Sevilla přetlačila Dněpropetrovsk a obhájila titul v Evropské lize

22:50aktualizováno  23:31
VARŠAVA - Vítěz fotbalové Evropské ligy je stejný jako minulý rok. Sevilla obhájila triumf z loňska, když v atraktivním finále porazila Dněpropetrovsk 3:2. Čeští hráči Jan Laštůvka a Ondřej Mazuch, kteří se v dresu poraženého týmu na hřiště nedostali, se tak významného triumfu nedočkali.

Fotbalisté Sevilly vyhráli Evropskou ligu již počtvrté. foto: Reuters

Brankář Laštůvka byl na lavičce náhradníků a obránce Mazuch nemohl nastoupit kvůli zranění. Co jako nepřímí aktéři viděli?

Především překvapivý úvod, protože vedení se už v sedmé minutě ujal Dněpropetrovsk. Ukrajinskému týmu se vydařil protiútok - Kalinič prodloužil dlouhý nákop na Matheuse a ten z pravé strany vrátil na svého parťáka. Kalinič následně hlavou zblízka otevřel skóre.

Převahu pak získala Sevilla, která se však těžko prosazovala přes pozornou obranu soupeře. Ale nakonec stejně - během pouhých tří minut - skóre otočila.

Nejdřív ve 28. minutě rozehrála nakrátko rohový kop, následoval centr do pokutového území a tam se míč odrazil ke Krychowiakovi. Polský záložník tvrdě vystřelil a gólman Bojko se po míči natahoval marně - 1:1.

Stephane Mbia (vlevo) vs. Valerij Fedorčuk.
Unai Emery - trenér fotbalistů Sevilly.

Tři minuty nato už Sevilla vedla. Útočník Bacca se dostal k Reyesově výborné přihrávce za obranu, obešel brankáře Bojka a nakonec mohl střílet do prázdné brány. Krásná akce!

Těsně před přestávkou sice vyrovnal kapitán ukrajinského mužstva Rotan, ale ve druhém poločase rozhodl Bacca. „Vitolo“ Machín poslal přihrávku za obranu a Bacca se tváří v tvář brankáři Bojkovi podruhé nemýlil.

Před koncem do průběhu finále promluvily nefotbalové starosti. Záložník Matheus zkolaboval a hřiště opustil na nosítkách, aniž by byl znám jeho zdravotní stav. Dněpropetrovsk už v té době nemohl střídat, a tak dohrával v deseti.

Možná i díky této početní výhodě si Sevilla vedení pohlídala a po závěrečném hvizdu si hráči španělského týmu začali užívat vítěznou radost.

„Zasloužili jsme si vyhrát a teď si to musíme užít. Všichni pracovali velmi dobře, ale dalo nám to hodně zabrat,“ citoval web UEFA.com kouče Emeryho.

„Dněpr ukázal, že je velmi silným celkem, ale my jsme chtěli další titul a šli jsme si za ním,“ přidal obránce či záložník Aleix Vidal.

Dněpr Dněpropetrovsk - FC Sevilla 2:3 (2:2)

Branky: 7. Kalinič, 44. Rotan - 31. a 73. Bacca, 28. Krychowiak. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Kankava, Kalinič, Bezus, Rotan, Léo Matos - Krychowiak, Carrico, Bacca. Diváci: 56.000.

Dněpropetrovsk: Bojko - Fedeckij, Douglas, Čeberjačko, Léo Matos - Kankava (85. Šachov), Fedorčuk (68. Bezus) - Matheus, Rotan, Konopljanka - Kalinič (78. Selezňov). Trenér: Emery.

Sevilla: Rico - A. Vidal, Carrico, Kolodziejczak, Trémoulinas - Mbia, Krychowiak - Reyes (58. Coke), Banega (89. Iborra), Vitolo - Bacca (82. Gameiro). Trenér: Markevič.