Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

17:02
Huy (Belgie) - Cyklista Roman Kreuziger dojel čtvrtý v závodu Valonský šíp a navázal na nedělní druhé místo z prestižní ardenské klasiky Amstel Gold Race. Bezmála dvousetkilometrový belgický závod WorldTour vyhrál Francouz Julian Alaphilippe před pětinásobným vítězem Alejandrem Valverdem ze Španělska.

Francouz Julian Alaphilippe slaví výhru na Valonském šípu. foto: Twitter Valonský šíp

Sedmatřicetiletý Valverde si podmanil předchozí čtyři ročníky závodu, letos se ale v závěrečném stoupání na Mur de Huy musel sklonit před nástupem francouzského jezdce stáje Quick-Step Floors. Alaphilippe, jenž přijel do cíle o čtyři sekundy dříve, vyhrál Valonský šíp jako první Francouz od triumfu Laurenta Jalaberta v roce 1997.

18.dubna 2018 v 16:35, příspěvek archivován: 18.dubna 2018 v 17:06

⏪ Relive the final climb of the Mur de Huy and the victory of @alafpolak ! ⏪ Revivez l'ascension finale du Mur de Huy et la victoire de Julian Alaphilippe ! #FlecheWallonne https://t.co/rsBpp50SD4

Přitom původně ani nevěděl, že po dvou baskických etapách letos přidal další vítězství. „Z rádia jsem nic neslyšel a myslel jsem si, že je před námi ještě Nibali,“ přiznal Alaphilippe.

Kreuziger se do posledních metrů držel v souboji o stupně vítězů, nakonec dojel čtvrtý za Belgičanem Jellem Vanendertem. Pro českého jezdce stáje Mitchelton-Scott to nicméně byl na Valonském šípu nejlepší výsledek, před čtyřmi lety skončil osmý.

„Kilometr před cílem jsem byl v perfektní pozici, držel jsem se za Alaphilippem, ale ten pak zrychlil a já se ho neudržel. Ale čtvrté místo je opravdu dobrý výsledek,“ uvedl český cyklista na týmovém facebooku.

Nyní Kreuzigera čeká další oblíbená klasika Lutych-Bastogne-Lutych, která je na programu v neděli. „Tenhle závod byl znamením dobré formy a nadějí pro neděli,“ dodal.

Cyklistický jednorázový závod Valonský šíp (WorldTour) - 198,5 km

1. Alaphilippe (Fr./Quick-Step Floors) 4:53:37, 2. Valverde (Šp./Movistar) -4, 3. Vanendert (Belg./Lotto Soudal), 4. KREUZIGER (ČR/Mitchelton-Scott), 5. Matthews (Austr./Sunweb), 6. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) všichni -6.