Vítková s Moravcem propadli v závodě dvojic na střelnici. Selhala i smíšená štafeta

14:20aktualizováno  19:29
Kontiolahti - Smíšené závody českým biatlonistům na Světovém poháru v Kontiolahti nevyšly. Naděje mixu pohřbila na prvním úseku E va Puskarčíková, která musela na tři trestná kola, a Češi se pak z posledního místa posunuli na konečné čtrnácté. Ještě o čtyři příčky horší byli Veronika Vítková s Ondřejem Moravcem v závodu dvojic, ti museli na trestné kolo každý jednou po položce vleže.

Veronika Vítková i Ondřej Moravec se trápili ve střelbě. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Vítková si udržela olympijskou formu. Ve sprintu ve Finsku skončila šestá

Pro Puskarčíkovou dnes byla černou můrou stojka.

„Přijelo nás hrozně moc, byly jsme v chumlu, špatně nastoupily (na koberec) a musely se posouvat jinam. Rozhodčí nám neřekli, kam máme jít,“ popsala situaci, po níž nechala i po dobíjení tři terče.

Ruský biatlonista Anton Šipulin.
XXIII. zimní olympijské hry: biatlon, štafeta 4x7,5 km muži. Michal Krčmář z ČR.

„Omlouvám se všem, odpálila jsem to hned na prvním úseku,“ dodala v slzách.

Výsledky:

Sprint smíšených dvojic:

1. Chevalierová, Guigonnat (Fr.) 33:29,1 (0 trestných kol + 6 dobíjení), 2. Hauserová, Eberhard (Rak.) -2,4 (0+7), 3. Olsbuová, J.T. Bö (Nor.) -4,4 (1+11), 4. Varvynecová, Tyščenko (Ukr.) -10,8 (0+5), 5. Jurlovová-Perchtová, Šipulin (Rus.) -16,1 (0+8), 6. Sanfilippová, Bormolini (It.) -21,5 (0+9), ...18. Vítková, Moravec -2:50,4 (2+13).

Smíšená štafeta:

1. Itálie (Wiererová, Vittozziová, Windisch, Hofer) 1:15:08,3 (1+13), 2. Ukrajina (Merkušinová, Vita Semerenková, Pryma, Pidručnyj) -1,5 (0+3), 3. Norsko (Solemdalová, Eckhoffová, L'Abee-Lund, T. Bö) -9,1 (0+9), 4. Rusko -16,9 (0+7), 5. Francie -1:02,2 (2+6), 6. Švédsko -1:28,3 (1+13), ...14. Česko (Puskarčíková, Jislová, Krčmář, Václavík) -4:10,0 (4+8).

Jessice Jislové předávala s odstupem více než dvou minut na poslední příčce. Jislová i Michal Krčmář naopak měli střelecký den a vylepšovali postavení, Adam Václavík na závěr obkroužil trestné kolo jednou a doběhl čtrnáctý. Vyhráli Italové, když finiš čtyř závodníků zvládl nejlépe Lukas Hofer.

Italská smíšená štafeta získala rovněž malý křišťálový glóbus, v předchozím závodu v listopadu v Östersundu byli Italové druzí. Češi tam skončili jen o příčku lépe než dnes, tehdy ve složení Puskarčíková, Vítková, Moravec a Krčmář.

Vítková s Moravcem dnes absolvovali závod dvojic a také neuspěli. Nepřesně stříleli a celkem třináctkrát dobíjeli. Po ležce museli oba na trestné kolo a v cíli měli téměř tříminutovou ztrátu na vítězné Francouze Anais Chevalierovou a Antonina Guigonnata. Na startu bylo 26 dvojic, mix absolvovalo 23 štafet.

Ve smíšené štafetě se právě v Kontiolahti Češi před třemi lety stali mistry světa, tehdy si pro zlato doběhli Vítková, Gabriela Koukalová, Michal Šlesingr a Moravec. V rámci SP pak byli čeští biatlonisté na stupních vítězů v mixu naposledy v listopadu 2015.