Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

9:43
NEW YORK - Český hokejista Václav Prospal nasměroval úvodním gólem pátečního zápasu NHL New York Rangers k výhře 4:1 na ledě Ottawy. Šestatřicetiletý útočník zařídil první změnu skóre v 11. minutě, když získal puk v rohu kluziště, vybruslil si do palebné pozice a střelou zápěstím z pravého kruhu zaznamenal čtvrtou trefu v sezoně.

Radost Václava Prospala a Henrika Lundqvista. foto: ČTK

Postupně na něj navázali spoluhráči Mats Zuccarello, Arťom Anisimov a Derek Stepan. Až poté zkorigovali stav domácí hokejisté gólem Sergeje Gončara.

Rangers se nutně potřebovali vzchopit, protože v předchozích třech domácích zápasech nezískali ani bod a jejich náskok na deváté Bufffalo se rapidně ztenčil. "Ty tři domácí prohry byly jako kopanec do zubů. Ale ráno se probudíte a uvědomíte si, že jste stále na příčkách play off. Snažíte se tedy dát hráče dohromady, aby fungovali jako tým, bojovali jeden za druhého a dodržovali náš systém. A to se povedlo. Po většinu zápasu jsme hráli velmi dobře," uvedl kouč Rangers John Tortorella.

Jeho svěřenci se vítězstvím posunuli v tabulce Východní konference na sedmou příčku. Deváté Buffalo je za nimi o čtyři body zpět, ale má čtyři zápasy k dobru. "Myslím, že si každý uvědomuje, jak je to vyrovnané a v jak vážné situaci se nacházíme. Ale nesmíme se tím nechat znervóznět. Je to pro nás výzva," podotkl brankář Henrik Lundqvist, který zlikvidoval 28 z 29 střel soupeře a stal se první hvězdou zápasu.

Video ze zápasu Ottawa - New York Rangers

Ze zadních pozic na Rangers tlačí i New Jersey, které udolalo v domácím prostředí Pittsburgh 2:1 v prodloužení a připsalo si jedenáctou výhru z posledních dvanácti zápasů. Rozhodující gól dal při vyloučení hostujícího Zbyňka Michálka ruský útočník Ilja Kovalčuk, který po přihrávce Patrika Eliáše střílel do poloodkryté branky.

Investice do Kovalčuka, s nímž vedení týmu podepsalo před sezonou dlouhodobý kontrakt na 100 milionů dolarů za 15 let, se konečně začíná vyplácet: ruský kanonýr si připsal v posledních dvanácti utkáních šest vítězných gólů. Celkově jich má na kontě devět a společně s Alexandrem Ovečkinem jsou v této statistice nejlepší v lize.

"Nedělám nic jinak. Myslím si, že spoluhráči mě teď v klíčových situacích jen častěji vyhledávají. A taky trenér mi důvěřuje, hodně od nás očekává a staví naší lajnu na důležité okamžiky zápasu," uvedl Kovalčuk, který si sypal popel na hlavu za jediný inkasovaný gól Devils, kterým hosté srovnali ve druhé třetině na 1:1. "Ztratil jsem v našem pásmu puk a padl z toho gól. Cítil jsem, že to musím napravit," dodal.

63 47 (14+33)

Devils aktuálně ztrácejí na poslední postupové místo devět bodů, odehráli ale o dva zápasy méně než osmá Carolina, která v pátek prohrála v Chicagu 2:5. "Po tom špatném startu je pro nás všechny vzrušující, že jsme ještě někde v pozadí ve hře o play off. Už jsme z těch otázek ale trochu unavení.

Chceme hrát naši hru, a i když víme, že není moc pravděpodobné, že to dokážeme, tak se o to chceme pokusit," řekl k postupovým nadějím brankář Devils Martin Brodeur.

Miikka Kiprusoff se stal prvním brankářem po 25 letech, který během základní hrací doby zlikvidoval v jednom utkání dvě trestná střílení.

Celkově si finský gólman připsal 37 úspěšných zásahů a dovedl Calgary k výhře 4:3 nad Columbusem. Poslední branku utkání vstřelil hostující obránce Jan Hejda, který se trefil potřetí v sezoně, když v poslední třetině zamířil od modré čáry přesně do horního rohu branky. Dvě přihrávky zaznamenal v zápase jeho spoluhráč Jakub Voráček.

"Pokud se chceme dostat do play off, musíme najít způsob, jak je porazit. Měli jsme dnes více než dost příležitostí, abychom zápas srovnali. V závěrečné třetině jsme je zasypali pěknou sprškou střel," prohlásil trenér Columbusu Scott Arniel, jehož svěřenci mají na poslední postupové místo v Západní konferenci manko šesti bodů.

A ztráta není větší díky tomu, že Dallas promarnil v Anaheimu dvoubrankové vedení a prohrál 3:4 v prodloužení. Hlavní podíl na výhře Ducks měl slovenský obránce Lubomír Višňovský, který v čase 64:56 zkompletoval nejen obrat týmu z 1:3 na 4:3 ale i svůj druhý hattrick v NHL.

"Je výjimečný. Nemá žádnou slabinu. Umí dobře vystřelit, skvěle čte hru. Je to komplexní hráč a je nádherné, že dosáhl takového úspěchu," řekl na adresu slovenského hráče Teemu Selänne, který svým 400. gólem v soutěži poslal za asistence Višňovského zápas do prodloužení.

"Prohrávali jsme o dva góly a tým prokázal vnitřní sílu. Sebevědomí každého z nás se tím zvyšuje," uvedl Višňovský, který je zároveň prvním zadákem v historii Ducks, kterému se povedlo vstřelit tři branky v jednom zápase. "Je to úžasné. Byl to pro mě šťastný večer," dodal. Je také druhým slovenským bekem, který v této sezoně nastřílel tři branky v jednom zápase. V polovině ledna se to povedlo také Zdenu Chárovi z Bostonu proti Carolině (7:0).

Výsledky NHL

New Jersey - Pittsburgh 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 24. Zajac, 65. Kovalčuk (Eliáš) - 26. Kennedy. Střely na branku: 30:26. Diváci: 17.625.

Ottawa - NY Rangers 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 45. Gončar - 11. Prospal, 27. Zuccarello, 27. Anisimov, 43. Stepan. Střely na branku: 29:27. Diváci: 17.497.

Chicago - Carolina 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)
Branky: 1. Toews, 10. Bickell, 43. R. Johnson, 44. Bolland, 48. P. Kane - 7. E. Staal, 53. Skinner. Střely na branku: 29:20. Diváci: 21.830.

Calgary - Columbus 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
Branky: 9. O. Jokinen, 9. Iginla, 29. Bourque, 31. Glencross - 4. Rivet, 22. Vermette (Voráček), 47. Hejda (Voráček). Střely na branku: 28:40. Diváci: 19.289.

Anaheim - Dallas 4:3 v prodl. (1:0, 0:3, 2:0 - 1:0)
Branky: 10., 46. a 65. Višňovský, 59. Selänne - 23. Benn, 31. Burish, 39. Eriksson. Střely na branku: 29:26. Diváci: 12.883.