15. listopadu 2009 16:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Se zesnulým branákřem Enkem se rozloučil zaplněný stadion

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Poslední rozloučení s Robertem Enkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední rozloučení s Robertem Enkem. | foto: ČTK

HANNOVER Přes 40 tisíc lidí se přišlo rozloučit s brankářem německé fotbalové reprezentace a Hannoveru Robertem Enkem, který v úterý spáchal sebevraždu. Při dnešní tryzně zaplnili fanoušci stadion Hannoveru, v jehož středovém kruhu ležela rakev zesnulého gólmana, kterou pomáhal nést i český útočník Hannoveru Jiří Štajner. Vlastní pohřeb se dnes uskuteční jen v rodinném kruhu.

Zaplněným stadionem se nesla hudba smyčcového kvarteta místní hudební školy. Smutnou atmosféru ještě umocnil zpěv malé školačky či slavné písně jako "Candle In The Wind" od Eltona Johna a "Time to say Goodbye" od Andrey Bocelliho. Zazněla také fotbalová hymna "You'll never walk alone". S projevy vystoupili kněz Heinrich Plochg a prezident fotbalistů Hannoveru Martin Kindl, který připomněl vedle Enkeho sportovních výkonů také jeho lidské kvality.

"Robert Enke se již nikdy nevrátí na tento stadion, na místo, kde si získal naše srdce. Nebyl to však jen jeho sportovní úspěch, proč byl tolik populární. Bylo to především proto, jakým byl člověkem a osobností," řekl Kind. "Byl to pro nás dar, že tu Robert mohl být s námi. Bohužel příliš krátce," dodal.

Šéf Německého fotbalového svazu Theo Zwanziger poukázal na to, že sport nemůže zastínit lidský život. "Nepřemýšlejme jen o tom, jak kdo ve svém sportu září, ale také o tom, co v člověku je. O jeho pochybnostech a slabostech. Fotbal nesmí být všechno," uvedl Zwanziger.

Smutečního ceremoniálu se zúčastnili Enkeho spoluhráči z německé reprezentace v čele s Michaelem Ballackem a Perem Mertesackerem, kteří k rakvi položili věnec. Na stadionu byli přítomni také další hráči německé bundesligy i hosté ze zahraničí.

Podle agentury DPA se jednalo o jednu z největších smutečních akcí v Německu za posledních 42 let. Policie uzavřela široké okolí stadionu, obřad byl přenášen i na dvě velkoplošné obrazovky mimo stadion a živě vysílán pěti televizními kanály. Enkeho podobizna visí ve většině hannoverských restaurací, které se rovněž ponořily do smuteční atmosféry.

Dvaatřicetiletý Enke spáchal v úterý sebevraždu skokem pod vlak. Ukázalo se, že nejméně šest let trpěl depresemi. Podle lékařů a manželky Teresy se nedokázal vyrovnat s tři roky starou událostí, kdy jim na vrozenou srdeční vadu zemřela dvouletá dcera Laura. Své deprese však tajil kvůli strachu, aby spolu s manželkou Teresou nepřišli o osmiměsíční adoptovanou dceru.

ČTK
  • 0Diskuse