicra zákulisní tlaky agentů o složení mužstva v žádném případě nerozhodují. "V pěti přátelských utkáních jsme před začátkem kvalifikace vystřídali přes čtyřicet hráčů. Dali jsme šanci každému, kdo si ji zasloužil. Někdo ji využil, někdo ne. Nic jiného za tím není. Nikdo nám nediktuje, jak má vypadat sestava."

Chovanec si stojí za svým. Uvádí, že proti Litvě "je kromě nezpochybnitelných jmen nominace dělána zvláštně, zřejmě podle osobních vazeb". Konkrétní důkazy však v rukou nemá. V  ozhovoru pro LN své ostré vyjádření zmírnil. "Nominace se asi vytváří podle toho, jak se kluci chovají na srazech a jakou tam vytvářejí atmosféru," vysvětlil, co pokládá za osobní vazby.
Trenér národního týmu Michal Bílek

S reprezentačním trenérem běžně komunikuje. "Snad si na sebe navzájem nemůžeme stěžovat. Nemáme špatné vztahy, ale také se standardně nechovám tak, že bych někomu lezl do zadku."

Vztahy nebudou nikdy idylické
Aktuálně nominovanou osmnáctku fotbalistů mají mezi sebou rozdělenu čtyři subjekty. Víc než polovinu týmu zastupuje společnost Sport Invest vedená Pavlem Zíkou. Kromě Chovance má své zástupce v reprezentaci také nejdéle působící agent v Česku Pavel Paska nebo společnost bývalého reprezentačního útočníka Zdeňka Nehody.
Trénink české fotbalové reprezentace.

Na Chovancovy výroky se nikomu příliš reagovat nechtělo. "Co tvrdí ostatní agenti, to mě vůbec nezajímá," vyjádřil se Paska zastupující například reprezentační esa Rosického s Barošem. Také Zíka komentoval Chovancova slova stručně. "Je to jeho subjektivní názor, jeho stránky nečtu."

Vztahy mezi agenty idylické asi nikdy nebudou. Nejvíc se napjatá atmosféra projevila před třemi lety, kdy došlo k smírčí schůzce v sídle fotbalového svazu, při které se urovnávaly vyhrocené spory. Následně vznikly také směrnice, které upravovaly mantinely pro působení agentů. Podle Zíky nevybočují současné poměry z běžných pořádků.

"Pracujeme v normálním konkurenčním prostředí. Nechceme bojovat s ostatními, to by bylo krátkozraké." Právě jeho směrem míří nejčastěji Chovancovy výtky. "Jeho skupina byla vždy kritizovaná za nestandardní postupy a metody. To se vůbec nezměnilo."
Pavel Zíka fotbal miluje.

Zíka podotýká, že za úspěchem jeho společnosti stojí skutečnost, že se snaží hráčům poskytovat nejlepší servis. "Naše smlouvy s nimi nejsou doživotní a obnovují se nejdéle po dvou letech. S některými máme už pátou či šestou smlouvu jako třeba u Petra Čecha. To bereme jako potvrzení naší dobré práce. Vysoké procento hráčů jsme měli v národním týmu už za trenérů Brücknera i Rady."

Šmicer: Nemají na nás žádné páky

Také agenti mají právo na vlastní názor, ale fotbalisty nám do reprezentace nevybírají, ubezpečuje její manažer Vladimír Šmicer.

Poznal jste od nástupu k národnímu týmu, že se při sestavování nominace prostě nedá zavděčit všem agentům?
Občas slýchávám od lidí, že jsme pod nějakým tlakem, ale já to tak necítím. Vím, že agenti se snaží upozorňovat na svoje hráče – zvlášť když se jim daří. To je v pohodě, protože některé z nich třeba nemáte tolik na očích. Ale jinak agenti nemají žádné páky, jak nás ovlivnit. Sestavu tvoří trenér a to je rozhodující.

Dá se poznat, že se blíží nominace podle toho, jak často vám agenti volají?
Ani bych neřekl, z mých dosavadních zkušeností opravdu ne. Lidi mi říkali, že to tak chodí, ale já to tak nepociťuju.

Neozývají se agenti ani po zveřejnění nominace s výtkami, proč jste nezařadili do týmu zrovna jejich hráče?
Stát se to může, ale není to pravidlem. Jedním uchem mi to jde dovnitř a druhým zase ven. Agenti samozřejmě mají právo na svůj názor, ale to platí i u dalších lidí – třeba u novinářů. Ze své pozice můžu říct, že stojím na straně trenéra a jeho nominaci budu vždy podporovat.

Máte stanovená nějaká pravidla pro styk s agenty?
Pevně stanovená pravidla nejsou. Nebojím se toho, že by mě nebo trenéra někdo spatřil s nějakým agentem týden před nominací sedět v baru. Na tom nevidím nic špatného, protože můžu za sebe dát ruku do ohně, že určitě nejsem ovlivnitelný. Pokud se scházíme s agenty, není na tom nic špatného. Důležitý je prospěch reprezentace. Nejde o to, aby někdo tlačil svoje hráče do nároďáku, ale abychom vybrali ty nejlepší pro tým.

Najdete na Lidovky.cz