14. prosince 2009 17:40, aktualizováno  19:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

VIDEO: Sparta žádá po slávistickém kapitánovi Suchému omluvu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Marek Suchý při děkovačce s inkriminovanou šálou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Suchý při děkovačce s inkriminovanou šálou. | foto: www.youtube.com

PRAHA AKTUALIZOVÁNO Vedení fotbalové Sparty požaduje po slávistovi Marku Suchému omluvu za to, že po skončení zápasu Evropské ligy s Janovem zvedl nad hlavu šálu s nápisem "Smrt Spartě". Letenští považují počínání jednadvacetiletého kapitána vršovického týmu za překročení akceptovatelné sportovní rivality.

"Sparta se do dnešního dne nedočkala od Marka Suchého omluvy ani prostřednictvím médií, ani osobní formou. Očekávali bychom minimálně vyjádření lítosti. Sparta proto tímto způsobem vyzývá hráče k veřejné omluvě adresované představitelům klubu, hráčům a zejména fanouškům," stojí v prohlášení na webových stránkách letenského klubu.

Suchý se 2. prosince loučil s fanoušky v Edenu před odchodem na hostování do Spartaku Moskva. Po utkání s Janovem předstoupil před "kotel" a na znamení pozdravu zdvihl šálu na nápisem "Smrt Spartě". Později uvedl, že šlo o recesi a že nenávist k odvěkému rivalovi necítí. To samé zopakoval i dnes na slávistickém webu.

ROZLUČKA MARKA SUCHÉHO SE SLAVIÍ PO ZÁPASE S JANOVEM S INKRIMOVANOU ŠÁLOU:

"Toto heslo jsem nikdy nebral doslovně. Mohu jen zopakovat, že Spartu vnímám jako velkého rivala Slavie. Rozhodně nepřeji nikomu ze Sparty nic zlého, natož smrt. Je samozřejmé, že se najdou lidé, kterým můj čin udělaný ve velkých emocích vadí a kvůli nim mě to mrzí," uvedl Suchý.

Letenští považují Suchého počínání za odsouzeníhodné. "Věříme, že Marek Suchý přestane svůj čin vnímat jako recesi, jak uvedl v médiích, ale naopak se hluboce zamyslí nad důsledky svého počínání a uvědomí si, že překročil únosnou hranici sportovního zápolení," uvedl klub v prohlášení.

Podle Slavie jde o nafouknutou kauzu. Úřadující mistr také uvedl, že na adresu Slavie jsou na stadionech k slyšení mnohem ostřejší hesla, za něž červenobílí nikdy žádné omluvy nepožadovali. "Loučení Marka Suchého nebylo příliš šťastné a přineslo zcela zbytečnou mediální kauzu," prohlásil mluvčí klubu Ondřej Zlámal. "Náš hráč se hned po zápase jednoznačně vyjádřil ve smyslu, že nešlo o žádný nepřátelský akt a že rivalský klub respektuje," dodal.

Suchého jednáním se odmítla zabývat disciplinární komise ČMFS, která Spartě doporučila obrátit se na disciplinární komisi UEFA. "Vzhledem k tomu, že by takový postup poškodil nejen jméno Marka Suchého, nýbrž i celý český fotbal, rozhodli jsme se ho prozatím neučinit," uvedlo vedení Sparty.

Suchý není prvním slávistou, který podobně urážel letenský tým. V roce 2006 provolávali heslo "Smrt Spartě" po zápase v Mladé Boleslavi Stanislav Vlček, Radek Dosoudil a Pavel Fořt. Od disciplinární komise žádný trest nedostali, museli se však Spartě omluvit.

ČTK
  • 1Diskuse