9:47aktualizováno  3. ledna 1:38
PITTSBURGH - Hokejisté Washingtonu zvítězili v utkání NHL pod širým nebem na ledě Pittsburghu 3:1. Pátý venkovní zápas v historii zámořské soutěže, který na stadionu Heinz Field pro americký fotbal provázel déšť, sledovalo v hledišti 68.111 diváků.

Winter Classic 2011: Wáshington a Ovečkin. foto: ČTK

NEPŘEHLÉDNĚTE

Hvězdou sobotního večera se stal útočník Capitals Eric Fehr, který duel rozhodl dvěma góly. Po bezbrankové první třetině se v 23. minutě ujali vedení 1:0 domácí zásluhou Jevgenije Malkina. Brankář hostů Semjon Varlamov, který chytal po zranění stehna Michala Neuvirtha už třetí zápas za sebou, byl ale jinak bezchybný a zneškodnil 32 z 33 střel.

O vyrovnání skóre se postaral v 27. minutě v přesilové hře Mike Knuble, v 35. minutě pak šli Capitals po prvním gólu Fehra do vedení, které stejný hráč navýšil osm minut před koncem třetí třetiny. Z českých hokejistů zasáhl do hry pouze obránce Pittsburghu Zbyněk Michálek.

Kvůli předpovědi počasí byl začátek utkání už na Silvestra posunut o sedm hodin, déšť a vítr, jimž se organizátoři chtěli vyhnout, přesto zápas zkomplikovaly. Nikdo z aktérů si ale nestěžoval. "Byl to jeden z největších zážitků v mém životě," prohlásil kapitán Washingtonu Alexandr Ovečkin, který stejně jako jeho protějšek Sidney Crosby vyšel v utkání bodově naprázdno. "Je neuvěřitelné, že fotbalisté tohle zažívají v každém zápase. Chtěl bych venku hrát pořád," dodal Ovečkin.

Winter Classic 2011: Crosby a Ovečkin.

Pořadatelé věnovali zvýšenou pozornost kvalitě ledu. Viceprezident NHL pro hokejové operace Colin Campbell seděl při utkání hned vedle kluziště a při každé přestávce konzultoval situaci s rozhodčími i manažerem projektu Danem Craigem.

Dešťové kapky skrápěly hřiště po většinu zápasu, nejvíce pak na přelomu první a druhé třetiny. Nejhůř vypadal led podle zámořských novinářů v prvních deseti minutách třetí třetiny, kdy se místy tvořily kaluže a za pukem zůstávala na ledě viditelná stopa. V polovině poslední dvacetiminutovky si oba týmy netradičně ještě jednou vyměnily strany, aby v sílícím větru byly podmínky vyrovnané. "Nikdo si nestěžoval," poznamenal komisař NHL Gary Bettman.

Spíš než déšť a vítr vyděsil domácí fanoušky i hráče okamžik ze závěru druhé třetiny, kdy Crosbyho sestřelil ramenem David Steckel a kapitán Penguins odjížděl do kabin viditelně otřesený. V třetí třetině se však vrátil na led a zápas dohrál.

"Beru to jako velké privilegium, že jsem mohl v tomto utkání nastoupit. Už mnohem lépe chápu, proč jsou hráči amerického fotbalu každý týden tak napumpovaní energií. Vycházet na stadion z tunelu a hrát hokej před tolika lidmi byl fantastický zážitek, o kterém možná nikdo z nás ani nesnil," uvedl Crosby, který hrál zápas pod širým nebem už před třemi roky. Tehdy v Buffalu rozhodl utkání v nájezdech.

"Pro každého z nás to bylo víc než jen další zápas NHL," prohlásil trenér Washingtonu Bruce Boudreau. "Atmosférou, nasazením a vším okolo se utkání hodně blížilo finále Stanley Cupu. Radost hráčů, když dali gól, byla unikátní. Také jsme chtěli ukázat lidem, kteří hokej moc nesledují, jak skvělá a atraktivní podívaná to může být," dodal Boudreau.

Pittsburgh - Washington 1:3

Další venkovní zápas je v NHL na programu už 20. února, kdy Calgary přivítá na McMahon stadium Montreal. Na ledě by se tak mohli objevit hned čtyři čeští hokejisté - útočník Flames Aleš Kotalík a trojice Tomáš Plekanec, Roman Hamrlík a Jaroslav Špaček v dresu Canadiens.

V šesti zbývajících sobotních zápasech NHL o sobě dal z českých hráčů nejvíc vědět útočník Patrik Eliáš, jeho gól a asistence však nebyly New Jersey nic platné a Devils podlehli Carolině 3:6.

Ďáblové, kteří v minulém utkání zastavili sérii šesti porážek, ztratili zápas už v první třetině, kterou prohráli 1:4. Gólman Martin Brodeur vydržel v brance přesně osm minut, než ho potřetí překonal v přesilové hře Sergej Samsonov.

Devils tak potvrdili roli nejhoršího týmu celé NHL. Prohráli třináct z posledních šestnácti zápasů a podesáté za sebou na hřišti soupeře. "Udělali jsme zase krok zpátky. Měli jsme během zápasu pár světlých chvil, ale nedokázali jsme udržet nasazení po celých šedesát minut," uvedl útočník Travis Zajac.

Obránce Tomáš Kaberle pomohl dvěma asistencemi k výhře Toronta 5:1 na ledě Ottawy. Úspěšný debut v NHL prožil v brance Maple Leafs James Reimer, který zlikvidoval 32 z 33 střel a překonal ho až po 33 minutách za stavu 5:0 Sergej Gončar.

Tomáš Kaberle.

Divokou přestřelku si užili fanoušci v Buffalu, které udolalo Boston 7:6 po samostatných nájezdech. Domácí Sabres nejprve prohrávali 1:3 a 2:4, následně otočili skóre na 5:4, jenže v závěru zase museli dohánět ztrátu.

Vyrovnat na 6:6 se jim podařilo až 28 sekund před koncem třetí třetiny při power play. Góly padaly i v penaltovém rozstřelu, když se trefilo prvních pět střelců. Teprve šestý v pořadí Zdeno Chára neuspěl.

NHL:

Buffalo - Boston 7:6 po sam. nájezdech (3:4, 2:0, 1:2 - 0:0) Branky: 20., 27. a 60. Stafford, 3. a 38. Pominville, 14. Vanek, rozhodující nájezd Ennis - 2. Ference, 3. Seidenberg, 6. Marchand, 15. Chára, 44. Seguin, 48. Kampfer. Střely na branku: 35:40. Diváci: 18.690.

Ottawa - Toronto 1:5 (0:3, 1:2, 0:0) Branky: 34. Gončar - 13. a 16. Bozak, 2. MacArthur (T. Kaberle), 24. Boyce, 26. Schenn (T. Kaberle). Střely na branku: 33:21. Diváci: 20.027.

Edmonton - Calgary 1:2 (0:1, 1:1, 0:0) Branky: 31. Jones - 13. Jackman, 35. Giordano. Střely na branku: 17:30. Diváci: 16.839.

Tampa Bay - NY Rangers 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0) Branky: 14. Tyrell, 61. Thompson - 60. Gáborík. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.242.

Los Angeles - San Jose 0:1 (0:0, 0:1, 0:0) Branka: 39. Setoguchi. Střely na branku: 29:19. Diváci: 18.118.

Carolina - New Jersey 6:3 (4:1, 1:1, 1:1) Branky: 5. a 58. Skinner, 9. a 29. Samsonov, 2. T. Ruutu, 14. Dalpe - 17. Pelley, 21. Zajac (Eliáš), 43. Eliáš. Střely na branku: 25:28. Diváci: 16.107.

Pittsburgh - Washington 1:3 (0:0, 1:2, 0:1) Branky: 23. Malkin - 35. a 52. Fehr, 27. Knuble. Střely na branku: 33:32. Diváci. 68.111.