Vítkovice mají v předkole druhou výhru, Slavia uspěla v Pardubicích

20:57
OSTRAVA - Hokejisté Vítkovic zvítězili i ve druhém utkání předkola play off nad Libercem 3:1 a jediné vítězství je dělí od postupu do čtvrtfinále. Dvěma góly se o výhru zasloužil Petr Strapáč, ale domácím hrdinou byl znovu brankář Filip Šindelář, který soupeři pochytal řadu šancí. Třetí utkání se bude hrát ve čtvrtek v Liberci.

Ondřej Roman (vlevo) a Jiří Hunkes. foto: MAFRA - Alexandr Satinský

Také druhé utkání Vítkovice načaly bleskovým gólem. Húževka na sebe chytře natáhl dva protihráče a zapomenutý Strapáč zblízka bez potíží už po 43 sekundách překonal bezmocného Lašáka. Hosté ještě ani nestihli poprvé vystřídat a už prohrávali.

Ohlasy trenérů

Roman Šimíček (Vítkovice): "Povedlo se nám dát rychlý gól. První třetinu jsme odehráli parádně. Spadlo nám to tam hned i na začátku druhé třetiny. Až na pár chyb, které patří k hokeji, jsme podali zodpovědný výkon."

Pavel Hynek (Liberec): "Vítkovice vyhrály zaslouženě. Dvě třetiny jsme hráli špatně a dělali jsem hloupé a naivní fauly. V oslabeních jsme ztráceli síly, které nám potom chyběly. Zápas rozhodly naše špatné vstupy, i s tím neuznaným gólem jsme v každé třetině inkasovali. Začali jsme hrát až v třetí třetině, tam nám ale chyběl kontaktní gól. Dneska měřítko snesla akorát třetí třetina."

Liberecká strategie dostala trhlinu hned v zárodku. Aktivita se hostům nedala upřít, ale do soupeřovy obrany ve středním pásmu naráželi jako do zdi. Až Filippimu se ve 12. minutě podařilo v oslabení protáhnout před Šindeláře, který mu však vykryl střelecký úhel. Vzápětí se do slibné situace prodral i Urban, ale dopadl stejně jako Filippi.

Prokletí špatných začátků Liberec dostihlo i v druhé části. Strapáč potřeboval pouhých 21 vteřin a Lašáka zaskočil překvapivým švihem od modré čáry, který hostujícímu gólmanovi těsně před brankou zmizel ještě v cloně dvou projíždějících hráčů. Hosty měl na lopatě v 28. minutě Burger, jehož kličku však Lašák vystihl, a z rychlého protiútoku v oslabení doslova protlačil puk za čáru Vlach.

První gól v celé sérii po 89 minutách zapůsobil na Severočechy jako elixír. Bulíř se hned vzápětí proháčkoval do šance na vyrovnání, ale tu mu zhatil Šindelář. Hostující převahu a touhu po vyrovnání zchladil Šedivý, jenž v 35. minutě po nezištné přihrávce Szturce zavěsil potřetí.

Liberecký výpadek se dostavil i na startu třetí části: Burger znovu už po 27 sekundách ze sólového nájezdu puk do brány dostal, ale videorozhodčí ho kvůli kopnutí nohou neuznal. Výhru tak musel jistit bezvadný Šindelář.

Hosté v závěru ještě dokázali přitlačit, ale Vlach zahodil trestné střílení a Šindeláře nepřekonali ve velkých příležitostech ani Víšek s Bulíkem. Výtisk ještě mířil do tyče, ale to už bylo na zvrat pozdě. Hostující tlak navíc otupil vyloučením Urban a k ničemu už Bílým Tygrům nebyla ani krátká power play.

Slavia otočila utkání v Pardubicích a srovnala sérii

Slavia mohla pro druhý zápas počítat se svým klíčovým útočníkem Bednářem a ten o sobě dal vědět už v první třetině. Často ale musel plnit hlavně defenzivní úkoly, neboť jejich útok nastupoval proti produktivní Noskově formaci.

Miloš Říha ml. (Pardubice): "Paradoxně jsme sehráli lepší utkání než v pondělí. Začátek nebyl podle našich představ, ale přesto jsme se dostali do vedení 2:0 a 3:1. Bohužel jsme ale nezužitkovali velký tlak a řadu přesilových her, kdy jsme měli odskočit na větší rozdíl. Zápas zlomila branka na 3:2. Slavia pak byla ve třetí třetině šťastnější."

Ondřej Weissmann (Slavia): "Utkání začalo podobně jako to první. Měli jsme několik šancí, ale soupeř nám znovu odskočil na rozdíl dvou branek. Sice jsme dělali hrubé chyby, mužstvo ale pořád bojovalo, dřelo až do konce, a to se nakonec vyplatilo."

Od úvodu se hrálo o poznání agresivněji než v prvním utkání, hosté se snažili deptat soupeře důraznou hrou. Gólový průběh byl však dlouho podobný. Slavia své šance zahodila, a tak na druhé straně proměnil první vážnější možnost Radil, když využil většího prostoru při hře čtyři na čtyři a prostřelil Furcha. Ten pro druhý duel nahradil Svobodu.

Brzký gól odstartoval ofenzivní představení, hodně práce měli oba brankáři. Na další góly se ale čekalo až do přesilových her. Tu pardubickou využil chytrou tečí Gregorcova nahození Tybor. Tentokrát ale Slavia dokázala rychle snížit. Rovněž při početní výhodě se prosadil Bednář, když bleskově doklepl Kadlecův pokus.

Svou střeleckou normu si v 25. minutě splnil pardubický Tybor, který se stejně jako v pondělí trefil v zápase podruhé. Domácí pak mohli odskočit při řadě přesilových her, ale nevyužili ani kratičkou dvojnásobnou, neboť naráželi na skvělého Furcha. Střelecky aktivní byl hlavně Sýkora, ale brankář držel naděje Slavie. Ty pak ještě zvýšil Šenkeřík, který se z voleje trefil přesně pod Hudáčkovu lapačku.

Ve třetí třetině z ofenzivních hodů výrazně ubylo, Pardubice se začaly soustředit hlavně na obranu. Nic na tom nezměnila ani jejich přesilová hra. Slavia na Hudáčka pálila hlavně z dálky, s čímž si pardubický brankář dlouho věděl rady. Nestačil až na dorážku Jelínka, který zužitkoval třetí Kadlecovu asistenci v zápase.

Slavia byla na koni a dokázala zápas úplně otočit. První slabou chvilku v sérii si Hudáček vybral tři a půl minuty před koncem základní hrací doby, kdy pod rukou propustil střelu Klhůfka. Krátce nato navíc fauloval v útočném pásmu Cetkovský a bylo rozhodnuto.

2. zápasy předkola play-off

HC Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Strapáč (Húževka, Burger), 21. Strapáč (Húževka), 35. Šedivý (Vandas, Kolouch) - 29. J. Vlach (Valský). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:9. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4433. Stav série: 2:0.

Vítkovice: Šindelář - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, R. Stehlík, Kovář, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Kolouch, E. Němec - J. Káňa, Szturc, Šedivý. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Gřegořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner - Vampola, Nedvěd, Filippi - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - K. Jass, Zacha, Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Slavia Praha 3:4 (2:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 5. Radil (Ďaloga, Benák), 16. Tybor (T. Nosek, Gregorc), 25. Tybor (T. Nosek, Radil) - 18. Bednář (Kadlec), 32. Šenkeřík (Žejdl, Kadlec), 54. P. Jelínek (Kadlec), 57. Klhůfek (J. Doležal). Rozhodčí: Hradil, Husička - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 7746. Stav série: 1:1.

Pardubice: Hudáček - Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, V. Kočí, Píša - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Mozer, Semorád - Endál, Moučka, Číp. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Slavia: Furch - Štich, Kadlec, Kolařík, Valach, Holub, Šenkeřík, od 21. navíc Knot- Krenželok, Langhammer, Tomica - Bednář, P. Jelínek, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., J. Doležal - Žejdl, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

SKUPINA O UMÍSTĚNÍ

HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 5:4p (1:0, 3:3, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Zaťovič (Rýgl), 25. Zaťovič (Dresler, Šmach), 33. Rýgl (Roman Vlach, Kytnár), 39. Pohl (Balán, Zaťovič), 63. Zucker - 27. Kubinčák (D. Hruška, M. Jass), 30. Jaroslav Svoboda (Bartečko), 35. Jaroslav Svoboda (Bartečko, Bomersback), 54. O. Kaše (Kämpf, Sikora). Rozhodčí: Hribik, Turčan - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:0. Diváci: 759.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 18. Tenkrát (David Růžička, T. Kaberle), 37. Bílek (Strnad), 42. Havlíček (P. Hořava) - 31. Gula (Lukeš), 32. J. Černý (Piroš), 46. Piroš (J. Černý), 58. Jurčík (Hanzl, Martynek). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 742.