Vítězem VC Ruska je poprvé v kariéře Fin Bottas. Druhý Vettel zvýšil náskok v čele pořadí

15:40
SOČI - Velkou cenu Ruska formule 1 vyhrál Valtteri Bottas z Mercedesu a zaznamenal první triumf v kariéře. Druhé místo na okruhu v Soči obsadil Sebastian Vettel z Ferrari, který tak zvýšil náskok v čele průběžného pořadí mistrovství světa před dnes čtvrtým Lewisem Hamiltonem na třináct bodů. Třetí byl Kimi Räikkönen z Ferrari.

Valtteri Bottas se raduje ze svého prvního triumfu. foto: Reuters

Ferrari zcela ovládlo kvalifikaci na VC Ruska. Vyhrál Vettel před Räikkönenem

Bottasovi skvěle vyšel start, jenž byl odložen kvůli poruše mclarenu Fernanda Alonsa. Zatímco španělský pilot musel odstoupit, závod byl zkrácen z 53 na 52 kol.

Sedmadvacetiletý Fin se nenechal rozhodit a na dlouhém rovném úseku před první ostrou zatáčkou se posunul do čela, když předjel oba monoposty stáje Ferrari, jež obsadila první řadu na startovním roštu poprvé od roku 2008.

VC Ruska:

1. Bottas (Fin./Mercedes) 1:28:08,743 (prům. rychlost 206,860 km/h), 2. Vettel (Něm./Ferrari) -0,617, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -11,000, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -36,320, 5. Verstappen (Niz./Red Bull) -1:00,416, 6. Pérez (Mex./Force India) -1:26,788, 7. Ocon (Fr./Force India) -1:35,004, 8. Hülkenberg (Něm./Renault) -1:36,188, 9. Massa (Braz./Williams), 10. Sainz (Šp./Toro Rosso) oba -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 20 závodů):

1. Vettel 86 b., 2. Hamilton 73, 3. Bottas 63, 4. Räikkönen 49, 5. Verstappen 35, 6. Ricciardo (Austr./Red Bull) 22, 7. Pérez 22, 8. Massa 18, 9. Sainz 11, 10. Ocon 9.

Pohár konstruktérů:

1. Mercedes 136, 2. Ferrari 135, 3. Red Bull 57, 4. Force India 31, 5. Williams 18, 6. Toro Rosso 13, 7. Haas 8, 8. Renault 6.

Na trať ještě v prvním kole po kolizi Romaina Grosjeana z Haasu a Jolyona Palmera z Renaultu vyjel safety car, ale průběh to neovlivnilo, protože v Soči se dlouho příliš nezávodilo.

Oživení přinesly až výměny pneumatik, ke které se jako první z vedoucích jezdců odhodlal ve 27. kole Bottas a na trať se vrátil za Vettelem, Räikkönenem a Hamiltonem.

Strategie nakonec Mercedesu vyšla, protože všichni tři postupně zajeli do boxů, i když Vettel výměnu gum dlouho oddaloval a snažil se zvýšit náskok na prvním místě.

Čtyřnásobný mistra světa nakonec zamířil do depa ve 34. kole a Bottas se vrátil na první místo s pětisekundovým náskokem před německým jezdcem.

Vettel poté dokázal postupně snížit ztrátu až na jedinou sekundu, ale k dramatickému souboji s Bottasem v posledním kole nakonec nedošlo. Postaral se o to o kolo zpět jedoucí Felipe Massa z Williamsu, kvůli kterému musel pilot Ferrari výrazně zpomalit.

Bottas si tak v 81. závodě v kariéře dojel pro první triumf v kariéře. Jeho nejlepším dosavadním výsledkem byla dvě druhá místa z roku 2014. Další Velká cena je na programu za dva týdny v Barceloně.

Nejlepší jezdci slaví: Lewis Hamilton (uprostřed), Nico Rosberg (zády) a...