Vítkovice závěrečným finišem přemohly Pardubice

20:13
OSTRAVA - Dvěma góly v posledních třech minutách rozhodli hokejisté Vítkovic dohrávku prvního kola extraligy a Pardubice v utkání plném zvratů na domácím ledě porazili 5:3. Dvěma brankami, včetně té rozhodující, se na výhře podílel Jan Káňa. Dva zásahy si připsal i hostující Pavel Brendl, Východočeši přesto po třech vítězstvích klopýtli.

Vítkovice - Pardubice. foto: ČTK

Moment z úvodního střídání vystihl celou první třetinu: chyba Vítkovic, brejk hostů, ale nájezd pardubického Koláře už po několika sekundách Málek vyřešil.

Vítkovice celou první část na soupeře dorážely tradičním tlakem a živým pohybem, hosté však využívali mezery v jejich defenzivě.

Vítkovice - Pardubice 5:3

Branky a nahrávky: 18. J. Káňa (Kudělka, Burger), 36. Walker (Sloboda, Pohl), 42. Szturc (Strapáč), 56. J. Káňa (Pohl, Burger), 60. Rehák (Burger, Štefanka) - 8. Brendl (Sičák), 37. Brendl, 42. Buchtele (Kousal, V. Kočí). Rozhodčí: Blecha, Trombík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 4017.

Zatímco Ujčík a Rehák mířili v zahajovací desetiminutovce jen do tyček, Brendl po domácí chybě ve středním pásmu převzal Sičákův pas za obranu a Málka znehybnil dělovkou k tyči.

Na jediný gól Ostravané spotřebovali příliš mnoho šancí. Poté, co Strapáč v oslabení minul odkrytou bránu, se prosadil až dorážkou v přesilovce Jan Káňa. A to už domácí mohli prohrávat o dva góly, ale branka po Píšově nahození neplatila pro vysokou hůl.

Převaha vicemistrů v druhé části polevila, příležitosti jim však nescházely. Burger vypíchl v 30. minutě v oslabení kotouč Borerovi, jenže Růžička jeho sólo s blafákem přečetl. Vedení na stranu Vítkovic přece jen strhl australský junior Walker, který střelou bez přípravy zužitkoval přesilovku. Jenže dalším oknem ve vítkovické obraně se protáhl Brendl a už o 73 sekund později chladnokrevně vyrovnal.

Když hned v nástupu do třetí dvacetiminutovky projel středem kluziště Buchtele a zavěsil, těsného náskoku se opět zmocnili Východočeši. Vydržel jim jen 41 sekund a Szturc ranou pod břevno znovu vyrovnal. Zápas zvratů pak podtrhl svou druhou trefou Jan Káňa, který v 57. minutě do Píšova odpalu od branky strčil hůl a od ní se puk kuriózně dostal až za Růžičkova záda.

V power play tři body pro Vítkovice potvrdil gólem do prázdné branky Rehák.