10:48
NEW YORK/PRAHA - Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části NHL si poprvé v historii zajistili hokejisté Vancouveru, kteří porazili Los Angeles 3:1. Před lídrem Východní konference Philadelphií mají Canucks náskok jedenácti bodů, který už Flyers v posledních pěti zápasech nemohou dohnat. Forma Vancouveru graduje právě před klíčovými boji v play off. V březnu dokázali Canucks vyhrát plných 13 zápasů, což se jim během jediného měsíce nikdy nepodařilo.

Boston - Toronto (smutek Kaberleho, radost hráčů Toronta). foto: Reuters

Tahoun týmu Daniel Sedin se navíc jako první hráč v sezoně dostal na hranici 100 kanadských bodů, v zápase proti Los Angeles si připsal branku a asistenci. Stejnou bilanci měl i český obránce Radek Martínek, jenž se trefil potřetí v sezoně a přispěl k vysoké výhře New Yorku Islanders 6:2 v městském derby proti Rangers.

Český zadák v 24. minutě dostal svůj tým do vedení 2:1, pouhých 33 sekund poté, co jeho spoluhráč Blake Comeau smazal jednobrankový náskok Rangers, který trefou v první třetině zařídil Václav Prospal. V 34. minutě pak tečoval Martínkovu střelu Jesse Joensuu a zvýšil na 3:1, za další minutu přidal čtvrtý gól P.A. Parenteau a bylo rozhodnuto.

BOSTON 3:4 SN. TORONTO

Rangers tak po středeční porážce 0:1 v Buffalu prohráli podruhé za sebou a lehce si komplikují postup do play off. Na osmém místě v tabulce Východní konference mají jen tříbodový náskok před Carolinou, která má zápas k dobru. Navíc se na rozdíl pěti bodů přiblížili hokejisté Toronta, kteří vyhráli 4:3 po nájezdech v Bostonu. Jeden gól Bruins vstřelil David Krejčí.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Boston - Toronto 3:4 po sam. náj. (0:1, 3:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 23. Marchand, 24. Krejčí, 29. Ference - 28. a 48. Lupul, 8. Schenn, rozh. nájezd Kadri. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.565.

NY Islanders - NY Rangers 6:2 (0:1, 4:0, 2:1)
Branky: 24. Comeau, 24. Martínek, 34. Joensuu (Martínek), 35. Parenteau, 49. Moulson, 55. Gillies - 15. Prospal, 20. Prust. Střely na branku: 33:27. Diváci: 16.250.

Philadelphia - Atlanta 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 51. Antropov. Střely na branku: 43:22. Diváci: 19.879.

Washington - Columbus 4:3 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 1:0)
Branky: 2. Carlson, 33. Knuble, 34. Arnott, 63. Chimera - 32. Vermette (Kubalík), 34. Tjutin (Kubalík), 55. Upshall. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 23 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87 procent. Střely na branku: 33:23. Diváci: 18.398.

Florida - Ottawa 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
Branky: 27. Řepík - 23. a 27. Greening, 6. Foligno, 35. Kuba. Střely na branku: 38:23. Diváci: 15.672.

Minnesota - Edmonton 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)
Branky: 8. Miettinen, 8. Židlický, 27. Staubitz, 34. Havlát - 40. Gilbert, 55. Omark. Střely na branku: 22:35. Diváci: 18.120.

Colorado - Nashville 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Branky: 54. Stastny (Hejduk), 59. Jones - 16. Wilson, 31. Tootoo (Erat), 53. Erat. Střely na branku: 29:34. Diváci: 13.239.

Vancouver - Los Angeles 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 36. D. Sedin, 40. Ehrhoff, 56. Kesler - 14. Clifford. Střely na branku: 35:19. Diváci: 18.860.

Tampa Bay - Pittsburgh 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky: 5. Downie, 11. St. Louis - 45. Rupp. Střely na branku: 24:37. Diváci: 20.126.

San Jose - Dallas 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)
Branky: 43. a 53. Marleau, 17. Boyle, 25. Couture, 39. Vlasic, 55. Eager. Střely na branku: 52:29. Diváci: 17.562.

"Člověk na to nesmí myslet. Jestli zpanikaříme, ocitneme se v problémech. Tenhle tým už několikrát dokázal, že umí zvládnout těžké zápasy. Teď nás čekají poslední čtyři a pořád máme všechno ve svých rukách," prohlásil útočník Rangers Ryan Callahan. Čtvrteční zápas ale naznačuje něco jiného. Rangers totiž předchozí čtyři vzájemné duely s Islanders v letošní sezoně vyhráli a v posledních třech vstřelili pokaždé nejméně šest gólů. Tentokrát to ale byli oni, kteří museli spolknout hořký debakl.

"Pro tohle není omluva. Soupeř dnes byl mnohem hladovější po úspěchu. Jsem velice zklamaný," litoval brankář Rangers Henrik Lundqvist, jenž byl po druhé čtyřgólové třetině vystřídán. Vedle Martínka zaznamenal ve čtvrtek gól a asistenci také útočník Martin Erat, jenž pomohl Nashvillu k důležitému vítězství 3:2 v Coloradu.

Predators se tak v tabulce Západní konference posunuli na šestou příčku a zvýšili na 7 bodů svůj náskok před devátým Dallasem, který prohrál v San Jose 0:6. Nashville navíc ztrácí už jen čtyři body na první místo v tabulce Centrální divize, které patří Detroitu. V sobotu může manko znovu umazat v přímém souboji s Red Wings na domácím ledě.

"Nesmíme přestat vyhrávat. Je neuvěřitelně vzrušující, jak je letošní sezona vyrovnaná. Bude to bitva až do konce, my se ale cítíme silní a připraveni," ujišťuje brankář Pekka Rinne, který zneškodnil 27 z 29 střel. Finský gólman dlouho držel čisté konto. Predators v první a druhé třetině vstřelili po jednom gólu a když v 53. minutě Erat zvýšil v přesilovce na 3:0, zdálo se být rozhodnuto.

Domácí se však nevzdali, snížil na rozdíl jediné branky a v poslední minutě tak bylo o drama postaráno. Vyrovnat se ale Coloradu už nepodařilo a Erat si tak připsal vítězný gól. Gólově se ve čtvrtek prosadili také spoluhráči z Minnesoty Marek Židlický a Martin Havlát. I díky jejich trefám zvítězili Wild nad Edmontonem 4:2 a přerušili sérii čtyř porážek na domácím ledě. Svou premiérovou trefu v letošní sezoně zaznamenal obránce Filip Kuba, který v 35. minutě pečetil vítězství Ottawy na ledě Floridy 4:1.

Jediný gól domácích vstřelil Michal Řepík. Skvělou premiéru v NHL prožil dvacetiletý útočník Tomáš Kubalík. Juniorský reprezentant a bývalý hráč Plzně se ve svém prvním zápase v dresu Columbusu blýskl dvěma gólovými přihrávkami a náladu mu mohl kazit jen fakt, že Blue Jackets nakonec podlehli Washingtonu 3:4 v prodloužení. Capitals, v jejichž brance odchytal celý zápas český gólman Michal Neuvirth, tak znovu posílili své šance na vítězství ve Východní konferenci.

Na první Philadelphii ztrácí už jediný bod, protože Flyers podlehli na domácím ledě 0:1 Atlantě. Neuvirth si sice připsal jen 20 úspěšných zákroků, trenér Bruce Boudreau ho ale po utkání chválil. "Všechny tři góly, které jsme dostali, bylo těžké chytit. Mnohem důležitější bylo, že nás Michal v závěru podržel. Předvedl několik důležitých zákroků, které nás nakonec dovedly k vítězství," uvedl Boudreau.