Vítkovice a Liberec vedou v play off své série

20:56aktualizováno  21:43
VÍTKOVICE/ČESKÉ BUĎEJOVICE - Hokejisté Vítkovic a Liberce se ujali vedení 2:1 ve svých čtvtrtfinálových sériích play off extraligy. První zmiňovaní vyhráli nad Pardubicemi 3:2 po samostatných nájezdech. Rozstřel rozhodl Jiří Burger. Liberec porazil České Budějovice 1:0. Jediný gól vstřelil útočník Vantuch, jenž zaznamenal už třetí trefu proti jihočeskému týmu.

České Budějovice - Bílí Tygři Liberec. Střelec Lukáš Vantuch z Liberce se raduje z prvního gólu.

Vítkovice byly v základní hrací době krůček od porážky, deset sekund před sirénou však v power play vyrovnal Štefanka. Zraněná vítkovická gólmanská jednička Málek zůstal v civilu, ale jeho zástupce Šindelář domácí oporu opět dokonale nahradil. "Prohrát jsme si nezasloužili, ale takový je hokej," zlobil se pardubický trenér Ladislav Lubina. Téměř vyprodaná ČEZ Aréna sledovala v úvodu opatrnou partii, ve které se nikdo nechtěl dopustit zbytečné chyby.

Vítkovice - Pardubice 3:2sn (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Ujčík (Burger, J. Káňa), 60. Štefanka (Sloboda), rozhodující nájezd Burger - 21. Koukal (Starý, Kolář II), 43. Starý (Koukal, Kolář). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. Diváci: 9035. Stav série: 2:1.

Jako první ji vyrobily Vítkovice, kterým v oslabení v deváté minutě unikl Kolář, ale jeho střelu mezi betony po sólu Šindelář vystihl. Domácí na pokrytí elitní Koukalovy řady sestavili bránící řadu Slováka Húževky, pardubická formace byla přesto znovu při chuti a její akce zaváněly nebezpečím. Skóre se však změnilo na opačné straně, když se zaskvěl pro změnu nejúdernější útok Vítkovic.

Burger našel poslepu zpoza branky Ujčíka, který z voleje střelou pod horní tyčku nedal Růžičkovi šanci. Nástup do druhé třetiny patřil Východočechům. Šindelář vyrazil ránu Starého pouze před Koukala, který v přesilovce už po 27 odehraných sekundách vrátil puk do sítě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Obraz hry se ovšem příliš nezměnil: hokejisté i v druhé části drželi vysoké tempo a vyrovnaný charakter zápasu. Největší šance rezultovaly po zaváháních ve středním pásmu, ale jak domácí Pohl, tak hostující Kousal s Buchtelem si v přečísleních vylámali zuby na brankářích. Klíčem k druhé výhře se ukázaly být přesilové hry. Pardubice znovu udeřily v úvodu třetí části, když Šindeláře zblízka pokořil Starý.

Vítkovice dohrávaly bez dalšího ostříleného beka Trnky, který přibyl k marodům Malíkovi s Rehákem, ale v závěru soupeře svíraly. Domácí měli v rychlém sledu tři početní výhodě, jedinou stoprocentní šanci měl ale Burger, který z brankoviště trestuhodně minul.

Vítkovice - Pardubice. Skrumáž hokejistů.

Dočkali se až deset sekund před koncem řádného času. Hostům se při vítkovické power play nepovedlo vyhodit puk z pásma, Štefanka ho na náhodu vyslal od pravého mantinelu do chumlu před brankou a Růžičkovi jeho střela propadla za záda.

V prodloužení byli aktivnější hosté, jenže z optické převahy si nevytvořili žádnou šanci, a tak málem v poslední minutě rozhodl Ovčačík. V dobré pozici ale hledal ještě lépe postaveného Burgera. V rozstřelu uspěli v první sérii Šedivý i Bartek, pak už jen Burger v třetí sadě a rozhodl o druhé výhře Vítkovic. "V nájezdech máme celou sezonu tři vyrovnané exekutory a byli jsme znovu šťastnější," radoval se kouč Vítkovic Zdeněk Moták. Čtvrtý zápas se v Ostravě hraje v úterý od 17:40.

Liberec hrál chytře, Budějovice působily zaskočeně

Liberec v porovnání s minulým utkáním trochu pozměnil skladbu útočných formací. Severočechům chyběli Bulíř a Klimenta, kteří páteční duel nedokončili kvůli zraněním. Jihočechům zase chyběl potrestaný obránce Vydarený. Místo něho do zadních řad naskočil Kolarz.

České Budějovice - Liberec 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávka: 35. Vantuch (Špaček). Rozhodčí: Husička, Jeřábek - Gebaurer, Lederer. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 5358. Stav série: 1:2.

České Budějovice působily prakticky celý zápas hodně nervózním dojmem. "Byl to totiž úporný zápas. Čekali jsme, že se Liberec bude snažit uhrát tady aspoň jedno utkání a to se mu podařilo hned v prvním zápase. Nebyli jsme tak živí. Jinak hráčům nelze vytknout nic za bojovnost, až do konce se snažili to tam dotlačit," litoval trenér Jihočechů František Výborný.

V úvodních dvou třetinách sice měli jeho svěřenci pětkrát výhodu početní převahy, ale vytvořily si v nich prakticky jen dvě větší příležitosti. Nejprve ve 27. minutě Langhammer trefil tyč. V další početní výhodě se puk dostal ke Kašpaříkovi, jenž stál sám před Pincem, ale libereckého brankáře nedokázal překonat.

České Budějovice - Bílí Tygři Liberec. Fanoušci Liberce se radují z gólu

V tu chvíli už hosté vedli. Ve 35. minutě se po vhazování nejlépe zorientoval Špaček, přesně načasoval přihrávku na Vantucha, jenž snadno skóroval. Zaznamenal tak v sérii už třetí gól. "Myslím, že jsme viděli typické utkání play off. Bojovalo se o každý centimetr ledu, byl to zápas plný osobních soubojů. Nám se podařilo eliminovat budějovický tlak před naší brankou, který nám dělal problémy v minulém zápase doma. Vstřelili jsme jednu branku a jsme rádi, že se nám na ni podařilo vyhrát," těšilo libereckého kouče Filipa Pešána.

Ani ve třetí třetině si České Budějovic nevěděly s chytře hrajícím Libercem rady. V 53. minutě sice vystihl chybnou rozehrávku hostujících obránců Červený, ale on ani jeho spoluhráči Pince nepřekonali.  Další duel je na programu v Českých Budějovicích v úterý.