Vítkovice mají mečbol. České Budějovice porazily 3:2 na nájezdy

18:10aktualizováno  21:41
OSTRAVA - Až v samostatných nájezdech rozhodli hokejisté Vítkovic o svém domácím vítězství nad Českými Budějovicemi v poměru 3:2. Stav série je taktéž 3:2, a tak ostravský tým dělí od účasti v semifinále poslední krok.

Vítkovice - České Budějovice (radost domácích) foto: ČTK

Krok, který mohou udělat v neděli na jihu Čech, jde se bude šesté klání konat.

I v třetím domácím utkání v řadě vítkovická snaha o úvodní nápor tvrdě narazila na silové pojetí protivníka. Jihočeši si soupeře drželi od těla: před Kovářem precizně čistili strategické palebné prostory a lepším pohybem se přes střední pásmo snáze dostávali do šancí.

Vítkovický gólman Málek zazářil v deváté minutě, kdy po bleskovém výpadu čtvrté formace hostů zmařil Podlešákovu stoprocentní příležitost. Pak mu ovšem vypadla Gulašova rána a nejproduktivnější hráč série Kašpařík se v 17. minutě probil ke gólové dorážce.

Pozápasové ohlasy

Mojmír Trličík (kouč Vítkovic):
"Jen naše horší produktivita a výborný výkon brankáře Kováře zamezily, že jsme utkání nevyhráli v šedesáti minutách. Měli jsme na to. I v prodloužení jsme hráli na vítězství a byli jsme aktivní, ale povedlo se to až v nájezdech."

Domácí kouč Trličík před druhou částí razantně sáhl do sestavy a i tím přivolal kýžený efekt. Vítkovičtí našli klíč na jihočeskou defenzivu až při hře čtyři na čtyři, když rychlý protiútok zakončil umístěnou bombou k tyči Burger.

Taktický ráz poté přece jen ustupoval ofenzivním pudům. Hostům mohl vedení navrátit Mikeska, který po brejku v oslabení trefil tyčku a dorážka proklouzala Málkovi mezi betony milimetry vedle tyčky. Velké štěstí stálo i při hostech, když v 36. minutě Szturcovu akci nejprve bravurně zlikvidoval Kovář a opakovaný pokus Tomase v brankovišti smolně spoluhráč Strapáč.

Jihočechy poslal zpátky do vedení už svou třetí trefou v sérii Ptáček, jehož dělovka od modré čáry poletěla až do sítě. Už po 24 sekundách však přišla vítkovická odpověď. O rychlé vyrovnání se postaral Káňa, který po podobné situaci tečoval za Kovářova záda střelu Trnky.

Milan Kupka (trenér ČB):
"Domácí do utkání vstoupili aktivně. My jsme to vynahrazovali brejkovými situacemi, ve kterých jsme bohužel nebyli úspěšní."

Domácí si nejsilnější sekvenci znovu schovali na třetí dějství. Do jejich hry se vrátil drajv a pohyb, soupeř měl potíže s jejich forčekinkem.

Rozhodnout mohli Klimek, Pohl i Sýkora, ale Kovář odolal. První prodloužení mohlo nabrat rychlý konec, Šimánkova dorážka však těsně minula cíl. Jihočeši byli aktivnější a v 67. minutě měl po úniku s Vykoukalem výhru na holi Mertl, ale Málek byl proti.

Penaltový rozstřel se natáhl do šesté série. Za stavu 1:1 skóroval Ujčík a Málek efektně vychytal Gulaše.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Vítkovice - HC České Budějovice 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 29. Burger (Vosátko, Malík), 39. Káňa (Trnka, Ovčačík), rozhodující nájezd Ujčík - 18. Kašpařík (Gulaš), 38. Ptáček (Kolarz, Kašpařík). Rozhodčí: Hradil, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7, navíc Pohl (Vítkovice) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 7831. Stav série: 3:2.

Vítkovice: Málek - Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák, Bartoň - Huna, Burger, Szturc - Ujčík, Húževka, Káňa - Pohl, Vrána, Klimek - Tomas, Strapáč, J. Sýkora. Trenéři: Trličík a Moták.

České Budějovice: Jakub Kovář - Vykoukal, Kotaška, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc - Šimánek, Mikeska, L. Květoň - Gulaš, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Burián, Langhammer, Podlešák - od 31. do 40. navíc Červený. Trenéři: F. Výborný a Kupka.