Vítková byla před poslední střelbou třetí, nakonec skončila až sedmá

12:15aktualizováno  14:04
PCHJONGČCHANG - Veronika Vítková medailovou pozici ze sprintu ve stíhacím závodě biatlonistek na 10 kilometrů neobhájila. Kvůli dvěma omylům na poslední střelbě a celkem třem chybám na střelnici skončila sedmá. Stejně jako v sobotu vyhrála Němka Laura Dahlmeierová, druhé místo vybojovala ve finiši Slovenka Anastasia Kuzminová před Francouzkou Anais Bescondovou.

Veronika Vítková si naději na další medaili odstřelila na poslední střelbě. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Krčmářův stříbrný sprint vidělo na České televizi 1,18 milionu lidí

Ještě před poslední čtvrtou střeleckou položkou přitom figurovala devětadvacetiletá Češka na třetí příčce, ale po dvou chybách ztratila naději na další medaili.

„Je z toho sedmé místo, ale můžu být spokojená. Je to umístění do desítky,“ řekla Vítková. „Nemůžu být nespokojená a další závody máme před sebou, tak uvidíme.“

Další česká reprezentantka Jessica Jislová udržela na desetikilometrové trati 23. místo, z něhož do stíhačky vybíhala.

Veronika Vítková.

„Jsem spokojená, ale mohlo to být o dvě příčky lepší. Finiš jsem takticky nezvládla. Jak je cíl z kopce, takže jakmile se někdo za vámi schová, tak nemáte ve finiši šanci. To byla trochu chyba,“ řekla Jislová.

Markéta Davidová se propadla z 15. na 25. příčku a Eva Puskarčíková si naopak polepšila ze 43. na 32. pozici.

Ženy - stíhací závod:

1. Dahlmeierová (Něm.) 30:53,3 (1), 2. Kuzminová (SR) -29,4 (4), 3. Bescondová (Fr.) -29,6 (1), 4. Olsbuová (Nor.) -1:07,3 (4), 5. Öbergová (Švéd.) -1:08,9 (3), 6. Herrmannová (Něm.) -1:19,4 (2), 7. Vítková -1:37,3 (3), 8. Häcklová (Švýc.) -1:41,5 (3), 9. Eckhoffová (Nor.) -1:47,8 (5), 10. Brörssonová (Švéd.) -1:54,5 (1), ...23. Jislová -2:49,0 (3), 25. Davidová -2:54,5 (6), 32. Puskarčíková -3:18,5 (3).

Vítková v sobotu získala první velkou individuální medaili a ve stíhačce dlouho živila naději na další. Do závodu vyrazila z třetího místa a po první bezchybné střelecké položce si o jednu příčku polepšila.

Při druhé střelbě vleže v poryvech větru sice jednou chybovala a propadla se na průběžnou pátou pozici, ale čistá úvodní „stojka“ ji vrátila do boje o cenný kov.

Na trati se Vítkové tentokrát běžecky tolik nedařilo, přesto ještě před poslední položkou vestoje držela třetí místo. Pak však udělala dvě chyby.

„Snažila jsem se ty rány střílet na jistotu, ani mi nepřišlo, že by to měla být nějak rychlá položka. Ale bohužel, vypadly ven a musela jsem na dvě trestná kola,“ řekla Vítková k poslední střelecké položce.

Dahlmeierová jako první v historii ovládla i stíhačku

Nejrychlejší stíhací jízdu předvedla Kuzminová, která se z třináctého místa posunula po polovině závodu do čela před Dahlmeierovou. Poté ale na střelnici chybovala a nechala si Němku znovu odjet.

Dahlmeierová zvládla dvě položky vestoje bez chyby a jako první biatlonistka v historii získala na jedné olympiádě zlato ze sprintu i následné stíhačky.

Dosud se to podařilo pouze norské legendě Ole Einaru Björndalenovi v Salt Lake City 2002.

Laura Dahlmeierová finišuje.

Do her v Koreji přitom Dahlmeierová na kontě žádný cenný kov pod pěti kruhy neměla. Zároveň potvrdila německou nadvládu v Pchjongčchangu, nedělnímu sprintu totiž kraloval její krajan Arnd Peiffer.

„Byl to opravdu strašně těžký závod, neskutečně! Sotva mi teď roztávají prsty, měla jsem strašné bolesti, horší než v závodě předtím,“ řekla po závodě v desetistupňovém mrazu první dvojnásobná vítězka těchto her.

„Ale jinak je to skvělý pocit. Přitom jsem se před závodem i během něj cítila unaveně. Jen jsem se snažila zůstat soustředěná a dopadlo to,“ dodala Dahlmeierová.

Slovenka s ruskými kořeny Kuzminová ve finiši udržela o dvě desetiny druhé místo před Bescondovou a má čtvrtou olympijskou medaili. Třetí Francouzka naopak získala první cenný kov pod pěti kruhy.