Vítězná přestřelka. Čeští mladící jsou ve finále ME

17:35aktualizováno  21:40
Mogoşoaia/Praha - Poprvé v historii si zahrají čeští fotbalisté do devatenácti let finále evropského šampionátu. Po vítězství 4:2 nad Srbskem, když pět branek padlo v první půlhodině zápasu, ve finále vyzvou svěřenci Jaroslava Hřebíka Španělsko, které ve druhém semifinále smetlo Irsko 5:0. Závěrečný duel šampionátu se hraje v pondělí večer od 20:45 hodin.

Neporazitelnost české devatenáctky pokračuje i po čtvrtém vystoupení na evropském šampionátu v Rumunsku. "Hřebíkovy děti" po domácím výběru, Irsku a Řecku zdolaly v semifinálovém souboji houževnaté Srby 4:2. V duelu, který rozhodně nebyl pro slabší povahy.

Po dvou úvodních šancích Srbů nečekaně udeřilo na druhé straně - Kalas předvedl, že londýnská Chelsea moc dobře věděla, proč jej loni koupila z Olomouce, párádní kolmicí vyslal do sóla Přikryla a ten nedal Peričovi v srbské brance šanci - 1:0. Fanoušci poté čekali na další gól sice deset minut, trefa agilního stopera Kalase po závaru v pokutovém území Srbska ale rozjela nevídaný brankostroj.

Srbští mladíci se na několik minut totálně sesypali a čelili jednomu čekému brejku za druhým. Ten v 18. minutě zastavili až penaltovým faulem a Jeleček poslal Čechy do vedení 3:0. V tu chvíli by drama čekal asi málokdo. Jihoevropané si nevěděli rady s vysunutým českým presingem a Periče se valil útok za útokem.

Česko - Srbsko (Kalas slaví gól).

Jenže další gól tlak nepřinesl a tak přišel trest. Despotovič vystartoval na skvělou kolmici z hlouby pole, pláchnul Kalasovi a ve 23. minutě halfvolejem zavěsil - 3:1. A karty se okamžitě obrátily. Češi znervózněli a o minutu později musel ochránit Koubek před dalším gólem svůj tým parádním reflexem proti hlavičce Čaušiče.

Přesto se Srbové snížení na rozdíl jedné branky dočkali a prsty v tom měl opět Despotovič, který zakončil další rychlý kontr svých spoluhráčů. K české úlevě se hra poté zklidnila a tak mohl kouč Hřebík vyprovodit své svěřence do kabin s úsměvem.

"Úvod byl naprosto skvělý, všechny tři góly jsme dali po situacích, které jsme v tréninku nacvičovali a učili se je i u videa. Pak ale nastalo uspokojení, což se stává. Klíčové pro další vývoj zápasu bylo, že po druhé brance soupeře jsme sami dokázali zklidnit hru. Většinou totiž týmy, které rychle přijdou o třígólový náskok, zápas prohrají," řekl Hřebík.

Radost českých fotbalistů do devatenácti let.

Druhý poločas již tak strhující tempo jako první nenabídnul. Srbové sice toužili po vyrovnání, koncentrovaná a hlavně aktivní obranná hra českého výběru ale Lukiče a spol. do žádné výrazné šance za 45 minut nepustila. Naopak, gólově mohlo udeřit na druhé straně, především dvě krásné rány zpoza vápna Jánoše gólmana Periče řádně vystrašily.

K postupové pojistce v podobě čtvrté branky tak došlo až krátce po začátku nastavení. Špatného výkopu Periče využili Přikryl, který se protáhl kolem jediného beka soupeře do vápna a předložil míč před prázdnou branku střídajícímu Skalákovi, který neměl problém zavěsit.  Čeští mladíci si tak poprvé v historii užijí podobné pocity jako jejich starší předchůdci z jedenadvacítky či seniorské reprezentace a v pondělí od 20:45 hodin si zahrají o evropský titul.

Soupeřem jim Španělsko, které ve večerním druhém semifinále smetlo Irsko vysoko 5:0. "Hráčům řeknu, aby si utkání užili, protože finále mistrovství Evropy už nemusí nikdy v životě hrát, byť jim to nepřeji. Znovu jim zopakuji, že musí hrát svoji hru, náš systém, který přináší výsledky a úspěchy," zakončil Hřebík.

Semifinále mistrovství Evropy fotbalistů do 19 let v Rumunsku

Česká republika - Srbsko 4:2 (3:2)
Branky: 6. Přikryl, 16. Kalas, 19. Jeleček z pen., 90.+1 Skalák - 23. a 28. Despotovič. Rozhodčí: Kuchin (Kaz.).

Sestava ČR: Koubek - Hála, Kalas, Brabec, Jeleček - Kadeřábek (90.+3 Fantiš), Jánoš, Lácha (49. Skalák), Polom, Krejčí - Přikryl (90.+4 Jugas). Trenér: Hřebík.

Španělsko - Irsko 5:0 (2:0)
Branky: 79. a 90.+1 z pen. Morata, 27. Deulofeu, 40. Sarabia, 46. Juanmi.