Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Vítkovice jsou ve finále, mistři z Pardubic smutní

17:59aktualizováno  22:04
OSTRAVA/PRAHA - Do finále hokejové extraligy postupují Vítkovice, když 4:1 na zápasy přehrály uřadujícího mistra z Pardubic. Ostravané o finálové účasti rozhodli výhrou 3:2 na samostatné nájezdy, které rozhodl v páté sérii Burger.

Vítkovice - Pardubice. foto: ČTK

Východočeši poprvé v sérii postavili od začátku mezi tyče Svobodu a ten oplácel důvěru jistými zákroky. Domácí od úvodu v útočném pásmu rozpoutali obrovský tlak a už v první minutě byla pardubická branka ve vážném ohrožení, ale Svoboda na Burgrovu kličku dokázal zareagovat.

Burgrova formace vedla Vítkovice za kýženým čtvrtým vítězstvím. Když byla na ledě, před pardubickou brankou bylo horko. Ve čtvrté minutě Svoboda kryl dva Burgrovy projektily po sobě a Ujčík promáchl u odkryté tyče. Premiérově vyprodaná ČEZ Aréna explodovala až v osmé minutě, ale videorozhodčí po dlouhém rozboru u videa odhalil, že Pohl puk doklepl do posunuté branky a gól neplatil.

Ujčík sedmým gólem v play off zvýšil na 2:0
Desetiminutové přerušení vyhodilo Ostravany z tempa, ale jejich tlak restartoval Vrána, který ve 12. minutě našlápl k velkému průniku po pravém křídle a zasunul puk Svobodovi pod betony do branky. Během 45 sekund domácí náskok zdvojnásobil Ujčík, jenž se v přesilovce umně trefil do Burgrovy přihrávky vzduchem a dal svůj sedmý gól v play off.

Vítkovice - Pardubice (Ujčík a Nakládal).

Pardubice se nemohly dostat do hry. Až na konci prvního dějství mohl v přesilovce snížit Bartek, ale Málek se vyznamenal.

Domácí ani ve druhé části neslevili z forčekinku a aktivitou šli naproti třetímu gólu. Na holi ho měl Húževka, který si ve 27. minutě položil Svobodu, ale už nestihl přehodit jeho pravý beton. Do sítě nepropadla ani rána neúnavného Burgra, kterou z brankoviště odpálil jeden z pardubických zadáků.

Hosté zaostávali a neměli tolik příležitostí. Když už, tak znovu kouzlil Málek, který v 32. minutě zmařil snížení Špirkovi.

Pardubice během 45 vteřin vyrovnaly
Mistr se v závěru vysunul a zvýšil riziko. Vítkovickou branku odčaroval ve 47. minutě Koukal, který v přesilovce zvedl dorážku mimo Málkův rozsah a hosty doslova pokropil živou vodou. Za 45 sekund bylo vyrovnáno, když se z pravého kruhu trefil Píša a rozjetí Východočeši mohli soupeře dorazit úplně, ale Bartek promarnil sólový nájezd.

Domácí těžko zvedali hlavy, přesto měli dvě možnosti rozhodnout ještě v regulérním čase: branku minul jak Vrána, tak pouhých dvacet sekund před sirénou po pardubické chybě Ujčík, který zůstal úplně sám před Svobodou.

Nerozhodlo ani prodloužení. Na nájezdy hosté nasadili místo Svobody Růžičku, který kapituloval až v páté sérii po bekhendovém blafáku Burgra.

Vítkovice se ve finále utkají s vítězem série Třinec - Slavia. K bitvě o zlaté medaile mají blíže Pražané, kteří vedou 3:1 na zápasy.

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Vítkovice Steel - HC Eaton Pardubice 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Vrána (Klimek, Trnka), 13. Ujčík (Burger), rozhodující nájezd Burger - 48. Koukal (Píša), 49. Píša (Špirko, Kočí). Rozhodčí: Baluška, Ország (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:1. Diváci: 9471 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Vítkovice: Málek - Vosátko, Ficenc, Bartoň, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák - Huna, Húževka, Strapáč - Ujčík, Burger, Káňa - Pohl, Vrána, Klimek - Szturc, J. Sýkora, Tomas. Trenéři: Trličík a Moták.

Pardubice: A. Svoboda (na nájezdy M. Růžička) - Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, M. Drtina, Mezei - Kolář, Koukal, Starý - Bartek, Zohorna, Somík - Kůrka, Pineault, Špirko - Kousal, Buchtele, Rákos. Trenéři: Jandač a Hynek.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...