12:12
WASHINGTON - Jan Veselý se uvedl ve slavné NBA v prvním přípravném zápase za Washington sedmi body i efektní smečí. Teprve jednadvacetiletý basketbalista odehrál 22 minut, s týmem však podlehl Philadelphii 78:103.

Jan Veselý. foto: ČTK

Veselý se před svou premiérou na americké palubovce vyrovnával s nervozitou. Na hřišti na něm ale nebyla příliš znát a po energickém výkonu vstřelil sedm bodů a přidal tři doskoky, navíc předvedl i svou tradiční smečovou parádu, na niž fanoušci Washingtonu, soudě podle ohlasů na internetu, netrpělivě čekali.

"Určitě jsem rád, že jsem v prvním zápase mohl převést to, co umím asi nejlépe," řekl ČTK Veselý. Dodal, že byl se svým výkonem spokojený, ale že jej prohra "Čarodějů" mrzí.

"Bylo to přípravné utkání a snažíme se vlastně vypilovat chyby v obraně a útoku, to ještě zabere nějaký čas do prvního ligového zápasu. S vlastním výkonem jsem spokojený, ale prohráli jsme, škoda," podotkl Veselý, který se do NBA dostal jako šestý hráč letošního draftu a do zámoří přišel z Partizanu Bělehrad.

Veselý po opožděném startu do sezony vinou zdlouhavého jednání hráčů a majitelů klubů o nové kolektivní smlouvě nakonec dostal šanci na 22 a čtvrt minuty. Poprvé se na palubovku v domácím Verizon Center dostal na konci první čtvrtiny. Ve druhé pak střelou z dálky zaznamenal svůj první zámořský koš a připsal si dva body.

Fanoušci si na sociální síti Twitter jeho hru pochvalovali. Zvláště poté, co v poslední čtvrtině předvedl svůj charakteristický herní prvek, který mu v Evropě vynesl přezdívku "smečující ninja".

Alespoň pro tuto chvíli tak utichly pochybovačné hlasy, které se v zámoří ozvaly poté, co si Wizards Veselého v draftu vybrali. "Snažil jsem se hrát svoji hru, nesoustředit se na kritiku. Myslím, že se mi to dnes podařilo a doufám, že v tom budu pokračovat," řekl český basketbalista.

PSALI JSME:

V týmu je spojený a se všemi hráči si navzdory krátkému společnému času rozumí. Pochvaloval si, že jako vesměs mladý tým mají společné zájmy.

Starší spoluhráči mu zase pomáhají na hřišti i na tréninku. Naučili se i variantu jeho křestního jména. "Už jsem jim říkal, že se jmenuju Honza, takže mi říkají Honzo," řekl Veselý. Srandovně ale tu a tam někdo vyslovuje jeho příjmení. "Někdy slyším 'vízli'," prozradil.

Jako nováček v mužstvu ale musí občas něco "vytrpět". Před dvěma dny například zpíval s dalšími novými členy na společné večeři. "Jinak to ale není, že bychom museli dělat nějaké věci, je to spíš legrace," řekl Veselý.

Mimo trénink a hřiště zatím ve Washingtonu řeší bydlení. V pátek se nastěhoval do bytu, který mu poskytl klub, hledá si však něco vlastního.

Zatím proto ještě neví, kde stráví Vánoce. Ví jen to, že je bude trávit s přítelkyní, která za ním přijede už v úterý na druhý přípravný zápas do Filadelfie. "Těším se," řekl.

Washington Wizards draftovali Veselého do NBA v červnu. Po Jiřím Zídkovi a Jiřím Welschovi se stal třetím Čechem, kterému se podařilo proniknout do nejslavnější basketbalové ligy světa.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.