Vítková je třetí. Druhé stupně vítězů v sezoně získala díky fantastickému finiši

15:15
ruhpolding - Veronika Vítková se podruhé v této sezoně propracovala na stupně vítězů. V závodu s hromadným startem v německém Ruhpoldingu porazila v cíli o 0,6 sekundy Kanaďanku Rosannu Crawfordovou a po třetím místu ze sprintu z Oberhofu je opět mezi nejlepší trojkou. Po sprintu v cílové rovince vyhrála Finka Kaisa Mäkäräinenová před Němkou Laurou Dahlmeierovou.

Veronika Vítková foto: Český biatlon - Petr SlavíkReuters

Šlesingr dojel po bezchybné střelbě osmý, Krčmář skončil šestnáctý

Při úvodní položce vleže Vítková netrefila poslední ránu a byla průběžně čtrnáctá.

Čistou druhou střelbou se posunula na sedmé místo a po třetí položce byla navzdory další chybě šestá. Na čelo stále ztrácela méně než půl minuty.

Závěrečnou položku vyčistila a díky chybám většiny závodnic z vedoucí skupiny se posunula na druhé místo se šestnáctisekundovou ztrátou na vedoucí Crawfordovou.

Veronika Vítková během sprintu v Oberhofu.
Veronika Vítková v cíli.

V nejtěžším stoupání ale neodolala útoku Mäkäräinenové s Dahlmeierovou a na Kanaďanku ztrácela už bezmála dvacet sekund.

Ve druhé polovině závěrečného kola však zabojovala, Finka a Němka už se jí nevzdalovaly a všechny tři se přibližovaly ke Crawfordové.

Na začátku cílové rovinky už byla Vítková s Crawfordovou v kontaktu a na posledních metrech se přes ni přehnala.

Výsledky:

1. Mäkäräinenová (Fin.) 34:05,6 (2), 2. Dahlmeierová (Něm.) -0,8 (2), 3. Vítková -4,6 (2), 4. Crawfordová (Kan.) -5,2 (0), 5. Herrmannová (Něm.) -16,7 (4), 6. Domračevová (Běl.) -23,7 (3), 7. Vittozziová (It.) -25,8 (2), 8. S. Gasparinová (Švýc.) -31,7 (2), 9. Chevalierová (Fr.) -42,8 (1), 10. Vita Semerenková (Ukr.) -45,7 (2), ...30. Puskarčíková -3:49,9 (5).

Průběžné pořadí SP (po 12 z 22 závodů):

1. Mäkäräinenová 489, 2. Kuzminová (SR) 470, 3. Wiererová (It.) 399, 4. Braisazová (Fr.) 376, 5. Herrmannová 342, 6. Dahlmeierová 336, 7. Vítková 332, ...28. Puskarčíková 147, 66. Jislová 18, 76. Zvařičová 9, 78. Davidová 6.

„Na Rosannu jsem si věřila, ač to pak už nevypadalo, že ji dojedu. Ona ale hodně tuhla, tak jsem to ještě v cílové rovince zkusila,“ řekla Vítková České televizi.

Dramatický průběh závěrečného kola prožíval i trenér ženského týmu Zdeněk Vítek. „Už jsem skoro nevěřil, ale zvládla to,“ ocenil svou svěřenkyni.

Vítková se koncentrovala hlavně na závěrečnou střelbu. „Věděla jsem, že se tam dá posunout dopředu,“ poznamenala.

Excelentní běžkyně Mäkäräinenová a Dahlmeierová na ni ale ztrácely jen pár sekund. „Poslední kolo jely obě výborně,“ uznala Vítková.

I když v průběhu závodu se s Mäkäräinenovou dokázala držet, její nástup v závěrečném kole nezachytila.

„V poslední kole už jsem toho měla plný zuby. Jsem strašně ráda, že to takhle vyšlo a že forma stoupá,“ dodala.

O vítězství o necelých pět sekund dříve bojovaly Mäkäräinenová s Dahlmeierovou. O osm desetin sekundy vyhrála Finka, která tak zaznamenala první triumf v aktuální sezoně SP.

Navíc se dostala do čela průběžného pořadí seriálu před slovenskou reprezentantku Anastasii Kuzminovou, která byla se šesti chybami až třiadvacátá.

Na poslední chvíli se dostala do hromadného závodu další česká reprezentantka Eva Puskarčíková, která s pěti chybami uzavírala třicetičlenné závodní pole.