10:36
MIAMI - Můžete si myslet, že je to jen show. A možná budete mít pravdu. Přesto je Super Bowl po MS ve fotbale a olympijských hrách nejsledovanější sportovní událostí roku. A navíc rok, co rok nabízí téměř až kýčovité příběhy. Ne jinak tomu bylo letos, když se z premiérového vítězství radovali New Orleans Saints, kteří porazili favorizované Indianapolis Colts 31:14.

Kouč Saints dostává obvyklou vítěznou sprchu. foto: Reuters

Srovnání první: New Orleans, tradiční město jazzu, před pěti lety postihl krutý osud v podobě ničivého hurikánu Katrina. Do té doby byli "Saints" v NFL víceméně pro smích. Od té doby? Nikdy nezakončili sezonu s pasivní zápasovou bilancí a letos poprvé postoupili do Super Bowlu. A hned jej dokázali ovládnout.

Srovnání druhé: ve finále byli favorité fotbalisté Indianapolisu, vítězství soupeři darovala v poslední čtvrtině největší hvězda týmu - quarterback Payton Menning. Jeho mizernou přihrávku zachytil mladík Tracy Porter a čtyřiasedmdesátiyardovým během (třetím nejdelším ve finále Super Bowlu) rozhodl.

NEW ORLEANS SAINTS 31:17 INDIANAPOLIS COLTS:

Jaký měl ale celý zápas průběh? Favorit byl v úvodu aktivnější, lepší a po zásluze zakončil hned první drive (útok) tříbodovým kopem veterána Matta Stovera. Ten se stal ve dvaačtyřiceti letech nejstarším hráčem zápase o cenu Vince Lombardiho. A Payton Manning vedl své "ovečky" dál za úspěchem, díky spolupráci s Addaiem zakončili další akci touchdownem. Při něm museli "Colts" překonat 96 yardů, což byl nejdelší drive v historii slavného zápasu.

Jenže poté postupně začali přebírat otěže zápasu "Svatí". Nejprve hvězdný kopáč Garrett Hartley dvěma údery snížil, následně položil první touchdown Pierre Thomas. Na to ještě dokázal reagoval stejnou mincí Addai, ale druhý poločas? Silná stránka "Saints", kteří byli v letošní sezoně ve druhé části hry nejlepším týmem v lize.

Kouč vítězů Sean Payton.

A se smrtící přesností to dokázali také v nejdůležitějším zápase sezoně. Nejprve se dostali do vedení 24:17 a poté již přišla v polovině poslední čtvrtiny chvíle Portera. Hráč, který byl draftován teprve předloni, zachytil špatnou přihrávku Manninga, vyhnul se jemu i dalším soupeřům a se zviženou rukou si doběhl pro životní touchdown.

Indianapolis se z direktu nevzpamatovali, přestože na získané yardy Manning předčil v souboji quarterbacků Drew Brees z New Orleans. Nebylo to nic platné. Byl to naopak na jihu USA milovaný (a to doslova díky svým charitativním aktivitám) Brees, který si odnesl cenu pro nejlepšího hráče 44. SuperBowlu.

Těžce zkoušené New Orleans tak mohlo začít slavit. Po zásluze...

44. SUPER BOWL

Indianapolis Colts - New Orleans Saints 17:31
(10:0, 0:6, 7:10, 0:15).

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...