Plzeň získala Superpohár, mistr zlomil Liberec dvěma trefami v první půli

21:05aktualizováno  22:09
PLZEŇ - Stadion ve Štruncových sadech opět propadl do euforie. Plzeňští fotbalisté zahájili novou sezonu ziskem Superpoháru, když doma porazili Liberec 2:1. Vítězství gólovými hlavičkami zařídili Tomáš Hořava a Daniel Kolář, za poražené snižoval Lukáš Bartošák.

Fotbalisté Plzně získali Supepohár. Ve finále zdolali Liberec 2:1. foto: Petr EretMAFRA

Limberský, Kolář a spol. zvedli nad hlavu další pohár přesně po 49 dnech. Před měsícem a půl slavili na domácím stadionu po posledním ligovém kole zisk mistrovského titulu, teď odstartovali nový ročník jiným triumfem.

Hlasy trenérů

Miroslav Koubek (Plzeň): „Pro nás byly důležité dvě věci. Jednak vyhrát, abychom měli dobrou psychickou polohu, a podat dobrý výkon, abychom měli tu polohu ještě lepší. Podařilo se nám obojí. Byť to skončilo 2:1, bylo to méně vyrovnané, než ukazuje výsledek. Měli jsme hodně šancí, mohli jsme dát pět šest gólů. Věděli jsme, že Liberec má rychlé hráče, nebylo lehké je chytat, ale tolik situací jsme soupeři dotáhnout do konce nedovolili. Utkání jsme měli přivést do vítězného konce trošku jistěji, to je náš dlouhodobý deficit.“

Jindřich Trpišovský (Liberec): "Jsem zklamaný z prvního poločasu. Stalo se přesně to, co jsme si s klukama říkali, že bude důležité - abychom nenastoupili s přehnaným respektem a nenechali Plzeň hrát. Dostali jsme se jednoduše pod tlak, ztráceli jsme spoustu míčů. Hlavně jsme neubránili vzdušný prostor, dostali jsme dva góly hlavou. Při prvním jsme na první tyči nechali prázdného hráče, poté byl zase Kolář úplně sám ve vápně. V druhém poločase jsme se zlepšili, dali jsme branku. Hráli jsme agresivněji, drželi jsme se víc na míči. Samozřejmě z toho rezultovaly brejky Plzně a některé šance jsme se štěstím přežili. Utkání nám ukázalo, v čem se musíme zlepšit, že musíme pracovat, ale že potenciál máme.“

Superpohár v Česku zahájil fotbalovou sezonu už pošesté. Jde o zápas ligového šampiona proti aktuálnímu vítězi domácího poháru.

Plzeň před solidně zaplněným stadionem ve Štruncových sadech (8 116 je rekord Superpoháru) nastoupila v takřka „mistrovské“ sestavě. Z nových hráčů se dostal do základní sestavy jen pravý záložník Kopic, jenž v létě přestoupil z Jablonce.

A předvedl se solidně. Už v šesté minutě trefil tyč a po půlhodině hry odcentroval z pravé strany do pokutového území, kde nabíhající Kolář rybičkou vstřelil gól.

Plzeň v tu chvíli vedla už o dva góly, protože ve 26. minutě se rovněž hlavou prosadil Hořava. Využil Kovaříkův centr z rohového kopu.

Svěřenci trenéra Koubka, kteří za týden v sobotu zahájí ligu proti Slavii a následně začnou i boj o postup do Ligy mistrů, byli celý zápas lepší.

Dobře kombinovali, dostávali se do šancí a jejich hra měla myšlenku. Bylo znát, že tým už spolu hraje dlouho a hráči jsou na sebe zvyklí.

To Liberec, který čeká boj o postup do Evropské ligy, udělal přes léto změn přece jen víc. Nový trenér Trpišovský poslal do základní sestavy hned tři posily - obránce Švejdíka a záložníky Folprechta s Bartošákem.

Severočeské mužstvo v prvním poločase trochu tápalo. Chyby v obraně, hrubky při rozehrávce, minimum útočných výpadů. Větší příležitost si vypracoval jen Delarge, jenž běžel sám na Kozáčika, dokonce ho i obešel, ale pak vystřelil slabě vedle levé tyče.

Daniel Kolář se raduje ze vstřelené branky.
Fotbalisté Plzně oslavují vstřelenou branku v utkání proti Liberci.

Ve druhém poločase se však Liberec výrazně zlepšil a dokonce utkání zdramatizoval. Přežil šance Koláře, Kovaříka či Kopice a naopak se radoval po rychlém protiútoku ze snížení na 1:2. To když si Bartošák naběhl na Šuralovu přihrávku a v pádu přesně zakončil.

Krátce nato dokonce mohl vyrovnat Šural, ale jeho střela proletěla kousek vedle.

Plzeň vzala varování vážně a ve zbytku zápasu už soupeře do velkých šancí nepouštěla. Definitivně rozhodnout mohl střídající Petržela, ale v dobré pozici přestřelil bránu.

Plzeň proměnila pátou účast v Superpoháru ve druhé vítězství. Liberec trofej ani napodruhé nezískal.

Zápas o český fotbalový Superpohár

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 2:1 (2:0)

Branky: 26. Hořava, 32. Kolář - 52. Bartošák. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Kordula - Ardeleánu, M. Paták. ŽK: Hubník - Pokorný, Švejdík. Diváci: 8116.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic (67. Petržela), D. Kolář (90. Vaněk), Kovařík - Holenda (66. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.

Liberec: Hroššo - Mudra (82. Coufal), Švejdík, Pokorný, Fleišman - Pavelka, Folprecht - Delarge, Šural, Bartošák (87. Hadaščok) - Bakoš (77. Sus). Trenér: Trpišovský.